سال بیلی میلر

عنوان لاتین
The year of Billy Miler

بیلی میلر هفت ساله است و امسال به کلاس دوم می رود. در روزهای پایانی تابستان، بیلی و خانواده اش در راه قله ی راش مور و تپه های بلک در داکوتای جنوبی در بلوارث مینسوتا می ایستند تا مجسمه ی غول بزرگ سردماغ را ببینند. بیلی  زودتر از همه از پله های سکو بالا می رود و هنگامی که بین پاهای عظیم الجثه ی غول می رسد، با وزش ناگهانی باد و توفان روی زمین می افتد. پس از این رخداد، بیلی بجز برآمدگی که روی سرش بوجود آمده است، مشکل دیگری ندارد.

همه چیز عادی به نظر می رسد تا این که چند شب بعد، بیلی اتفاقی گفت و گوی پدر و مادرش را از توی آشپزخانه می شنود. مادرش نگران است که به سبب ضربه ای که به سر میلر خورده است دچار مشکل شود مثلا در مدرسه گیج شود یا چیزی را فراموش کند.

بیلی با شنیدن این حرف دلشوره می گیرد و نگران است که برای سال جدید به اندازه ی کافی باهوش نباشد.

کتاب سال بیلی میلر، درباره ی پسری هفت ساله است که یک خواهر سه ساله به نام سل دارد. مادرش آموزگار است و پدرش که هنرمند است در خانه کار می کند و مواظب بیلی و سل است. کوین هنکس با بیان نگرانی های کودکان، دوستی هایشان، بگومگوهای خواهر و برادر و نقش بزرگ حمایتی والدین در این داستان، به کودکان نشان می دهد که شرایط بد با گذر زمان از بین می روند، دوستی های خوب ماندگارند، خواهرها و برادرها می توانند دوستان خوبی باشند و والدین کسانی هستند که می توان در هر شرایطی به آن ها تکیه کرد. از سوی دیگر به والدین می آموزد، کودکان را با نقاط ضعفشان بپذیرند، و تلاش کنند به آن ها راه هایی را نشان دهند که ضعف هایشان را تبدیل به قوت کنند. با آن ها رو راست باشند و در کارهایی هرچند کوچک ازشان کمک بگیرند.

این کتاب جز چهار کتابی است در سال ۲۰۱۴ به فهرست افتخاز جایزه ی نیوبری یکی از برجسته ترین جایزه های ادبیات کودک راه یافته است.  این داستان سبب ایجاد نگرش مثبت و همکاری در خانواده می شود و برای بلندخوانی مناسب است.

کوین هنکس بیش از سی سال است که برای کودکان و نوجوانان داستان می نویسد و کتاب هایش را تصویر گری می کند. او تا کنون ۱۲ رمان نوشته و ۲۵ کتاب تصویری منتشر کرده است. کتاب های آقای هنکس جوایز معتبری چون مدال کلدکات را برایش به ارمغان آورده اند.

 

برگردان
لیلا قنادپور 
سال نشر
۱۳۹۴
ناشر
نویسنده
Kevin Hankes, کوین هنکس
نگارنده معرفی کتاب
ویراستار
مژگان کلهر
Submitted by editor3 on