دو کارگاه از ماریت تورن‌کویست در انجمن آموزشی حمایتی محمودآباد شهرری برگزار شد

ماریت تورن‌کویست تصویرگر هلندی-سوئدی که برای برگزاری نمایشگاهی از آثارش با عنوان «تصویرگری کتاب‌های کودکان در گفت‌وگوی میان‌فرهنگی» به ایران آمده است، روز یک‌شنبه ۲۶ فروردین‌ماه ۱۳۹۷، برای برگزاری کارگاه‌هایی در انجمن آموزشی حمایتی محمودآباد شهرری به این مرکز رفت. در این روز دو کارگاه برای دو گروه از کودکانی که به این مرکز می‌آیند برگزار شد.

 

تاریخ ادبیات کودکان

 

نخست کودکان در کارگاهی با عنوان «جزیره‌ی شادی» شرکت کردند. این گروه کودکان که ۵-۶ سال داشتند پس از دیدن تصویرهای کتاب و شنیدن داستان آن، کاغذهایی با تصاویری از یک جزیره دریافت کردند و هر یک آن‌چه آرزو داشتند را در جزیره خودشان به تصویر کشیدند.

کارگاه دوم با عنوان «پیکو» نیز بر اساس کتابی با همین نام بود که به تازگی از سوی انتشارات مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در ایران به چاپ رسیده است. «پیکو، جادوگر کوچک» نوشته تون تله‌گن، نویسنده هلندی است که ماریت تورن‌کویست نیز تصویرگری آن را بر عهده داشته است. کودکان این گروه نیز که در بازه سنی ۱۰-۱۲ سال قرار داشتند، پس از بلندخوانی کتاب، تصویری را که از شخصیت این داستان در ذهن‌شان داشتند روی کاغذ آوردند. پیش از انجام این کار نیز ماریت تورن‌کویست اصول ساده و نخستین رنگ‌آمیزی با پاستل گچی را به طور عملی برای این کودکان نمایش داد. در پایان کار هر یک از کودکان در کنار نقاشی‌های خود نوشتند که دوست دارند پیکو چه چیزی در زندگی آن‌ها را تغییر دهد.

 

ماریت

 

کارگاه ماریت تورن کویست

 

کارگاه

 

 

 

نویسنده
گروه خبر کتابک
Submitted by editor71 on