چگونه در سال جدید معلم خوب تری باشیم

عنوان لاتین:
How To Be A Better Teacher In 2018

خداحافظ سال ۱۳۹۶. وقت آن رسیده که سالی نو را با نیرویی تازه شروع کنیم! اگر در سال جدید تصمیم گرفته‌اید معلم خوب تری باشید، این مطلب را از دست ندهید.

فلسفه آموزش خود را بازنگری کنید

بیشتر آموزگاران فلسفه آموزش خود را در حرفه‌شان کاوش می‌کنند. اگر زمان زیادی از آخرین باری که فلسفه آموزش و تدریس خود را کاوش کرده‌اید گذشته است، پیشنهاد می‌کنیم یک‌بار دیگر از نو این کار را انجام دهید، چراکه در طول این مدت اطلاعات زیادی درباره شیوه آموزگاری خود به دست آورده‌اید. از نظر بعضی افراد این موضوع پیش‌پاافتاده است درحالی‌که می‌تواند بسیار مؤثر و مفید باشد. دانستن و آگاهی از اصول تدریس‌تان به شما کمک می‌کند تا بدانید چطور کلاس را اداره کنید. افزون بر این اگر زمانی کسی دراین‌باره سؤالی از شما بپرسد، جواب آماده‌ای در اختیار خواهید داشت.

شما می‌توانید اصولی عمومی به تفکیک بخش‌های مختلف کار آموزگاری خود بنویسید؛ مثلاً اصول برنامه‌ریزی، رشد دانش‌آموز، اداره کلاس، تکالیف، حضوروغیاب و ...

آموزگار خوب

سیستم برنامه‌ریزی در اختیار داشته باشید

یک معلم خوب معلمی است که برنامه‌ریزی مناسب داشته باشد. تمام آموزگاران به یک سیستم برنامه‌ریزی برای درس‌ها نیاز دارند. اگر تاکنون چنین سیستمی نداشته‌اید، زودتر اقدام کنید! این کار به زندگی شما نظم می‌دهد و تدریس شما را برنامه‌ریزی‌شده‌تر و مؤثرتر می‌کند. روش‌های زیادی برای برنامه‌ریزی وجود دارد، شما روشی را انتخاب کنید که از همه سریع‌تر و برایتان مناسب‌تر است. بعضی موضوعاتی که ممکن است بخواهید برایش برنامه‌ریزی کنید عبارت‌اند از: نکات، سرفصل‌ها، سطح زبان‌آموزی، فهرست فعالیت‌ها، تکالیف و برگه‌های تمرین.

نکته مهمی که هنگام تنظیم سیستم برنامه‌ریزی باید به خاطر داشته باشید این است که تمام برنامه‌ها را در پوشه‌ای نگهداری و آرشیو کنید (یا در قالب فایل‌های کامپیوتری ذخیره کنید) تا در آینده بتوانید مجدداً به سراغش بروید. با گذشت سال‌ها، درس‌های شما پیچیده‌تر خواهند شد و برنامه‌های قبلی به کمکتان خواهد آمد.

برنامه‌تان را بیش‌ازحد سنگین نکنید

به‌سادگی ممکن است موانع را فراموش کنیم و کارهای زیادی را در برنامه بگنجانیم. همه ما تجربه این کار را داریم؛ دلمان می‌خواهد تا جایی که می‌شود نکات بیشتری به بچه‌ها بیاموزیم اما آخر کار با حجم زیادی کار انجام‌نشده روبه‌رو می‌شویم و دانش‌آموزان را برای یادگیری تحت‌فشار می‌گذاریم، زمان کلاس با سرعت سپری می‌شود و به پایان می‌رسد و ما گیج و خسته بر جای مانده‌ایم. به‌جای آنکه تمام جزئیات کار را برای یک جلسه در نظر بگیرید، هر موضوع را به چند بخش تفکیک کنید. درس دادن تنها باید بخش کوچکی از کل زمان کلاس باشد. بقیه زمان بایستی صرف مشارکت دانش‌آموزان در کلاس شود و شما به‌جای تدریس، به هدایت دانش‌آموزان بپردازید.

اجازه دهید دانش آموزان هم تدریس کنند

می‌گویند بهترین راه برای یادگرفتن هر چیز، درس دادنِ آن است. اگر بعضی از دانش‌آموزان مطلبی را درست یاد نگرفته‌اند، کلاس را به‌صورت هوشمندانه گروه‌بندی کنید و اجازه دهید دانش‌آموزانی که درس را یاد گرفته‌اند به آن‌ها که یاد نگرفته‌اند درس بدهند. این کار برای هر دو گروه بسیار مفید است. تدریس باعث می‌شود آنچه آموخته‌اند در ذهنشان تثبیت شود و اعتمادبه‌نفس بالایی به دست آورند. یادگرفتن از هم‌گروهان نیز باعث می‌شود دانش‌آموزان با زاویه دید و سطح متفاوتی درس را بیاموزند.

