کتاب کودک و نوجوان: سوزان می‌خندد

سوزان می‌خندد

سوزان کودکی است که مانند همه کودکان کارهای زیادی انجام می‌دهد. اومی‌خندد، آواز می‌خواند، به کمک پدر پرواز و یا آب بازی می‌کند. او همیشه دختر خوبی نیست، گاهی هم بد می‌شود و همیشه خوشحال نیست و گاهی غمگین می‌شود. راستی سوزان نرمش هم می‌کند و گاهی روی دوش پدر سوار می‌شود. او گاهی مسئله‌ای را اشتباه و گاهی هم درست حل می‌کند.

او برخی اوقات در درس‌ها زرنگ و گاهی ضعیف است. او حتی می‌تواند سوارکاری کند یا با مادرش ادای قایق سواری را در می‌آورد. او زمانی از تاریکی می‌ترسد و به آغوش مادر پناه می‌برد و پدرب رای او قصه می‌خواند. سوزان درست شبیه من و تو است و همه کار می‌کند ولی نه! او یک فرق دارد. او کودکی است که بر روی صندلی چرخ دار حرکت می‌کند.

این اثر برای دو گروه از کودکان می‌تواند مفید باشد: کودکانی با نیاز وی‍‍‍ژه که قادر نیستند راه بروند این کتاب توانایی‌های آن‌ها را به آن‌ها یادآوری می‌کند و این که آنان نیز می‌تواند مانند دیگر کودکان هر کاری بکنند و اعتماد به نفس خود را از دست ندهند و دیگری برای کودکان عادی وسالم مناسب است که کودکان معلول را بپذیرند و  با ترحم به این کودکان نگاه نکنند و بدانند که فرقی بین خود و یک کودک معلول نیست ولو آن که روی صندلی چرخ دار باشد. کتاب برای والدین هم  مناسب است تا بدانند که کودکشان هیچ فرقی با دیگران ندارد و نباید با او متفاوت عمل نمایند.

 

گزیده‌هایی از کتاب

   سوزان گاهی اشتباه می‌کند. گاهی هم مسئله‌هایش را درست حل می‌کند. سوزان در بعضی از درس‌ها زرنگ است. ودر درس‌هایی هم ضعیف است.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Susan laughs
نویسنده کتاب:
مترجم کتاب:
ناشر
نویسنده
Jeanne Willis, سوزان ویلیز
برگردان
  • مهشید مجتهدزاده
فهرست کتاب های ماه
سال نشر
۱۳۹۰

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.