معرفی کتاب و فیلم جیمز و هلوی غول‌پیکر

جیمز و هلوی غول‌پیکر اثر رولد دال نویسنده انگلیسی اهل ویلز است. «نانسی اکهلم برکت» نخستین بار این کتاب را تصویرگری کرد. این کتاب در سال ۱۹۶۱ در آمریکا و سپس در سال ۱۹۶۷ در لندن منتشر شد.

پس از کوئنتین بلیک نیز بار دیگر این کتاب را با تصاویری ساده و طنزآمیز خود تصویرگری کرد. 

 کتاب جیمز و هلوی غول‌پیکر به خاطر محتوای انتقادی اش، بارها مورد توجه سانسور قرار گرفته است و در فهرست ۱۰۰ کتاب به دردسر افتاده سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ انجمن کتابداران آمریکا، رتبه ۵۶ را دارد.

جیمز و هلوی غول‌پیکر

«جیمز و هلوی غول‌پیکر» با تصویرگری نانسی اکهلم برکت

جیمز و هلوی غول‌پیکر

جیمزوهلوی غول‌پیکر با تصویرگری کوئنتین بلیک

خلاصه ای از داستان جیمز و هلوی غول‌پیکر

«جیمز» پسری چهارساله است. او زندگی خیلی خوبی دارد؛ اما در اتفاقی عجیب، پدر و مادرش را از دست می‌دهد. جیمز مجبور می‌شود با دو عمه‌ی بدجنسش زندگی کند که همیشه او را آزار و شکنجه می‌دهند. سه سال بعد، هنگامی که در جنگل در حال شکستن هیزم است، مرد غریبه‌ای را ملاقات می‌کند. آن مرد از بدبختی‌های جیمز خبر دارد و به او کیسه‌ی کوچکی از مواد مورد نیاز برای ساختن معجونی جادویی می‌دهد که با خوردن آن‌ها جیمز به ثروتٰ خوشبختی و ماجراهای جالبی می‌رسد...

جیمز و هلوی غول پیکر را را شاید بتوان نوعی افسانه ی نو دانست. این کتاب سرشار از تخیلی قوی و نو جوانانه است. تصويرگر كتاب نيز برنده ی جايزه‌ی هانس كريستين آندرسن شده است.

جیمز و هلوی غول‌پیکر

خرید کتاب جیمز و هلوی غول پیکر

 

فیلم جیمز و هلوی غول‌پیکر  (James and the Giant Peach)

فیلم تخیلی و موزیکال «جیمز و هلوی غول‌پیکر» که ترکیبی از فیلم و انیمیشن استاپ موشن است در سال ۱۹۹۶ ساخته شد.

جیمز و هلوی غول‌پیکر

 کارگردان  فیلم جیمز و هلوی غول‌پیکرهنری سیلیک است و تهیه‌کنندگان آن تیم برتون و دنیس دی‌نووی هستند. از بازیگران و صداپیشگان فیلم می‌توان به پل تری، ریچارد دریفوس، سوزان ساراندون، دیوید تیولیس، سایمون کالو و جین لیوز اشاره کرد.

جیمز و هلوی غول‌پیکر

اخیرا اعلام شده «سم مندز» کارگردان برنده اسکار فیلم «زیبای آمریکایی»، ساخت نسخه رئال‌انیمیشن این داستان را برای همان کمپانی بر عهده گرفته است.

جیمز و هلوی غول‌پیکر

گردآورنده:
سپیده سیف اشرفی
Submitted by editor on