تکامل

تکامل

کتاب «تکامل» با زبانی ساده به یکی از چالش‌برانگیزترین نظریه‌های زیست‌شناسی می‌پردازد. نویسندگان کتاب تلاش کرده‌اند مقدمه‌ای عمومی و قابل فهم برای آشنایی با بنیادی‌ترین فرآیندهای شکل‌دهنده‌ی حیات بر کره‌ی زمین بنویسند.

حیات بر کره‌ی زمین چگونه شکل گرفته است؟ این پرسش بنیادی را بشر در تمام سال‌های حضور خود بر کره‌ی زمین پرسیده است و پاسخ‌های متنوعی برای آن یافته است. یکی از پاسخ‌ها نظریه‌ی تکامل است که تکوین آن با مطرح شدن نظریه‌ی «انتخاب طبیعی» توسط دانشمندی به نام داروین آغاز شد. کتاب «تکامل» تلاش می‌کند با زبانی ساده تاریخچه‌ی شکل‌گیری این نظریه و ابعاد آن را شرح دهد و به شبهه‌ها و پرسش‌هایی که درباره‌ی این نظریه مطرح می‌شود پاسخ دهد.

در ابتدای کتاب فهرست موضوعات آورده شده است. کتاب دو بخش دارد: بخش ۱. تکامل چیست؟ و بخش ۲. پرسش‌های بیشتر درباره‌ی تکامل. بخش اول شامل این سرفصل‌هاست: سرنخ‌هایی از گذشته، در اعماق زمان، چارلز داروین وارد می‌شود، سرنخ‌هایی در طویله، ایده‌ی بزرگ داروین، تغییر چگونه روی می‌دهد؟، جهش + زمان = تکامل، تغییرات بزرگ = گونه‌های جدید، تعمیرگاه تکامل، راه حل‌های مشترک برای مسایل مشترک، بقای شایسته‌ترین؟، موازنه‌های تکاملی، در مورد ما چه‌طور؟، به‌اندازه‌ی خوب کافی است. بخش دوم نیز شامل این سرفصل‌هاست: از کجا می‌دانیم تکامل روی داده است؟، اگر تکامل واقعا روی می‌دهد سنگواره‌های انتقالی کجا هستند؟، آیا هنوز جایی در آفریقا دایناسوری زنده مانده است؟، راستی! مگر ردپای انسان همراه ردپای دایناسورها کشف نشده است؟، تکامل چگونه می‌تواند چیزی به پیچیدگی چشم من تولید کند؟، چگونه ممکن است جانوران دونده به جانوران پرنده تبدیل شده باشند؟، آیا شبکه‌ی حیات پیچیده‌تر از آن نیست که از طریق تکامل به وجود آمده باشد؟، بعضی‌ها وانمود می‌کنند تکامل می‌تواند توضیح دهد که حیات از کجا آمده است. آیا حقیقت دارد؟، قدرت شکوهمند تکامل. در انتهاب کتاب، واژه‌نامه‌ی توصیفی و نمایه‌ی کتاب آمده است.

«دانیل لاکستون» نویسنده، تصویرگر و یکی از شکاکان علمی شناخته شده است. شک‌گرایان علمی با استفاده از روش تحقیق و پرسش ادعاهای مرتبط با علم را بررسی می‌کنند. «تکامل» اولین کتاب لاکستون است. او تا کنون ۵ کتاب درباره‌ی موضوعات چالش‌برانگیز علمی در زمینه‌ی تاریخ حیات بر کره‌ی زمین نوشته است.

«کاوه فیض‌اللهی» و «طاهره رنجبر» هر دو از روزنامه‌نگاران علم شناخته‌ شده‌ی ایران هستند که توانسته‌اند ترجمه‌ای قابل قبول از کتاب «تکامل» ارائه دهند.

گزیده‌هایی از کتاب

اگر عبارتی وجود داشته باشد که از نظر بیشتر مردم خلاصه تکامل به شمار آید، آن عبارت «بقای شایسته‌ترین» است. چارلز داروین این عبارت را از فردی دیگر قرض گرفت، زیرا چیزی را که می‌خواست درباره انتخاب طبیعی توضیح دهد، به خوبی بیان می‌کرد.

یک جهش می‌تواند سودمند یا زیان‌بار باشد، اما جانداری که جهش زیان‌باری داشته باشد به احتمال کمتری می‌تواند آن ژن را منتقل کند، زیرا توانایی زادگانش در بقا و تولیدمثل کمتر خواهد بود. جانداری که جهش سودمندی داشته باشد، به احتمال بیشتر، زادگانی خواهد داشت که بتوانند باقی بمانند و تولیدمثل کنند.

کاربردها و فعالیت ها

  تلفن‌بازی کنید.

به احتمال زیاد تلفن‌بازی را اغلب نوجوانان در سنین پایین‌تر انجام داده‌اند. اما این بار این بازی را برای نشان دادن جهش‌های ژنتیکی در DNA موجودات از نسلی به نسل دیگر انجام دهید. ابتدا بازی را انجام دهید و در آخر توضیحات علمی را به آن اضافه کنید. برای اطلاعات بیشتر به صفحه‌ی ۲۰ کتاب مراجعه کنید.

       ادامه‌ی فعالیت‌های این کتاب را در صفحه‌ی فعالیت پیشنهادی برای کتاب تکامل بخوانید.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Evolution, c2010
ناشر
پروفایل نویسنده
نویسنده
Daniel Loxton, دانیل لاکستون
ویراستار
  • حسین شیخ رضایی, فرید مصلح مصلح آبادی
تصویرگر
  • Daniel Loxton, Jim W.‎ W.‎ Smith
  • دانیل لاکستون, جیم اسمیت
نگارنده معرفی کتاب:
برگردان (متن)
  • کاوه فیض‌اللهی, طاهره رنجبر
سال نشر
۱۳۹۷
خرید کتاب

دیدگاه ها

یکی از بهترین کتابها


ديدگاه شما