انجمن سوئدی كتاب‌های كودكان

انجمن سوئدی كتاب‌های كودكان

موسسه ی سوئدی كتاب‌های كودكان، SBI، كتابخانه‌ای تخصصی و دسترس پذیر برای همه و مركزی برای اطلاع‌رسانی در باره ی ادبیات كودكان و نوجوانان است. این موسسه در سال ۱۹۶۵ راه ‌اندازی شد.

انجمن سوئدی كتاب‌های كودكان

هدف از گشایش آن، گرد‌آوری و در اختیار همگان گذاشتن منابع و اطلاعات ادبیات كودكان و نوجوانان است.  انجمن ناشران سوئد، اتحادیه ی نویسندگان سوئد، انجمن تصویر‌گران سوئد، دانشگاه استُكهلم و شهر استُكهلم با نظارت و سرپرستی كتابخانه ی‌ سلطنتی بنیان گزار این موسسه هستند.
این مركز هم در داخل و هم در خارج سوئد، آماده است منابع خود را در اختیار دانش‌آموزان، پژوهشگران، كتابخانه‌ها، مدارس، رسانه‌ها و علاقه‌مندان كتاب‌های كودك قرار دهد. كتابخانه ی این مجموعه، کمابیش شامل تمامی كتاب‌های كودكان و نوجوانان است كه از سال ۱۵۹۱ میلادی تا به امروز در سوئد منتشر شده اند، و نیز یكی از برجسته‌ترین مجموعه‌های جهان برای پژوهش های میان رشته‌ای در پیوند با ادبیات كودكان به شمار می رود. این كتابخانه با ۱۶۰ مجله ی ادبیات كودكان و نوجوانان در سرتاسر جهان ارتباط دارد. همچنین مجموعه‌‌ای گسترده از گزیده ی نشریه ها را در خود جای داده است.

انجمن سوئدی كتاب‌های كودكان     انجمن سوئدی كتاب‌های كودكان

در‌های این مركز چهار روز در هفته، از روز دوشنبه تا پنجشنبه، از ساعت ۱۲ الی ۱۷ برای استفاده ی همگان باز است. مواد تئوریک موجود در كتابخانه را می توان امانت گرفت. همچنین کتاب های کودکان و نوجوانان در سالن مطالعه ی ویژه ی مراجعه كنندگان وجود دارد.  حتی كودكان خردسال نیز می‌تواند با مراجعه به این كتابخانه،  كتاب دلخواه خود را پیدا كند. کودکان می توانند مقالاتی راجع به نویسنده ی محبوب شان را بخوانند و از آخرین نتایج مطالعات در این زمینه اطلاع پیدا کنند. برای استفاده از كتاب‌های این مجموعه، لازم نیست كتابدار یا پژوهشگر بود. می توان آزادانه از منابع این كتابخانه استفاده کرد و لذت برد.

انجمن سوئدی كتاب‌های كودكان     

آخرین مطالب انتشار یافته در حوزه ی كودكان و نوجوانان همواره در بخش تازه‌های خریداری شده به نمایش در می‌آیند. كتاب‌هایی كه هر سال منتشر شده‌اند تا یک سال آینده در معرض دید علاقه‌مندان قرار می گیرند.
امكان دیگری كه این مركز برای ناشران فراهم آورده است، معرفی تاز های نشر و نویسندگان جدید است. این نمایشگاه برای عموم باز است و فرصت مناسبی برای علاقه‌مندان ادبیات كودكان فراهم می کند تا نگاهی به تازه‌های نشر داشته ‌باشند. در این موسسه، کلاس های آموزشی، کنفرانس و سخنرانی نیز برگزار می شود.
SBI همچنین برای نخستین بار در كشور سوئد، دو فصلنامه ی تخصصی ادبیات كودكان با عنوان Barnboke  منتشر می‌سازد. هر شماره ی این مجله، شامل مقاله ها و نوشته‌هایی درباره ی موضوع روز و همچنین مرور مبانی نظری است. بیشتر مقالات را کارشناسان این زمینه می نویسند و اعضای هیئت تحریریه آن ها را انتخاب می کنند. Barnboken به زبان سوئدی منتشر می‌شود و خلاصه ی مطالب آن به زبان انگلیسی نیز آورده می‌شود. همچنین SBI مجموعه رساله‌های كوتاهی را با عنوان"Publications from the Swedish Institute of Children Literature" با همکاری مراکز نشر مختلف منتشر می‌سازد.

 

 

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.