دست‌هایت را بشوی!

عنوان لاتین
Wash Your Hands!

داستان کتاب «دست‌هایت را بشوی» در مورد شاهزاده کوچولویی است که عاشق این است که خودش را کثیف کند؛ درست مثل خیلی از بچه‌های دیگر.

 ملکه، آشپز، پادشاه، خانم خدمتکار، همه، بارها به او  می‌گویند «دست‌هایت را بشوی»، او هم هر بار دست‌هایش را می‌شوید اما سوالش این است که چرا باید این همه دست‌ها را شست؟! آخر او بعد از خاک‌بازی، بازی با گربه، عطسه کردن و دستشویی رفتن دست‌هایش را شسته. تا این که روزی خدمتکار به او چیزی می‌گوید که شاهزاده به فکر فرو می‌رود و از آن پس نه تنها دست‌های خودش را هر وقت لازم باشد می‌شوید، بلکه حواسش به دیگران هم هست که دست‌هایشان را بشویند.

این کتاب با زبان و تصویرهای طنز آمیز «تونی رأس»، نویسنده و تصویرگر محبوب کودکان، در قالب داستانی کوتاه، با زبان کودکانه و با توجه به روحیه کودکان گروه سنی مخاطب، آن‌ها را با اهمیت رعایت بهداشت، میکروب‌ها و زیان آن‌ها برای سلامتی آشنا می‌کند. «تونی رأس» نویسنده و تصویرگر اهل انگلستان است و با مجموعه کتاب‌های پرنسس کوچولو که کتاب «دست‌هایت را بشوی» هم یکی از آن مجموعه است در انگلیس شناخته شده است. کتاب دیگری که «تونی رأس» را به آن می‌شناسند تصویرگری کتاب «هنری زلزله» نوشته «فرانچسکا سایمون» است. «تونی رأس» در سال 1986 برای تصویرگری کتاب «اومدم که بگیرمت» جایزه ادبیات جوانان آلمان را از آن خود کرده است.

«فراز پندار» کتاب‌های دیگری را نیز در حوزه کودک ترجمه کرده است. او اغلب با انتشارات فنی ایران همکاری کرده است. از جمله این کتاب‌ها می‌توان به «لبخند گمشده» و «تاریکی ترس ندارد» اشاره کرد.

گزیده‌هایی از کتاب

خدمتکار گفت: «دست‌هایت را بشور».

«من دست‌هایم را بعد از بازی کردن در حیاط شستم.

بعد از بازی با گربه شستم.

بعد از نشستن سر لگن شستم.

بعد از عطسه کردن شستم...»

برگردان
فراز پندار
تصویرگر
تصویرگر
Tony Riss, تونی رأس
سال نشر
۱۳۹۰
ناشران
نویسنده
Tony Riss, تونی رأس
نگارنده معرفی کتاب
پدیدآورندگان
Submitted by editor3 on