لیلی ایمن (آهی)

لیلی ایمن (آهی)
مشخصات
نام: 
لیلی
نام خانوادگی: 
ایمن

لیلی ایمن (آهی) از بنیان‌گذاران شورای کتاب کودک و استاد ادبیات کودکان، در سال ۱۳۰۸ در تهران متولد شد و در خانواده‌ای ایران‌دوست و پایبند به اصول اخلا‌قی پرورش یافت.

لیلی ایمن تحصیلا‌ت عالی خود را در مسكو در رشته زبان در ۱۶ سالگی آغاز كرد و سپس در دانشكده ادبیات دانشگاه تهران در رشته فلسفه و علوم تربیتی ادامه داد. او شاگرد استادانی چون دكتر هوشیار و دكتر صدیقی بود. سپس برای ادامه تحصیل به انگلستان رفت تا در رشته روان‌شناسی كودك دكترا بگیرد، اما در نیمه‌راه به سبب قطع ارز دانشجویی ناچار شد باز گردد. با تدریس در دبستان‌ها و دبیرستان‌ها به كمبود چشمگیر كتاب برای كودكان و نوجوانان پی برد. از سوی دیگر همكاری با ناشران او را از بی‌ توجهی آنان به اهمیت ادبیات كودكان آگاه كرد. تدریس در كلا‌س‌های تربیت معلم برای كودكستان‌ها و دبستان‌ها و همكاری با مجله «سپیده فردا» و مدرسه فرهاد، زمینه‌های اصلی پیدایش تفكر سازمانی برای بهسازی و ترویج ادبیات كودكان  را در او فراهم كرد.

لیلی ایمن و ثمینه باغچه‌بان از اعضای گروهی بودند كه وزارت آموزش و پرورش و بنگاه انتشارات فرانكلین در سال ۱۳۳۸ به «تیچرز كالج» كلمبیا در امریكا فرستاد تا با شیوه علمی تهیه كتاب‌های درسی آشنا شوند. در آنجا با مؤسسات مختلفی آشنا شد كه برای ترویج ادبیات كودكان كار می‌كردند. این آشنایی لیلی ایمن را بر آن داشت كه برای خدمت به ادبیات كودكان در ایران، نیاز به نهادی مستقل است. این فكر را با دوست دیرین خود خانم توران میرهادی در میان گذاشت و چنین بود كه شورای كتاب كودک نخست با كمك پنج نفر: توران میرهادی‌، ماه‌آ‌فرید آدمیت‌، لیلی ایمن و آقایان دكتر احمدی و دكتر مجتبایی شكل گرفت.

ایمن با هر سازمان دولتی و ملی كه در راه تحول خواندنی‌های كودكان و نوجوانان و تربیت معلمان و مربیان گام برمی‌داشت، صادقانه همكاری داشت. تدریس ادبیات كودكان را در كلا‌س‌های تربیت معلم و كتابدار آغاز كرد و سپس آن را چون مبحثی از آموزش خواندن در برنامه‌های روش تدریس خواندن وارد دانشگاه  تربیت معلم كرد. لیلی ایمن در مدرسه عالی دختران و مدرسه عالی پارس نیز در بخش مربوط به تعلیم و تربیت به عنوان درسی مستقل، ادبیات كودكان را تدریس می‌كرد. سرانجام در دهه ۵۰ این درس به شكل درسی مستقل در دانشكده علوم تربیتی، رشته كتابداری، درآمد كه در سطح لیسانس و فوق‌لیسانس تدریس می‌شد.

 

   

  لیلی ایمن

  توران میرهادی - لیلی ایمن (آهی) - محمود کیانوش

  از لیلی ایمن ۳۹ اثر منتشر شده است که برخی از آن‌ها عبارتند از:

  • کتاب پالتو قرمز
  • کتاب هر که پیدا کرد مال خودش
  • مقاله انجمن‌های خانه و مدرسه به خانه تکانی نیاز دارند
  • مقاله کتاب‌های خوب کدامند؟
  • مقاله نقدها و نظرها: ش‍ور‌ا‌ی‌ ک‍ت‍‍اب‌ ک‍ودک
  راهنما

  ديدگاه شما

  کپچا
  این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.