روز جهانی تئاتر برای کودکان ۲۰۱۹

روز جهانی تئاتر برای کودکان ۲۰۱۹

از سال ۲۰۰۱ سازمان جهانی تئاتر برای کودک و نوجوان، اسیتژ، ۲۰ مارس برابر با ۲۹ اسفند را روز جهانی «تئاتر برای کودکان» نام‌گذاری کرده است تا بر ضرورت دسترسی کودکان به تئاتر و نمایش تاکید کند.

ایوت هاردی، رئیس وقت مرکز جهانی تئاتر برای کودکان و نوجوانان در پیامی که در سال ۲۰۱۳ به مناسبت روز جهانی تئاتر برای کودکان منتشر کرد عنوان کرد که تئاتر برای همه است، ولی هنوز همه به ویژه کودکان به آن دسترسی ندارند چون بزرگ‌سالان اولویت‌های دیگری دارند. این روز از سال ۲۰۰۱ با شعار «همین امروز، کودکی را به تئاتر ببرید» جشن گرفته می‌شود و از همه اعضا خواسته می‌شود  که در این روز با به اشتراک گذاشتن پیام و فیلمی که هر سال به این مناسبت منتشر می‌شود و دیگر فعالیت‌های بزرگ و کوچک به تحقق هدف این روز کمک کنند.

پیام رئیس اسیتژ به مناسبت روز جهانی تئاتر برای کودکان ۲۰۱۹

دنیای ما گرفتار تفرقه و دسته بندی‌ها است. در سراسر دنیا رهبران و استراتژی‌هایی وجود دارند که می‌خواهند مردم را بر اساس نژاد، زبان، فرهنگ، وضعیت اقتصادی، جنسیت، گرایش جنسی، اعتقاد به یک اندیشه و... رو به رو هم قرار دهند. چگونه می توانیم این اشتباه بزرگ را در حق فرزندانمان و خودمان انجام دهیم؟

کودکان نیاز دارند که از بودن در جامعه لذت ببرند، جایی که به آن‌ها یادآوری می‌کند که در چه چیزهایی مشترک هستیم و جایی که به آن‌ها کمک می‌کند مفهوم چندگانه انسان بودن را درک کنند. آن‌ها به فضایی نیاز دارند تا روش‌های جدید تفکر را کشف کنند، که این روایت‌های تفرقه‌آمیز را به چالش بکشند، که با کسانی که با آن‌ها کاملا متفاوتند همدلی کنند. آن‌ها به تجربه‌های واقعی از مشارکت با جامعه‌شان نیاز دارند تا شادی و زیبایی را که جهان ارائه می‌دهد درک کنند.

اسیتژ معتقد است که تئاتر دروازه‌‌‌ای است که راه‌های مختلفی را برای برقراری ارتباط با دیگران و مهم‌تر از آن با خودمان فراهم می‌کند.

به تازگی در نیویورک نتایج یک مطالعه پنج ساله درباره سودمندی‌های تئاتر برای کودکان و نوجوانان منتشر شده است. یکی از یافته‌های غیرمنتظره و مهم این پژوهش این است که کودکانی که تئاتر و نمایش می‌بینند به آینده امیدوارتر هستند.

چرا امید بسیار مهم است؟ امید انرژی مثبتی ایجاد کند که همان اعتماد به نفس، قدرت اراده و انعطاف‌پذیری است و این ویژگی‌ها سبب می‌شود فرد برای تغییر زندگی خود و دیگران دست به اقدام واقعی بزند برای همین همه کودکان به امید نیاز دارند.

پس بیایید همه متعهد شویم که همین امروز، کودکی را به تئاتر ببریم و اطمینان حاصل کنیم که همه کودکان صرف نظر از شرایط فردی و اجتماعی‌‍شان به هنر و تئاتر دسترسی دارند و کسانی که در این حرفه فعالیت‌ می‌کنند، متعهد شوند که آثار باکیفیتی تولید کنند زیرا که هنر و تئاتر می‌تواند درک نسل جوان را از جهان تغییر دهد.

 

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.