ماجرای عجیب ماموت گم شده

ماجرای عجیب ماموت گم شده

کتاب «ماجرای عجیب ماموت گم شده» داستان پسرکی به نام اسکار است که به کمک دوست بزرگ ماموت خود می‌رود تا برادر کوچک بازیگوشش را پیدا کند و به موزه برگرداند.

یک نیمه شب، پسرکی به نام اسکار با صدای گرومب گرومبی که از خیابان می‌آید از خواب می‌پرد. او ماموتی به نام گنده پشمالو را می‌بیند که به دنبال برادر کوچک بازیگوشش، ماموتک، می‌گردد تا او را قبل از ساعت ۱ پیش مادرش برگرداند. ماموتک دوباره وارد موزه می‌شود و اسکار و گنده پشمالو هم به دنبال او می‌روند. اسکار از دیدن زنده شدن تمام موجودات داخل موزه شگفت‌زده می‌شود. اسکار و گنده پشمالو از سالن دنیای زیر آب، کتابخانه، طبقه‌ی پرواز، دوران دایناسورها، دوره‌های تاریخی مختلف می‌گذرند و بالاخره در سالن جانوران منقرض شده یا در خطر نابودی، در لانه‌ پرنده‌ منقرض شده دودو، ماموتک که به خواب رفته است را پیدا می‌کنند. ماموت‌ها به جایگاهشان بر می‌گردند و اسکار به آن‌ها قول می‌دهد باز هم بهشان سر بزند. ساعت ۱ همه‌ی موجودات موزه دوباره به خواب می‌روند و اسکار هم به خانه بر می‌گردد.

کتاب «ماجرای عجیب ماموت گم شده» دومین کتاب «الی هتی» است. هتی در این کتاب در کنار داستان ماموت گم شده، اطلاعات علمی و تاریخی را نیز به کودکان منتقل می‌کند. این اطلاعات که در لابه‌لا و پشت تصاویر پنهان شده‌اند شکلی بازی‌گونه دارند و یافتن و خواندن آن‌ها برای مخاطب جذاب و سرگرم‌کننده است. برخی صفحات کتاب نیز باز می‌شوند و جزییات بیشتری را نشان می‌دهند.

«کارل جیمز ماونتفورد» از تصویرگران و نویسندگان جوان کتاب‌های کودک است. ماونتفورد در تصویرگری کتاب «ماجرای عجیب ماموت گم شده» به خوبی توانسته‌اند شلوغی و پر ماجرا بودن موزه را با تصاویری دقیق و پر جزییات نشان دهد.

کتاب «ماجرای عجیب ماموت گم شده» کتابی مناسب برای بلندخوانی است. در عین حال به دلیل ساختار بازیگونه آن کودک به تنهایی می‌تواند کتاب را بخواند و از کشف نوشته‌ها و جزییات تصویر در گوشه گوشه کتاب لذت ببرد.

کاربردها و فعالیت ها

۱) گفتگو کنید.

پس از بلندخوانی کتاب با پرسش سوالاتی از این دست یک گفتگوی گروهی شکل دهید:

 • اسکار و گنده پشمالو برای یافتن ماموتک از چه سالن‌هایی رد شدند. موضوع هر سالن چه بود. چه نکته جالبی در هر سالن نظر شما را جلب کرد؟
 • گنده پشمالو و ماموتک چه نوع جانورانی هستند؟ آیا ماموت‌ها هنوز روی کره زمین زندگی می‌کنند؟ به جانورانی که نسلشان از بین می‌رود چه می‌گویند؟ چند جانور منقرض شده دیگر می‌شناسید؟
 • در سالن دنیای زیر آب چند جانور دیدید؟ نام کدام‌ها را بلد هستید؟
 • در میان تابلوهای روی دیوار موزه یک نقاش و یک تابلوی نقاشی معروف را پیدا کنید.
 • در کتابخانه دو کتاب جالب معرفی شده‌اند. یادتان می‌آید کدام‌ها بودند؟
 • در طبقه‌ی تاریخ پرواز موزه چه نکته‌ای برایتان از همه جالب‌تر بود؟

 

۲) پژوهش کنید.

 • نام چندین شخصیت تاریخی در لابه‌لای تصاویر کتاب آمده است. از کودکان بخواهید درباره آن‌ها پژوهش کنند و پوستری برای معرفی آن‌ها درست کنند.
 • از کودکان بخواهید درباره انواع دایناسورها یا انواع جانوران دریایی که در کتاب آمده است یا دوره‌های تاریخی مختلفی که در کتاب به آن اشاره شده پژوهش کنند و پوستری از یافته‌های خود درست کنند.

 

۳) به بازدید بروید.

کودکان با خواندن کتاب «ماجرای عجیب ماموت گم شده» به موزه علاقه‌مند می‌شوند. پس از بلندخوانی کتاب همراه کودکان به بازدید یک موزه تاریخ طبیعی یا تاریخی بروید و درباره تفاوت‌ها و شباهت‌ها موزه داخل کتاب و موزه‌ای که بازدید کرده‌اید گفتگو کنید.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
The Curious Case of the Missing Mammoth
نویسنده
Ellie Hattie, الی هتی
ویراستار
 • مینو کریم زاده
برگردان
 • مریم فیاضی
تصویرگر
 • Karl James Mountford
 • کارل جیمز ماونتفورد
فهرست کتاب های ماه
سال نشر
۱۳۹۷

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.