راهبردها و پیشنهادهایی برای تشویق کودکان با ناتوانی خواندن به خواندن

راهبردها و پیشنهادهایی برای تشویق کودکان با ناتوانی خواندن به خواندن

برخی از پیشنهادها و راهبردهای زیر می‌توانند به کودکانی که در رمزگشایی، درک مطلب یا خواندن کتاب مشکل دارند، کمک کنند. پیشنهادها، بیش‌تر برای آسان کردن خواندن هستند، تفاوت‌های کودکان را در نظر می‌گیرند و روش‌های جایگزینی برای خواندن در خانه و مدرسه ارائه می‌کنند. راهبردهایی که فکر می‌کنید بهترین تأثیر را دارند، انتخاب کنید. آن‌ها را برای کودک خود به کار بگیرید و با آموزشگر فرزندتان در مورد کاربرد برخی از آن‌ها در کلاس صحبت کنید.

بازی‌های کلامی اجرا کنید

 بازی‌های کلامی و جورچین‌ها، هم سرگرم کننده‌اند و هم سبب یادگیری ودرک بهتر واژگان می‌شوند. می‌توانید از جدول کلمات متقاطع، بازی بینگو با واژگان (word bingo)، بازی واژگانی اسکربل (Scrabble) و بازی کلمات بوگل (Boggle) استفاده کنید.

کودکان را تشویق کنید هر روز با صدای بلند نوشته‌ها را بخوانند

 کودکان را به خواندن تابلوها، برچسب‌ها، نوشته‌های داخل کلاس، نوشته‌های داخل خانه، ماشین‌ها، فروشگاه‌ها یا سردرمغازه ها، تشویق کنید و از آن‌ها پشتیبانی کنید تا با صدای بلند، به نوبت نوشته‌ها را با هم‌کلاسی، پدر و مادر، یا خواهر و برادر خود بخوانند. در کلاس یا در خانه، درباره مطالبی که خوانده‌اند، صحبت کنید.

الگویی باشید که خواندن را یک فعالیت لذت بخش می‌داند

 می‌توانید به طور غیررسمی درباره لذت آن چه خوانده‌اید با کودک خود صحبت کنید، یا به او امکان دهید که اعضای خانواده و آموزشگرانش را ببیند که از خواندن لذت می‌برند. در هفته چند بار، یک زمان مخصوص برای خواندن داشته باشید، زمانی که در طول آن، همه اعضای خانواده " هرکاری دارند رها می‌کنند و کتاب یا چیزی را که دوست دارند، می‌خوانند. " این زمان می‌تواند ۲۰ دقیقه به طول انجامد.

راهبردها و پیشنهادهایی برای تشویق کودکان با ناتوانی خواندن به خواندن

کمک کنید کودکان از یادگیری خود استفاده کنند

 به کودکان کمک کنید تا آنچه را خوانده‌اند، به یاد آورند. کودکان می‌توانند با توضیح دادن مطلبی که خوانده‌اند، صحبت درباره آن مطلب یا عملی کردن اطلاعاتی که از خواندن به دست آورده‌اند، مطالب را مرور کنند. به کودکان فرصت دهید واقعیت‌ها یا ایده‌هایی را که از خواندن کتا ب ها آموخته‌اند به شما " بیاموزند "، یا آن‌ها را تشویق کنید تا نقش شخصیت‌های کتاب‌هایی را که می‌خوانند، بازی کنند.

از کتاب‌های صوتی بهره ببرید

کودک شما می‌تواند به فایل صوتی کتاب‌های درسی یا غیر درسی خود گوش دهد یا از فناوری‌های کمکی وسودمند دیگر مانند خواندن اتوماتیک در کامپیوتر بهره مند شود.

برای کودک خود هر شب کتاب بخوانید

 برای کودک خود رمان‌هایی در سطح بالاتر از مهارت خواندن او بخوانید. این روش سبب تحریک و غنی سازی زبان کودکتان می‌شود و خلاقیت و علاقه او را به خواندن بیش تر می‌کند.

پرسش‌های هدفمند درباره آن رمان بپرسید و فرزندتان را تشویق کنید تا پایان‌های گوناگون برای هر فصل آن پیش بینی کند.

از حواس مختلف کودکان هنگام آموزش بهره ببرید

کودکانی که ناتوانی‌هایی در یادگیری دارند، زمانی که از حواس مختلف خود برای دریافت اطلاعات بهره می‌برند، بهتر مطالب را یاد می‌گیرند. آموزش با بهره گیری از حواس چند گانه، اجازه می‌دهد تا کودک مطالب را ببیند، بشنود، لمس کند و آن‌ها را به کار برد. به عنوان نمونه، برای یادگیری حروف الفبا، کودکان می‌توانند حروف را به صورت چاپ شده ببینند، نام حروف را بگویند، شکل حروف را با استفاده از خاک رس بسازند، حروف را روی کاغذ به هم وصل کنند و بدن خود را به شکل حروف درآورند.

در رابطه با این موضوع بیشتر بخوانید: ده توصیه برای تشویق کودکان به کتاب خواندن

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۳-۱۱-۱۲ ۱۳:۳۰
ویراستار:
گروه ویراستاران کتابک
برگردان:
ساسان میردشتی
متن سفارشی:

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.