از ارزیابی‌ها نترسید

ارزیابی‌ها مهم و حاوی اطلاعات هستند. ولی هیچ‌یک از ما نمی‌خواهیم درگیر تلاطم شویم. تعداد ارزیابی‌ها و نحوه برخورد شما در رفتار و احساس دانش‌آموزان بسیار تأثیرگذار است. برای اینکه در سال جدید معلم خوب تری باشید، به‌صورت پیوسته و هر روز در حال ارزیابی باشید. قطعاً بیشتر این ارزیابی‌ها غیررسمی هستند (چیزهایی که شما می‌دانید ولی شواهد فیزیکی برای آن ندارید). با ارزیابی‌های غیررسمی متوجه می‌شوید که دانش‌آموزان هر زمان در چه شرایطی قرار دارند و چطور بایستی درس را پیش ببرید تا به اهداف موردنظر برسید. ارزیابی‌های رسمی (که به آن‌ها ارزیابی کتبی هم گفته می‌شود) شواهد واقعی درباره وضعیت دانش‌آموزان و اینکه چطور بایستی تدریس را پیش ببریم در اختیار ما می‌گذارند.

یک روش این است که ارزیابی را به بخش ثابتی از فعالیت روزانه کلاس تبدیل کنیم. شما به‌عنوان معلم بایستی به دانش‌آموزان بگویید که این ارزیابی‌ها چیز عجیبی نیستند، «اما من به‌عنوان معلمِ شما باید بدانم هرکدام در چه وضعیتی هستید تا متوجه شوم چقدر پیشرفت داشته‌اید و چطور می‌توانم سرعت پیشرفتتان را بیشتر کنم». ما بدون ارزیابی اطلاعی نداریم درباره اینکه دانش‌آموزانمان به چه چیزی نیاز دارند. بعدازاینکه یک‌بار ارزیابی را انجام دادید، می‌توانید همان را در هفته‌ها یا ماه‌های بعد نیز تکرار کنید تا میزان پیشرفت دانش‌آموزان مشخص شود.

معلم خوب

به رشد مهارت‌ها توجه کنید نه سطح آن‌ها

تقویت سطح دانش‌آموزان مفید و کمک‌کننده است، اما به‌عنوان برای اینکه معلم خوب تری باشید، به‌جای بالا بردن سطح دانش‌آموزان، به بیشتر شدن مهارت‌های آنان توجه کنید. مؤثرترین راه برای انجام این کار ارزیابی‌های پیوسته و به‌روزآوری میزان پیشرفت‌ها است. میزان پیشرفت را با دانش‌آموزان نیز در میان بگذارید. این کار باعث می‌شود آن‌ها یاد بگیرند به تصمیم‌های آموزشی شما بیشتر اعتماد کنند، در تعیین اهداف آموزشی مشارکت داشته باشند و روند پیشرفت را با سرعت خوبی ادامه دهند.

به دانش‌آموزانتان احترام بگذارید

احترام کارکردهای فراوانی دارد. وقتی شما به‌عنوان یک معلم خوب به دانش‌آموزان خود احترام می‌گذارید، آن‌ها هم بیشتر به شما احترام می‌گذارند. کلاسی که احترام متقابل در آن حاکم باشد بهترین کلاس است. در چنین کلاسی آموزش و یادگیری به‌صورت مؤثرتری اتفاق می‌افتد. بعضی شیوه‌های ایجاد فضایی محترمانه عبارت‌اند از: درباره فرهنگ دانش آموزان اطلاعات به دست آورید، از آن‌ها سؤال کنید که در چه قسمت‌هایی نیاز به کمک دارند، درباره پیشرفتشان با آن‌ها صادق باشید، به آن‌ها کمک کنید تا برای خود هدف‌گذاری کنند، از آن‌ها بپرسید چه چیزهایی را دوست دارند و از چه چیزهایی خوششان نمی‌آید و لبخند بزنید!

از خودتان مراقبت کنید

بیرون از کلاس مراقب خودتان باشید تا بتوانید باانرژی و سرحال در کلاس حاضر شوید. به اندازه کافی استراحت کنید، آب بنوشید و سبزیجات را فراموش نکنید. تمام این کارها که انجامشان بسیار ضروری است تأثیر به‌سزایی در حال شما دارد و به شما کمک می‌کند تا به بهترین شکل ممکن کار خود را در کلاس انجام دهید. هرگز مراقبت از خود را دست کم نگیرید.

در پیوند با این مقاله بیشتر بخوانید:

برگردان:
مونا فرخنده فال
منبع
How To Be A Better Teacher In 2018عکس های مقاله از آرشیو برنامه «با من بخوان»
Submitted by editor71 on