ایزول

Isol
ایزول

ایزول، تصویرگر برنده ی سال ۲۰۱۳ جایزه‌ی آسترید لیندگرن در سال ۱۹۷۲ در بوئنوس آیرس آرژانتین زاده شد. او در رشته آموزش هنر در دانشکده هنرهای زیبای این شهر تحصیل کرده است. ایزول نویسنده و تصویرگر نزدیک به ۱۰ عنوان کتاب است و نزدیک به همین تعداد عنوان نیز آثار نویسندگان دیگر را تصویرگری کرده است. او افزون بر تصویرگر، کارتونیست، گرافیست،‌ خواننده و آهنگساز نیز است.

او کار خود را با کتاب Vida de perros آغاز کرد. داستان پسر کوچکی که میان خود و سگش شباهت‌های بسیاری می دید. داستان‌هایی که ایزول تصویرگری کرده است دارای طنز هستند با چرخش‌ها و رخدادهای شگفت انگیز. گاه داستان‌ها درونمایه‌ای فلسفی دارند. ایزول در کنار کودکان می‌ایستد و از نگاه آن ها به جهان می نگرد. او از نگاه کودکان، ‌بیهودگی های دنیای بزرگسالان را به طنز به تصویر می‌کشاند. برای مثال در داستانی مادر عصبانی را به یک بالون بدل می کند.

ایزول پیوسته در کتاب هایش فرم‌ها و شکل های نو را کشف می‌کند. کتابی می آفریند که از هر دو سو خوانده می‌شود و به نتیجه متفاوت می‌رسد. یا در کتابی دیگر به شکلی زیبا رویایی های یک کودک را تصویرگری می‌کند. او در آثارش با استفاده از ترکیب‌بندی‌های دراماتیک و رنگ‌های احساس برانگیز توانمندی ویژه ای از خود در آثارش به نمایش می‌گذارد.

همکاری دراز مدت او با شاعر آرژانتینی Jorge Luján به انتشار شماری از بهترین کتاب‌های تصویری در آرژانتین انجامیده است. آثار او تا کنون در ۲۰ کشور منتشر شده است.

داوران جایزه آسترید لیندگرن سبب گزینش ایزول به عنوان برنده ۲۰۱۳ را چنین بیان کرده اند: «ایزول کتاب‌های تصویری را از نگاه کودک خلق می‌کند. تصویرهای او دارای انرژی و سرشار از احساس است. با پالت رنگی محدود اما با برخوردهای پیوسته نو آورانه،‌ با تغییر زاویه دید مرزهای کتاب‌های تصویری را به عقب رانده است. نگاه روشن کودکان به جهان نقطه حرکت او در کار تصویرگری است او از آن نقطه حرکت می‌کند و می‌کوشد به پرسش‌های آن‌ها با بیانی هنرمندانه و بی پرده پاسخ دهد. ایزول در آثار خود با طنز و شوخی به تاریک‌ترین جنبه‌های هستی نیز پرداخته است.»

راهنما

ديدگاه شما