روز المر را با خواندن کتاب‌های المر جشن بگیریم

امسال جشن «روز المر» ۲۵ ماه می برابر با ۴ خرداد ۱۳۹۸ برگزار می‌شود. «روز المر» از سال ۲۰۱۶ به افتخار المر رنگارنگ و گرامی‌داشت تفاوت‌ها جشن گرفته می‌شود.

ایده نوشتن این داستان وقتی به ذهن دیوید مک کی رسید که کودکی در خیابان دختر رنگین پوست‌اش را با لقبی زشت خواند. دیوید مک کی این داستان را نوشت تا به کودکان و بزرگسالان ارزش و زیبایی تفاوت‌ها را نشان بدهد.

مک کی داستان «المر» را در سال ۱۹۶۸ منتشر کرد، سپس در سال ۱۹۸۹ آن را کمی تغییر داد و دوباره منتشر کرد و از آن پس چهل عنوان کتاب دیگر را با هنرنمایی این شخصیت دوست‌داشتنی نوشته است. امسال هم به مناسبت سی‌امین سال انتشار کتاب «المر» می کی کتاب دیگری را با نام «تولد المر» نوشته است که در ماه سپتامبر منتشر خواهد شد. کتاب «المر» به پنجاه زبان ترجمه شده است و از داستان‌های محبوب کودکان است.

در ایران بخش کودک و نوجوان انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان (کتاب‌های تاک) نیز ۶ عنوان از کتاب‌های المر را را با خرید حق ترجمه و چاپ منتشر کرده و در دسترس کودکان ایرانی قرار داده است. دو کتاب «المر» و «دوباره المر» برای کودکان گروه سنی ۳- ۷ سال مناسب است و کتاب‌های مقوایی «روز المر»، «رنگ‌های المر»، «دوستان المر»، «آب و هوا با المر» که از مقوای بهداشتی ایندربرد با کیفیت و استحکام بالا تهیه شده، برای گروه سنی صفر تا شش سال مناسب است.

کتاب المر

کتاب «المر»

المر با فیل‌های دیگر فرق دارد. او به جای اینکه خاکستری رنگ باشد، چهارخانه و رنگارنگ است. برای همین هم به هر کجا می‌رود، همه او را می‌شناسند. شبی این فکر که «چرا باید با دیگران فرق داشته باشد» المر را رها نمی‌کند. برای همین تصمیم می‌گیرد خود را به رنگ خاکستری در آورد تا شبیه دیگران شود. ولی وقتی رنگ خود را تغییر می‌دهد هیچ کس دیگر او را نمی‌شناسد. المر تصمیم می‌گیرد همان فیل چهارخانه رنگارنگ باقی بماند و دوستانش آن روز را روز المر می‌نامند و هر سال آن روز را جشن می‌گیرند.

 کتاب «المر» به کودکان کمک می‌کند که خود را همان‌گونه که هستند بپذیرند و دوست داشته باشند. کودکان با خواندن این داستان به ارزش تفاوت‌ها پی می‌برند و به تفاوت‌ها احترام می‌گذارند.

کتاب دوباره المر

کتاب «دوباره المر»

کتاب «دوباره المر» ماجرای دیگری را از المر و دوستانش روایت می‌کند. روز جشن المر نزدیک است. روزی که همه فیل‌های خاکستری خودشان را رنگی می‌کنند. اما برای المر، فیل رنگارنگِ شوخ‌طبع، زندگی یکنواخت و تکراری شده است. پس به فکرش می‌رسد که کمی سر به سر دوستانش بگذارد؛ یک شوخی به یادماندنی که روز خوشی را برای او و دوستانش رقم بزند. برای همین وقتی که همه خوابند المر به کمک دوستش همه فیل‌ها را رنگ می‌کند.

«دوباره المر» داستانی است در تجلیل از هویت و خلاقیت. با «دوباره المر» کودکان مفهوم دوستی و شادی را می‌آموزند و این‌که چگونه دوستان‌شان را شاد کنند و به شیوه‌ای خلاقانه و در عین حال ساده، لحظه‌هایی شاد را برای خود و دوستان‌شان خلق کنند.

