معرفی کتاب و فیلم سفر به سرزمین وحشی‌ها

کتاب سفر به سرزمين وحشی‌ها، نوشته‌ی موریس سنداک، نخستين‌بار در سال ۱۹۶۳ منتشر شد. 

معرفی کتاب سفر به سرزمین وحشی‌‌ها

  • عنوان اصلی:  آنجا که وحشی ها هستند (Where the Wild Things are)
  • نویسنده:  موریس سنداک (Maurice Sendak)

داستان سفر به سرزمین وحشی‌‌ها درباره‌ی پسرکی است که با پوشیدن لباس گرگی‌اش آنقدر شیطنت می‌کند که مادرش او را بدون شام به اتاقش می‎فرستد و این آغاز سفر پسرک به سرزمین وحشی‌هاست. نویسنده که تصویرگر کتاب نیز هست با بهره‌گیری از تصاویر موجوداتی خیالی هم‌زمان با پرورش تخیل کودک درباره‌ی سرزمینی خیالی، مجالی می‌دهد تا کودک با ذهن کودکانه‌ی خود درباره‌ی مفاهیمی چون شیطنت، سروصدا کردن و «وحشی بازی» تأمل کند.

سفر به سرزمین وحشی ها

تصاویر سنداک در کتاب سفر به سرزمین وحشی‌‌هاشگفت‌انگیز و بی بدیل هستند؛ تصاویری که صفحه به صفحه‌ی آن لذت کشفی تازه را به خواننده می‌دهند و از همه شگفت‌تر، تصاویر وحشی‌ها هستند، با آن چشمان بزرگشان که سعی می کنند بسیار ترسناک باشند ولی در واقع اصلا ترسناک نیستند و می توانند دوستان خیالی زمان شیطنت هر کدام از ما باشند. این کتاب از معدود کتاب‌هایی است که هم کودکان و هم بزرگسالان از آن به‌طور یکسان لذت می‌برند، و بی‌جهت نیست که به یکی از آثار کلاسیک ادبیات کودک تبدیل شده است.

وحشی‌های این کتاب ممکن است در ابتدا ترسناک به نظر آیند، اما کم کم در تعامل با آنان ترس کودکان از این موجودات خیالی از بین می‌رود و مهم تر آن که داستان در انتها بر این نکته تأکید می‌کند که هیچ جا امنیت و آرامش خانه‌ی خود ما را ندارد، جایی که همیشه افراد مهربان و غذاهای گرم و لذیذ در انتظارمان است. این داستان، ظرفیت‌های گوناگونی برای درگیر کردن کودکان با کتاب دارد. برای نمونه می‌توان بر پایه‌ی این کتاب به بحث‌های فلسفی در میان گروه‌های کتابخوانی کودکان دامن زد.

سفر به سرزمین وحشی ها

همچنین این اثر از نمونه‌های برجسته‌ی کتاب‌های تصویری است. چرا که در این کتاب زبان کلامی (متن) با زبان دیداری (تصاویر) با هم داستان را تعریف می‌کنند و حذف هر کدام باعث ناقص و بی‌معنی شدن دیگری می‌گردد. برای نمونه در صفحه‌های ابتدایی می‌خوانیم که پسرک در حال شیطنت کردن است اما توضیحی دیگر داده نمی‌شود و این تصاویر هستند که نوع شیطنت‌های پسرک را به ما نشان می‌دهند.

سفر به سرزمین وحشی‌‌ها

خرید کتاب سفر به سرزمین وحشی‌‌ها

معرفی فیلم سفر به سرزمین وحشی‌‌ها

در سال ۲۰۰۹ فیلمی فانتزی به کارگردانی اسپایک جونز از این کتاب ساخته شد. در این فیلم با استفاده از فن آوری رایانه‌ای، تلاش شده شخصیت‌های داستان، بسیار شبیه به تصویرهای کتاب ساخته و پرداخته شوند و بیننده را به فضای شگفت انگیزی که تصویرسازی سنداک در کتاب ایجاد کرده، وارد کند.

سفر به سرزمین وحشی ها

اطلاعات فیلم سفر به سرزمین وحشی‌‌ها

  • عنوان اصلی: Where the Wild Things Are
  • ژانر: ماجراجویی، درام، خانوادگی
  • زمان: ۱۰۱ دقیقه
  • زبان : انگلیسی
  • محصول : آلمان، استرالیا، آمریکا
  • سال انتشار: ۲۰۰۹
  • کارگردان: اسپایک جونز
  • بازیگران: مارک روفالو، کاترین کینر، مکس رکوردز
گردآورنده:
سپیده سیف اشرفی
منبع
سایت کتابکویکیپدیا فارسی
Submitted by editor on