شورای کتاب کودک

Children's Book Council of Iran
شورای کتاب کودک

شورای کتاب کودک، سازمانی مستقل، غیردولتی و ناسودبر است که در سال ۱۳۴۱ با هدف کمک به روند شکل‌گیری ادبیات کودکان، اعتلای کیفی ‌و‌ کمی منابع ادبی و اطلاعاتی کودکان و نوجوانان، ارائه خدمات کتابخانه‎ای، حمایت از پدیدآورندگان و ناشران جهت خلق آثار با ارزش ادبی و اطلاعاتی تأسیس شد.

شورا در سال ۱۳۴۱با ۳۷ نفر از صاحبان اندیشه و فرهیختگان حوزه فرهنگ و ادب کشور بنیانگذاری شد. نخستین هیئت مدیره شورا عبارت بودند از: محسن آبادی، ناصر آزاد، لیلی آهی (ایمن)، توران دخت اشتیاقی، دکتر پرویز اهور، معصومه سهراب(مافی)، جعفر صمیمی، توران میرهادی، اسماعیل والی‎زاده و عباس یمینی شریف. هر فرد یا سازمانی که به مطالعه ادبیات کودکان و نوجوانان علاقه‎مند است و یا برای تهیه و نشر کتاب‌های کودکان و نوجوانان فعالیت می‎کند، پس از تصویب هیئت مدیره و با پرداخت حق عضویت سالانه می‎تواند به عضویت شورا در آید. شورا از سال ۱۳۴۳ به عنوان نماینده ملی ایران به عضویت دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان IBBY در آمد و ارتباط فعال خود را با این دفتر همچنان ادامه می‎دهد.

کتابخانه تحقیقاتی شورای کتاب کودک از  سال ۱۳۴۳ با هدف ایجاد مجموعه‌ای برای استفاده‌ی مربیان، محققان و ناشران ادبیات کودک شکل گرفته است و امروزه یکی از مهم ترین کتابخانه ها درحوزه ادبیات کودکان است. شورای کتاب کودک برای گسترش ادبیات کودکان و تحقق یکی از بندهای اساسنامه درجهت توانمند سازی و ارتقای سطح دانش افراد در زمینه ‌ی ادبیات کودک و نوجوان از سال ۱۳۶۲کارگاه‎ های مختلف برگزار می ‎کند. یکی از مهم ترین کارگاه ها، کارگاه "آشنایی با ادبیات کودک و نوجوان" است که همه ساله در محل کتابخانه تحقیقاتی برگزار می شود. شورا فعالیت‎های خود را در قالب گروه ها و کمیته‎های ثابت و موقت انجام می‎دهد که به سه بخش اصلی ادبیات کودکان، فرهنگنامه کودکان و نوجوانان و خانه کتابدار کودک و نوجوان و ترویج خواندن تقسیم می‌شود.

راهنما
ایمیل: 
نشانی: 
تهران، خیابان انقلاب، خیابان ابوریحان، خیابان شهید وحید نظری، شماره ۳۱، طبقه دوم و سوم.
تلفن: 
۶۶۴۰۸۰۷۴
کد پستی: 
۱۳۱۴۵-۱۳۳
کلیدواژه: 

عضویت در کانال تلگرام