تاکید بر دفاع از حقوق نویسندگان کتاب کودک

تاکید بر دفاع از حقوق نویسندگان کتاب کودک

اعضای انجمن نویسندگان کودک ونوجوان در جلسه ادواری این انجمن، خواستار دفاع از حقوق صنفی نویسندگان کودک و نوجوان، برگزاری نشست‌های تخصصی در زمینه مباحث ادبیات کودک و نوجوان و تدوین قرارداد کاری به صورت نمونه و الگو برای نویسندگان این حوزه شدند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) جلسه هیئت مدیره ادواری انجمن نویسندگان کودک و نوجوان با حضور فریدون عموزاده خلیلی، محمود برآبادی، شهرام اقبال‌زاده، مجید راستی، مناف یحیی‌پور، جمال‌الدین اکرمی، معصومه انصاریان، سوسن طاقدیس، فرمهر منجزی، ریحانه جعفری، فرهاد حسن‌زاده، مهدی حجوانی و جمعی از نویسندگان کودک و نوجوان، عصر ۳‌شنبه (۷ اردیبهشت ۹۵) در انجمن نویسندگان کودک و نوجوان برگزار شد.

در این جلسه اعضای جدید و پیشین هیئت مدیره انجمن نویسندگان کودک و نوجوان به بیان نظرات و پیشنهادات خود جهت بهبود وضعیت نویسندگان کودک و مسائل مختلف انجمن نویسندگان کودک را بیان کرده و به تبادل نظر پرداختند. 

محمود برآبادی، نائب رئیس انجمن نویسندگان کودک و نوجوان درباره این جلسه اظهار کرد: جلسات هیئت مدیره ادواری انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، هر ۲ سال یکبار با حضور اعضای هیئت مدیره جدید و اعضای هیئت مدیره‌های پیشین و برخی از نویسندگان کودک و نوجوان در محل انجمن برگزار می‌شود و به بیان و بررسی مشکلات و مسائل مختلف این حوزه می‌پردازد. به این ترتیب امکان مطرح شدن مواردی که در جلسات مجمع عمومی انجمن و نشست‌های تخصصی که دستور خاص دارند و نمی‌توانند به مسائل مختلف بپردازند، فراهم می‌شود.

وی ادامه داد: این جلسات را تشکیل می‌دهیم برای اینکه بتوانیم از تجربه‌های اعضای هیئت مدیره دوره‌های قبل استفاده کنیم و افرادی که در دوره‌های مختلف بوده‌اند در این زمینه تبادل نظر کنند. تا به حال ۵ جلسه ادواری انجمن نویسندگان کودک و نوجوان تشکیل شده است و اعضا نظرات خود را بیان کرده‌اند.

برآبادی در ادامه به پیشنهادهای مطرح شده در این جلسه اشاره کرد و گفت: بر اساس پیشنهادهایی که از سوی اعضای انجمن مطرح شد، قرار شد از حقوق صنفی نویسندگان کودک و نوجوان دفاع شود و در بیانیه‌ها و برنامه‌های مختلف انجمن نویسندگان کودک و نوجوان این حقوق مدنظر قرار داده شده و از آن دفاع شود. همچنین نشست‌های تخصصی در زمینه مباحث ادبیات کودک و نوجوان برای علاقه‌مندان در بازه‌های زمانی مشخصی از سوی انجمن نویسندگان کودک و نوجوان برگزار شود.

به گفته وی در این جلسه پیشنهاد شد قراردادی به صورت تیپیک و نمونه تدوین شود که بر اساس آن نویسندگان از حقوق تألیف اطلاع داشته باشند و در زمان عقد قرارداد با ناشران موارد آن را مدنظر داشته باشند. همچنین از کتاب‌های اعضای انجمن کودک و نوجوان در مناسبت‌های مختلف رونمایی شده و برای آنها جلسات نقد و بررسی برگزار شود.

نایب رئیس انجمن نویسندگان کودک و نوجوان گفت: تلاش می‌کنیم این پیشنهادها را در انجمن نویسندگان کودک و نوجوان بررسی کنیم و در صورتی که امکان عملیاتی شدن آن وجود داشته باشد در دستور کار هیئت مدیره انجمن قرار گیرد.

 

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵-۰۲-۱۲ ۱۱:۰۹
نویسنده:
گروه خبر کتابک
منبع:
ایبنا
متن سفارشی:

ديدگاه شما