دور دنیا در هشت روز و نصفی

عنوان لاتین
Around the world in 8 ½ days

جودی در «دور دنیا در هشت روز و نصفی» با چالشی تازه روبرو می‌شود، چالشی برای حفظ دوستی‌ها و انجام یک فعالیت گروهی.

تا امروز برای پیشامد تازه‌ای در زندگیتان احساس عجیب و غریبی داشته‌اید؟ مثلا برای رفتن به کلاس سوم، آن هم وقتی می‌دانید که قرار است یک روزی بزرگ‌ترین دکتر جهان بشوید؟ یا مثلا به یک باره سر و کله تازه واردی پیدا بشود که درست شبیه شماست و اصلا دوست نداشته باشید احساس منحصر به فرد بودنتان را از دست بدهید؟ بله، «جودی دمدمی» مجموعه داستان‌های دخترکی با موهای مجعد و کوتاه است که عاشق جمع کردن کلکسیون‌های عجیب و عضو شدن در انجمن‌های مخفی است، گاهی شاد و گاهی غمگین است و بسیار جست و جوگر. او از ابتدا در کلاس سوم چالش‌هایی داشته و حالا در داستان اتفاقاتی نو افتاده، از تازه وارد کلاس کناری که می‌تواند دوست باشد یا نه، تا پروژه‌ای گروهی. دانش‌آموزان  مسیر خبرنگار جسور و بی باکی که در هفتاد و دو روز دور دنیا سفر کرد را پیگیری می‌کنند تا در مورد کشورهایی که  از آن عبور کرده پژوهش کنند. جودی و گروهش ایتالیا را انتخاب می‌کنند. ایده‌ها و روش‌های جذابی را باهم هماهنگ می‌کنند اما مشکلی هست. برای او سخت شده است تا بتواند همه دوستانش را برای خود نگاه دارد. پس ناچار می‌شود سفرش به ایتالیا را به تنهایی برود تا دوستانش را حفظ و مسائل را حل کند. جودی تلاش می‌کند اشتباه‌های خود را مدیریت کند؛ اما موفق نمی‌شود تا در روز هشتم به سفر خودشان در ایتالیا پایان بدهد. پس معلمشان به آن‌ها فرصتی دوباره اما این بار برای کار گروهی می‌دهد. این گونه است که دور دنیا توسط کلاس سومی‌ها در هشت روز و نصفی زده می‌شود.

متن کتاب روان و از زبان سوم شخص است و با گفت و گوی بین شخصیت‌ها پیش می‌رود. کتاب شامل تصاویر سیاه و سفید از جودی، دوستانش، مدرسه، محل زندگی و وسایل اوست. در ابتدای کتاب نیز فهرستی تصویری از شخصیت ها با نام‌هایشان با عنوان «کی کیه» ارائه شده است.

«جودی دمدمی» مجموعه چند جلدی پیشامدهای زندگی جودی در کلاس سوم است. نویسنده در این داستان‌ها به رو در رویی جودی با شرایط خوشایند یا ناخوشایند مانند ارتباط با دوستان و خانواده و مدرسه و چگونگی حل مسائل می‌پردازد. «دور دنیا در هشت روز و نصفی» جلد ششم مجموعه کتاب «جوجی دمدمی» است. «جودی انجمن مخفی تشکلیل می‌دهد»، «جودی مشهور می‌شود»، «جودی مودی دنیا را نجات می‌دهد»، «جودی آینده را پیشگویی می‌کند»، «جودی دکتر می‌شود»، «جودی به کالج می‌رود»، «جودی کارآگاه می‌شود»، «جودی و تابستان پرماجرا»، «جودی و طلسم بدشانسی» و «جودی مریخی می‌شود» دیگر جلدهای این مجموعه کتاب هستند.

«مگان مک‌دونالد» نویسنده مجموعه کتاب «جودی دمدمی» است که در رشته ادبیات انگلیسی و کتابداری در پیتزبورگ پنسیلوانیا، شهری که در آن متولد شده تحصیل کرده است. او نویسندگی را از ده سالگی در روزنامه مدرسه شروع کرده است. مک‌دونالد در بازدید از یک مدرسه تصمیم گرفت قصه‌ای در مورد دمدمی بودن بنویسد آن هم با الهام گرفتن از کودکی خود. مثلا او واقعا عضو دائمی انجمن جیش قورباغه است یا یک کلکسیونی حسابی از حشرات و پوست زخم‌های خشک شده دارد. او تا امروز حدود 25 کتاب برای کودک و نوجوان نوشته است. مجموعه کتاب «جودی دمدمی» مک‌دونالد تاکنون جوایز بسیاری دریافت کرده است، مانند: کتاب برگزیده ی انجمن کتاب خانه های آمریکا برای کودکان، بهترین کتاب کودک به انتخاب کتابخانه عمومی نیویورک، کتاب سال برگزیده ناشران هفتگی، برنده ی جایزه کودکان آریزونا، برنده جایزه کتاب دانش آموزی مِین، برنده جایزه کتاب کودک نوادا.

«پیتر.اچ رینولدز»، تصویرگر مجموعه کتاب «جودی دمدمی»، اهل ماساچوست آمریکاست در یکی از محصابه‌هایش درباره این مجموعه کتاب گفته است: «جودی دمدمی دکتر می شود تمام وجود مرا پر کرده بود ، من همیشه با دیدن کسانی که آرزوهای بزرگ دارند به شوق می‌آیم - به خصوص که کلاس سومی باشند!»

«محبوبه نجف‌خانی» کتاب «دور دنیا در هشت روز و نصفی» را از انگلیسی به فارسی برگردانده است. او دانش‌آموخته رشته مترجمی و و از مترجمان پویا در برگردان کتاب‌های کودک و نوجوان است.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب دور دنیا در هشت روز و نصفی 

برگردان
محبوبه نجف خانی
تصویرگر
Peter Reynolds, پیتر.اچ ری نولدز
سال نشر
1389
ناشر
نویسنده
Megan McDonald, مگان مک دونالد
نگارنده معرفی کتاب
ویراستار
مژگان کلهر
Submitted by skyfa on