خواندن کتاب بهترین روش برای تقویت همدلی است

در نظرسنجی سازمان عفو بین الملل به مناسبت روز جهانی کتاب کودک نیمی از والدین بر این باور بودند که خواندن کتاب بهترین راه برای پرورش همدلی در کودکان است. 

در این نظرسنجی از والدین خواسته شد بهترین فعالیتی را نام ببرند که بیش از همه همدلی را در کودکان پرورش می دهد. بیش از نیمی از ۹۶۴ نفر شرکت کننده (۵۳ در صد) کتاب خواندن را بهترین راه برای «خود را جای دیگری گذاشتن» دانستند. تنها ۱۲در صد والدین تماشا کردن تلویزیون و ۳در صد از والدین بازی های کامپیوتری را در پرورش همدلی موثر دانستند. نتیجه ی این نظرسنجی با یافته های علمی در این زمینه یکسان است.

داستان هایی که به بعد روانشناختی شخصیت ها می پردازند و بر روابط و موقعیت های پیچیده تمرکز دارند در آموزش قوانین نانوشته ی روابط اجتماعی و درک احساسات موفق عمل می کنند.


کتاب‌های‌ مناسب درباره همدلی برای کودکان:


خواندن کتاب بهترین روش برای تقویت همدلی است

در این نظرسنجی کتاب غول بزرگ مهربان رولد دال بیشترین رای (۱۷در صد) را به دست آورد. پس از آن کتاب های کشتن مرغ مینا هارپر لی (۱۶در صد)، باغ مخفی فرانسیس هاجسن برنت (۱۴ در صد)، شب به خیر آقای تام (Goodnight Mister Tom) مایکل مگورین (۱۳در صد)، کارتنک شارلوت الوین بروکس وایت، وینی پو آلن الگزاندر میلن و ماجراهای هاکلبری فین مارک تواین  (۹در صد)، هری پاتر و سنگ جادو جی کی رولینگ (۷در صد)، بازی ایکس و اُ (Noughts and Crosses) مالروی بلکمن و ف‍ری‍اد م‍را ب‍ش‍ن‍و م‍ی‍ل‍درد د. ت‍ی‍ل‍ور (۲در صد) به عنوان بهترین داستان هایی نام بردند که کودکان با شخصیت های آن ها همذات پنداری می کنند.

کتاب هایی مانند شگفتی آر. جی. پالاسیو و هنر معمولی بودن (The Art of Being Normal) لیزا ویلیامسن هم که در میان کتاب های برگزیده ی والدین دیده نمی شوند، از بهترین داستان های جدیدی هستند که احتمالا والدین فراموش کرده اند از آن ها نام ببرند.

سازمان عفو بین الملل در روزهای پایانی سال گذشته میلادی خبر از برگزاری جایزه ی نشان حقوق بشر برای کتاب های کودک را اعلام کرد.

این نشان امسال برای نخستین بار به کتاب های تصویری اهدا خواهد شد که موضوع محوری آن ها آزادی است و به فهرست نهایی نشان کیت گرین وی و کارنگی راه یافته اند.

مدیر سازمان عفو بین الملل درباره ی برگزاری این جایزه گفته است: «کتاب ها قدرت بی نظیری دارند و چون الهام بخش همدلی و هم زبانی و حس یگانگی اند، سبب گسترش افق دید و توانمندی کودکان می شوند. امیدواریم این جایزه دستیابی به کتاب هایی را آسان کند که به کودکان آزادی و عدالت می آموزند و آن ها را تشویق می کنند.»

برگردان:
شبنم عیوضی
منبع
گاردین
Submitted by editor3 on