عباس عبدی نویسنده ادبیات کودک و بزرگسال در گذشت

عباس عبدی نویسنده ادبیات کودک و بزرگسال در گذشت

عباس عبدی، شاعر و نویسنده ادبیات کودک و بزرگسال، ۲ آذر ۱۳۹۷ درگذشت.

عباس عبدی متولد سال ۱۳۳۱ آبادان بود. تحصیلات دوره متوسطه‌اش را در این شهر به پایان رساند و پس از آن به مدت ده سال به تهران رفت و سپس مدتی هم در اصفهان زندگی کرد. از سال ۱۳۶۳ در جنوب کشور در شیلات کار کرد.

عباس عبدی از سال ۱۳۸۱ بود که نویسندگی در حوزه بزرگسال را به طور جدی آغاز کرد و داستان‌هایی مانند «قلعه پرتقالی» و «دریا خواهر است» را خلق کرد. عباس عبدی اما سال ۱۳۸۹ از طریق فرهاد حسن زاده بود که با ادبیات کودک و نوجوان آشنا شد و اولین داستانش برای نوجوانان را به نام «شناگر» در مجموعه رمان نوجوان امروز کانون پرورش فکری منتشر کرد. او در آثار نوجوانش به معرفی جغرافیا و فرهنگ بومی جنوب کشور و مسائل محیط ‌زیستی می‌پرداخت. «روز نهنگ»، «هنگام لاک‌پشت‌ها»، «شکارچی کوسه‌ کر» دیگر داستان‌های او برای نوجوانان است. این نویسنده‌ دو رمان بزرگ‌سال و دو رمان نوجوان در انتظار چاپ دارد و اخیرا رمانی با موضوع کودکان کار را به دست چاپ ‌سپرده بود. عباس عبدی در حوزه ادبیات نوجوان جایزه‌هایی را هم دریافت کرد  که می‌توان به لوح تقدیر جشنواره سپیدار و جایزه کتاب سال قشم اشاره کرد.

او در مصاحبه‌‌ای در پاسخ به پرسش «نوشتن در دنیای بزرگترها برای شما شیرین‌تر است یا دنیای نوجوان‌ها؟ می‌گوید: «به نظرم می‌آید نوشتن برای نوجوان‌ها شیرین‌تر باشد. من خیلی دلم می‌خواهد می‌توانستم برای کودکان بنویسم. اما نمی‌توانم فاصله سنی خودم را با یک کودک، از میان بر‌دارم و خودم را کودک بدانم. اگرچه ادبیات بزرگسال نیز طعم خود را دارد. من برای بزرگسالان نقد می‌نویسم و گاهی یادداشت. داستان نوشتن برای بزرگسالان ویژگی‌های خودش را دارد؛ برای نوجوانان داستان نوشتن، سهل ممتنع است. به نظر آسان می‌آید وگرنه بسیار مشکل است. اگرچه دیر وارد این حوزه شدم اما همت مضاعفی صرف کردم.»

عباس عبدی ۲ آذر ۱۳۹۷ به سبب بیماری سرطان پس از تحمل یک سال بیماری درگذشت.

کتابک درگذشت عباس عبدی را به خانواده ادبیات کودک و نوجوان تسلیت می‌گوید.

روحش شاد و یادش گرامی

 

 

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷-۰۹-۰۳ ۱۵:۲۷
نویسنده:
شبنم عیوضی
متن سفارشی:

ديدگاه شما