معرفی فهرست کتاب‌های ایرانی برای کودکان با نیازهای ویژه‌ی به دفتر بین‌المللی کتاب

معرفی فهرست کتاب‌های ایرانی برای کودکان با نیازهای ویژه‌ی به دفتر بین‌المللی کتاب

شورای کتاب کودک، چند عنوان از کتاب‌های ایرانی را با هدف قرار گرفتن آن‌ها در فهرست کتاب‌های برگزیده برای کودکان با نیازهای ویژه‌ی دفتر بین‌المللی کتاب به این سازمان معرفی کرد.

فهرست کتاب‌های برگزیده برای کودکان با نیازهای ویژه، هر دو سال یک‌بار از سوی دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان IBBY با آثار ادبی برجسته از سرتاسر جهان منتشر می‌شود. شورای کتاب کودک به عنوان شعبه‌ی ملی IBBY کار انتخاب و معرفی آثار برتر تولیدشده در ایران را به فهرست IBBY بر عهده دارد. این سازمان هر دو سال یک‌بار آثاری متناسب را برای داوری و حضور جهانی به این فهرست معرفی می‌کند.

این فهرست شامل آثاری در گروه‌های متفاوت در زمینه‌های زیر است: کتاب‌هایی که برای کودکان توان‌جو تولید شده‌اند، آثاری که شخصیت‌های موجود در آن‌ها کم‌توانی جسمی و ذهنی دارند، کتاب‌های پارچه‌ای و کتاب‌های تصویری که تمامی کودکان چه توان‌جو و چه عادی، بتوانند از آن‌ها لذت ببرند. این فهرست در اختیار تمام شعبه‌های ملی در ۷۴ کشور عضو دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان قرار می‌گیرد. اصل این آثار نیز در نمایشگاه‌های بین‌المللی بسیاری شرکت داده می‌شوند و سپس در «مرکز اسناد کتاب‌های کودکان و نوجوانان توان‌جو» در کتابخانه‌ی عمومی کانادا / تورنتو نگهداری می‌شوند.

در این دوره بنا بر تصمیم کمیته‌ی جوایز (آثار برای کودکان با نیازهای ویژه) شورای کتاب کودک، کتاب حسی لمسی «مرغ سرخ پاکوتاه» ساخته‌ی ستاره اقتداری، کتاب «زیبا صدایم کن» نوشته‌ی فرهاد حسن‌زاده از انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، «کلاه حصیری» نوشته‌ی مصطفی خرامان از نشر افق و کتاب «احتیاط! خطر حمله‌ی موش‌ها و دیگران» نوشته سید علی شجاعی با تصویرگری نازنین عباسی از نشر نیستان برای داوری و انتخاب نهایی به IBBY معرفی شدند.

از میان دلایل انتخاب این آثار می‌توان به انتخاب موضوع مناسب و پرداخت خوب داستان، وجود امید و پایداری، پرداخت مناسب شخصیت‌ها و جزییات داستان، بیان مفاهیم عمیق فلسفی و اجتماعی با زبانی ساده و روان، تصویرهایی خلاق و ساختی هنرمندانه اشاره کرد.

 


در کتابک، واژه‌های «نیازهای ویژه» و «توان‌جو» به جای واژه‌های «معلول» و «معلولیت» به کار برده می‌شود.

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵-۰۶-۰۸ ۱۲:۱۵
متن سفارشی:

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.