فرانکلین در تاریکی

عنوان لاتین
Franklin in dark

«فرانکلین در تاریکی» از مجموعه کتاب «فرانکلین» داستان لاک‌پشتی است که یک مشکل بزرگ دارد. او از لاک تنگ و تاریکش می‌ترسد! فرانکلین تلاش می‌کند از دیگران برای حل مشکلش کمک بگیرد و در نهایت موفق می‌شود بر ترسش غلبه کند.

فرانکلین مهارت‌‌های بسیاری دارد، اما یک مشکل بزرگ هم دارد. او از جاهای تنگ و تاریک می‌ترسد. این ترس برای او دردسرساز است، چرا که او یک لاک‌پشت است. فرانکلین می‌ترسد تا در لاکش فرو برود. او برای رویارویی با ترسش تلاش می‌کند از دیگران کمک بگیرد. او سراغ اردک، شیر، پرنده و خرس قطبی می‌رود. آن‌ها هم هرکدام از چیزی می‌ترسند، مثلا اردک از آب‌های عمیق می‌ترسد.

 

اردک، شیر، پرنده و خرس قطبی برای غلبه بر ترس‌هایشان راه‌حل‌هایی دارند، اما راه‌حل‌های آن‌ها نمی‌تواند به فرانکلین کمک کند. در همین حین مادر فرانکلین به‌دنبال او می‌گردد و از این‌که نمی‌تواند او را پیدا کند می‌ترسد. ترس مادر برای فرانکلین جالب است. فرانکلین پیش از این فکر نمی‌کرد که مادرش هم از چیزی بترسد. آن شب موقع خواب هنوز هم مطمئن بود که در لاکش هیولاهای ترسناک هستند. اما این بار راه‌حلی داشت. او در لاکش فرو رفت و وقتی کسی حواسش نبود چراغ را روشن کرد، و بعد با خیال راحت در لاکش خوابید.

تصویرهای کتاب «فرانکلین در تاریکی» زنده است و فضای زندگی فرانکلین و خانه‌اش خلاقانه و با ریزه‌کاری‌های طبیعی تصویرسازی شده است و احساسات و هیجان‌های شخصیت‌ها نیز به‌خوبی در تصویرگری نمود پیدا کرده است.

از نقاط قوت داستان «فرانکلین در تاریکی» این است که داستان با یادآوری مهارت‌های فرانکلین (قوت‌هایش) آغاز می‌شود، سپس به موضوع ترس او (ضعفش) می‌پردازد. در داستان هر شخصیتی ترسی دارد که برای آن راه حلی نیز دارد. نکته مهم در این داستان کامل نبودن شخصیت‌هاست. نویسنده به‌خوبی نشان می‌دهد که همه ما در عین حال که در کارهایی توانمند هستیم، ضعف‌هایی نیز داریم. داستان «فرانکلین در تاریکی» همدلی و پذیرش خود و دیگران را در کودک تقویت می‌کند.

در انتهای کتاب نوشته‌ای به قلم «زری نعیمی» آورده شده که پیش از این در کتاب ماه کودک و نوجوان چاپ شده است. در بخشی از متن آمده «آنچه داستان‌های فرانکلین را زیبا و عمیق می‌سازد، همین است که نویسنده، تمامی معانی و مضامین درونی خود را، آن‌چنان در بافت قصه هضم و جذب کرده که مخاطب در یک حضور فعال و مکاشفه‌گر، می‌تواند از رازهای پنهان و ناگفته آن پرده بگشاید و در لذت رمز گشایی‌ها، با فرانکلین در مکاشفاتی عمیق و ژرف همراه شود.»

مجموعه داستان‌های فرانکلین 30 جلد است. این داستان‌ها به مهارت‌های زندگی در کودکان پرداخته است، مشکلات کودکان را بررسی می‌کند و برای آن‌ها راه حل ارائه می‌دهد. دیگر کتاب‌های این مجموعه عبارت‌اند از: «فرانکلین می‌گوید دوستت دارم»، «فرانکلین رئیس می‌شود»، «فرانکلین فوتبال بازی می‌کند»، «فرانکلین دروغ می‌گوید»، «عجله کن فرانکلین»، «فرانکلین نامرتب است»، «فرانکلین دوچرخه سواری می‌کند»، «فرانکلین و دندان شیری»، «دوست جدید فرانکلین»، «فرانکلین گم می‌شود»، «فرانکلین و هدیه سال نو»، «فرانکلین یک حیوان خانگی می‌خواهد»، «فرانکلین یک کیسه خواب دارد»، «فرانکلین و روز دوستی»، «فرانکلین و دوستانش به موزه می‌روند»، «باشگاه سری فرانکلین»، «فرانکلین یک دوربین عکاسی پیدا می‌کند»، «فرانکلین و رعد و برق»، «فرانکلین به بیمارستان می‌رود»، «محله فرانکلین»، «خواهر کوچولوی فرانکلین»، «فرانکلین در صحنه»، «پتوی فرانکلین»، «فرانکلین به مدرسه می‌رود»، «یک روز بد برای فرانکلین»، «فرانکلین و خواهرش هریت»، «فرانکلین و جشن هالووین»، «فرانکلین و روز شکرگزاری»، «فرانکلین با بچه‌های مدرسه به اردو می‌رود».

«پالت بورژوا» نویسنده‌ اهل کانادا است. او داستان‌های بسیاری نوشته است. کتاب «فرانکلین در تاریکی» او پیش از انتشار 6 بار توسط ناشران مختلف رد شده بود! داستان‌های فرانکلین در بیش از 60 میلیون نسخه در سراسر جهان به فروش رسیده است. این کتاب‌ها به 38 زبان دنیا برگردانده شده‌اند. از این داستان‌ها سریال‌های تلویزیونی نیز ساخته شده است. «بورژوا»در طول دوران نویسندگی جایزه‌های بسیاری دریافت کرده است. او با شخصیت فرانکلین کتاب‌های آموزشی برای مهارت‌های خواندن و نوشتن طراحی کرده است.

تصویرگر خلاق فرانکلین «براندا کلارک»است. او اهل کاناداست و بیشتر شهرتش به‌خاطر تصویرگری داستان‌های فرانکلین است. او برای طراحی این تصویرها جایزه‌های مختلفی دریافت کرده است.

«فرانکلین در تاریکی» توسط «فرمهر منجزی» به فارسی برگردانده شده است. منجزی دانش‌آموخته رشته‌ اقتصاد در دانشگاه تهران است و در رشته‌های روزنامه‌نگاری، ترجمه و ویرایش دوره‌هایی را گذرانده است. از او تاکنون بیش از  45 کتاب ترجمه منتشر شده است. هم‌چنین بیش از 70 کتاب در زمینه‌های مختلف ویرایش کرده است.

مجموعه کتاب: فرانکلین» در ششمین جشنواره کتاب‌های آموزشی رشد لوح سپاس دریافت کرده است.

برگردان
فرمهر منجزی
تصویرگر
تصویرگر
Brenda Clark, برندا کلارک
سال نشر
1397
نویسنده
Bourgeois Paulette, پالت بورژوا
نگارنده معرفی کتاب
ویراستار
آیدا حاتمی
ویراستار
گروه سنی
فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۳ - ۶ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۷ - ۹ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۳ - ۶ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۷ - ۹ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۳ - ۶ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۷ - ۹ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۳ - ۶ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۷ - ۹ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال
Submitted by skyfa on