میکل آنژ: پیکرتراش و نقاش

عنوان لاتین
Michelangelo: sculptor and painte

زندگینامه ی میکل آنژ با توصیف وضعیت کار و احساسات او بر بالای داربست نمازخانه ی سیستین واتیکان و اشاره به نفرتش از نقاشی آغاز می شود و با شرح تولد او در شهر فلورانس - زادگاه جنبش رنسانس- دوران کودکی و نوجوانی، وضعیت خانوادگی و شناساندن استادانش ادامه می یابد. آن گاه به چگونگی آفرینش آثار جاودانی اش، همچون مجسمه ی داوود، مجسمه ی سوگ مریم و تنها مجسمه ای که به خواست دل خود و نه سفارش پاپ های مختلف واتیکان ساخت و شوربختانه ناتمام ماند می پردازد.

صراحت و واقع بینی نویسنده در توصیف زیر و بم شخصیت و خلق و خوی این هنرمند دوران رنسانس و تمام دوران ها و نیز وجود عکس هایی از آثار بزرگ او، این زندگینامه را به کتابی جذاب، معتبر و خواندنی برای مخاطب نوجوان تبدیل کرده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گزیده‌هایی از کتاب

"استعداد هنری او، به رغم بی میلی پدرش، از همان سنین کم آشکار بود. پدرش هنر را شکلی از حرفه های دستی، نظیر لوله کشی، کشاورزی یا نجاری می دانست. او امیدوار بود پسرانش حرفه هایی را دنبال کنند که نیازی به کثیف شدن دست آدم نداشته باشد. با این همه، استعداد جر و بحث بر نمی داشت. میل میکل آنژ با طراحی، آینده اش را رقم زد. هنر تقدیر او بود."

برگردان
شیوا مقانلو
سال نشر
۱۳۸۹
ناشران
نویسنده
Barbara A. Somervill, باربارا ای. سامرویل پل بارولسکی
Submitted by editor3 on