طرح آرامگاه آذر یزدی خاک می‌خورد

طرح آرامگاه آذر یزدی خاک می‌خورد

پس از درگذشت استاد مهدی آذر یزدی در تیر ۱۳۸۸، جلسات گوناگونی در دفتر معاون سیاسی استانداری یزد، چه در دولت دهم و چه در دولت یازدهم با حضور مدیران و نمایندگان ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، نهاد کتابخانه‌های عمومی، آموزش و پرورش و دیگر سازمان‌های مربوطه در یزد و نیز برخی از دوستداران آذر یزدی برگزار گردیده و متأسفانه هربار در این جلسات تصمیم‌های گوناگونی گرفته شده ولی به دلیل عدم همکاری شهرداری یزد، تا کنون هیچ‌کدام از این تصمیمات اجرایی نشده است.

طرح آرامگاه آذر یزدی چند سال پس از درگذشت آذر با پیگیری دبیرخانه بنیاد آذر یزدی تهیّه شده و این طرح در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر یزد خاک می‌خورد. یکی از موانع اصلی مسکوت ماندن این طرح، آزادسازی زمین‌های اطراف حسینیه خرّمشاه بود که مقرّر شده بود با تعامل شهرداری و هیئت امنای حسینیه، زمین‌های ورودی و دیوارهای پیرامون آن آزادسازی شود؛ ولی متأسفانه در سال ۱۳۸۸ با تعلل شهرداری در این زمینه، این تصمیم اجرایی نشد.

عدم تعامل شهرداری در سال‌های پیش، یکی ازموانع اصلی ساماندهی نشدن آرامگاه استاد است و امیدواریم با روی کار آمدن شهردار و شورای شهر جدید، که دید فرهنگی خوبی هم نسبت به مسائل فرهنگی شهر یزد دارند، این بنا ساماندهی شود.

طرح آرامگاه آذر یزدی خاک می‌خورد

وصیّت آذر یزدی برای دفن او در حسینیّه خرمشاه کنار مزار پدرش نشان از آن دارد که این پیرمرد دوست‌داشتنی حتّی پس از مرگ نیز دوست داشت در تنهایی و سکوت به دیدار معبود بشتابد. هر سال برای سالگرد آذر یزدی، چند نفری در مزار آذریزدی جمع می‌شوند و او برای یک سال به فراموشی سپرده می‌شود و سال بعد دوباره همین برنامه برگزار می‌شود. ازاین‌رو حق آذر ادا نشده، زیرا او نقش بی‌بدیلی در پایه‌ریزی ادبیات کودک و نوجوان ایران داشته و تا قبل از آذر، ادبیات کودک و نوجوان معنا نداشت.

 آذر گرچه تنها زیست و اکنون نیز در گوشه‌ای خلوت و تنها زیر خروارها خاک خفته است، اما او راهی را در مسیر ادبیات ایران‌زمین روشن کرده که چراغش هرگز خاموش نخواهد شد. آذر یزدی شخصیت بسیار بزرگ و فرهیخته کشوری بود که آثار و افتخارات ارزشمندی برای ادبیات کودک و نوجوان به بار آورد و امید است با همت مدیران ارشد استان یزد، آرامگاهی درخور شأن ایشان ساخته شود.

 اکنون آذر یزدی حداقل پنج کتاب منتشر نشده دارد که نوشته‌های آن اکنون در دست وارثان پسرخوانده اوست و آن‌ها هرگز در مسیر چاپ این کتاب‌ها قدم برنخواهند داشت.

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷-۱۱-۰۹ ۰۸:۴۷
نویسنده:
حسین مسرت
متن سفارشی:

ديدگاه شما