کتاب کودک و نوجوان: بوسه‌هایی برای بابا

بوسه‌هایی برای بابا

وقت خواب خرس کوچولو است و بد اخلاقی می کند. او نمی خواهد حمام کند، به پدر و مادرش بوسه ی شب به خیر بدهد و بخوابد. بابا خرسی با بردباری بازی ترتیب می دهد و با سرگرم کردن و گرفتن بوسه های گوناگون خرسی را حمام می کند، با او مسواک می زند، او را آماده خواب می کند و به رختخواب می فرستد.

"بوسه هایی برای بابا" داستانی فانتزی و تصویری است که به موضوع خواباندن کودک با بازی و عشق پدرانه می پرازد. شخصیت اصلی بچه خرسی است که مثل همه ی بچه های کوچک نمی خواهد بخوابد. بهره بردن از شگرد بازی با کودک و آماده کردن او برای خواب از روش های تربیتی درستی است که داستان به آن پرداخته است. در آغوش گرفتن کودک و مهربان بودن با او در هنگام خواب می تواند یک خواب آرام و شبی دلپذیر را برای او تدارک ببیند. تصاویر کتاب رنگی، زنده و جاندار هستند و همسو با متن به کودک در هنگام خواب آرامش می بخشند. کتاب از جانوران گوناگون به کودک شناخت می دهد. خواندن آن را به والدین جوان پیشنهاد می کنیم.

کتاب برنده جایزه ی متن شورای کتاب کودک استرالیا در ۲۰۰۶ و برگزیده ی متن "بوکس آلایوگریت رید" بوده است.


بعضی از داستان های کودکان فقط برای کودکان نیستند. این داستان ها همان قدر که برای کودکان جذاب و احتمالا مفیدند، برای بزرگ تر ها هم چیزی دارند. بوسه هایی برای بابا از این کتاب هاست. این کتاب به ما، به عنوان بزرگتر، می آموزد که چگونه رابطه ی خود را با  بچه های مان تنظیم کنیم. نه که خیال کنید اصولی را برمی شمارد یا نکته هایی یادمان می دهد و هم چون معلم یا روان شناس یا مشاور به ما درس می دهد. این کتاب، با بیان داستانی، روی قلب ما دست می گذارد و آن را تکان می دهد.

وقت خوابیدن بچه خرس است و او، مثل خیلی از بچه های زیر سه، چهار سال، موقع خوابیدن، بد اخلاقی می کند و بهانه می گیرد. راستی موقعی که بچه ها بهانه می گیرند، چه کار باید کرد؟ این کتاب شاید اصلا نمی خواهد به این سوال جواب بدهد، اما می توانیم جواب این سوال را از رفتار بابا خرسی استنباط کنیم.

راهی که بابا خرسی در برابر بهانه های بچه خرس انتخاب می کند، نوعی بازی است. او از بچه خرسی یک بوس گنده می خواهد وبازی را شروع می کند که بچه خرسی قبل از خواب او را ببوسد وبخوابد!

خواندن این کتاب تنها خواندن یک داستان نیست، این کتاب می تواند روزها و شب های بسیاری هم چون رمز مشترکی بین شما و کودک تان باشد و بهانه ای برای از سرگرفتن یک بازی شیرین.

این کتاب را می توانید برای کودکان زیر پنج سال بخوانید و تصاویرش را با هم نگاه کنید، اما برای بچه های بزرگ تر هم جذاب است.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Kisses for daddy
نویسنده
Frances Watts, فرانسیس واتس
ویژه نامه ها
برگردان
  • مینا پورشعبانی
تصویرگر
  • David Legge
  • دیوید لگ
فهرست کتاب های ماه
سال نشر
۱۳۸۸

ديدگاه شما