کتاب روز المر

 کتاب «روز المر»

در کتاب «روز المر» با المر دوست‌داشتنی و شاد و شوخ همراه می‌شویم تا ببینیم روزش را چگونه می‌گذراند؟ چه کار می‌کند؟ چه کسی را می‌بیند و چه می‌خورد؟ «روز المر» کتابی شاد، هیجان‌انگیز و سرگرم‌کننده درباره اتفاقات روزمره که برای هر کودکی آشناست.

در داستان «روز المر» خردسالان به ارزش شادی و بازی پی می‌برند و می‌آموزند که می‌توان به سادگی شاد بود و از زندگی لذت برد. این کتاب برای بلندخوانی مناسب است و می‌توان با کودکان درباره کارهایی که در طول یک شبانه‌روز انجام می‌دهند گفت‌وگو کرد.

کتاب رنگ‌های المر

کتاب «رنگ‌های المر»

در کتاب «رنگ‌های المر» المر، فیل رنگارنگ و دوست‌داشتنی، رنگ‌ها را به شیوه‌ای ساده و جذاب به کودکان معرفی و به آن‌ها کمک می‌کند تا رنگ مورد علاقه خودشان را پیدا کنند. و آیا آموزگاری به مهربانی و شیرینی المر می‌توان یافت؟!

کودکان با کتاب «رنگ‌های المر» از طریق بازی و شادی رنگ‌ها را یاد می‌گیرند و می‌آموزند که چگونه از زندگی لذت ببرند.

کتاب دوستان المر

کتاب «دوستان المر»

کتاب «دوستان المر» کتابی رنگارنگ است که در آن المرِ شاد و شوخ دوستانش را، با همه تفاوت‌ها و خصوصیات‌شان؛ دوست دارد و ستایش می‌کند.

کودکان در کتاب «دوستان المر» ضمن آشنایی با انواع حیوانات، می‌آموزند که برای دوستی، نیازی نیست که همه با هم شبیه باشند و با وجود همه تفاوت‌ها می‌توان با یک‌دیگر دوست بود و دوستی کرد.

در کتاب «دوستان المر» همه شخصیت‌های داستان با این‌که خیلی با هم متفاوت‌اند ولی در یک چیز مشترک‌اند و آن دوستی است. این کتاب برای بلندخوانی مناسب است و فضایی را برای گفت‌وگو درباره ارزش و اهمیت تفاوت‌ها و احترام به فردیت ایجاد می‌کند.

کتاب آب و هوای المر

کتاب «آب و هوا با المر»

کتاب «آب و هوا با المر» داستانی است درباره اهمیت شادی و بازی در زندگی کودکان. کودکان در این کتاب همراه المر به آن‌چه پیرامون خود می‌بینند توجه می‌کنند و لذت بردن از زیبایی‌های طبیعت را می‌آموزند.

در کتاب «آب و هوا با  المر» کودکان ضمن همراه شدن با دنیای هیجان‌انگیز و رنگارنگ المر، با انواع آب و هوا نیز آشنا می‌شوند. المر برخلاف سایر فیل‌ها خاکستری نیست و رنگارنگ است. او که همیشه شاد است در این داستان با سرخوشی از محیط پیرامون و آب و هوایی که در آن زندگی می‌کند لذت می‌برد.

علاقه‌مندان می‌توانند برای دریافت اطلاعات بیشتر و خرید مجموعه کتاب‌های مقوایی المر با شماره ۸۸۵۵۳۵۲۸-۲۱ تماس بگیرند یا برای خرید حضوری به فروشگاه کتاب هدهد به نشانی تهران، خیابان اسدآبادی (یوسف‌آباد)، خیابان وفاکیش توحیدی (بیست‌وسوم)، کوی شایان، پلاک ۲۶، در سمت چپ مراجعه کنند.

فراخوان روز جهانی المر


کتاب‌های درباره المر:            


بیشتر بدانیم:

Submitted by editor3 on