سخنان نوش‌آفرین انصاری در افتتاحیه موزه کودکی ایرانک

سخنان نوش‌آفرین انصاری در افتتاحیه موزه کودکی ایرانک

نوش‌آفرین انصاری دبیر شورای کتاب کودک در مراسم افتتاحیه موزه کودکی ایرانک ضمن ابراز خوشحالی از به بار نشستن تلاش‌های بیست ساله موسسه گفت: «من شاهد بودم که دوستان در موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان چقدر برای راه‌اندازی موزه دائمی تلاش کردند و همه ما هر بار بسیار متأثر می‌شدیم وقتی که بسته‌بندی اشیا و خاطره‌ها و انتقال‌شان به سوله را می‌دیدیم.

امروز خیلی خیلی خوشحالم که این نمایشگاه در ساختمان گنجینه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در فضایی که مناسب چنین نمایشگاه‌هایی است برپا شده است. باید از خانم دکتر بروجردی و مسئولان کتابخانه و پشتیبانان و کسانی که به برپایی این نمایشگاه کمک کردند تشکر کرد. امیدوارم این نمایشگاه ادامه پیدا کند. یک سال فرصت بسیار کوتاهی است برای عادت کردن جامعه به نگاه کردن به تاریخ و ارزش گذاشتن به آنچه که داشته‌اند و آنچه که تغییر کرده است.

شکل‌گیری چنین عادتی زمان می‌برد. بنابراین باید فرصتی فراهم شود تا این نمایشگاه برای مدت بیشتری دایر بماند.

قطعاً باید وزارت آموزش و پرورش برنامه‌ریزی کند تا کودکان و بزرگسالان از نمایشگاه بازدید کنند و خانواده‌ها ببینند. برای همه دوستان به خصوص دوست عزیزی که مسئولیت اداره موزه را بر عهده خواهد داشت، دوستی که توفیق داشتم در دانشگاه خدمتش باشم، خانم فرزانه طاهری آرزوی توفیق دارم.»

دبیر شورای کتاب کودک در ادامه از همه دعوت کرد که اشیایی را که ارزش موزه‌ای دارد در اختیار این موزه کودکی ایرانک و موسسه پژوهشی تاریخ ابدیات کودکان قرار دهند و گفت: «همه ما در صندوقچه‌هایمان یا نزد اقوام‌مان چیزهایی داریم که به نظر نمی‌آید ارزش موزه‌ای و هویتی داشته باشند ولی دارند. این هدایا را در اختیار موزه قرار بدهیم و مطمئن باشیم که جایشان اینجاست. به نظر من در هیچ خانه‌ای نباید چیزی از پدران و پدربزرگان نگه داشته شود. چون معلوم نیست که نسل آینده چگونه به این اشیا نگاه خواهد کرد.»

 

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸-۰۵-۱۵ ۱۱:۰۸
متن سفارشی:

ديدگاه شما