بذرهای «امید» نخستین کتابخانه‌ شهرستان بشاگرد

بذرهای «امید» نخستین کتابخانه‌ شهرستان بشاگرد

 در خرداد ماه ۱۳۹۸ «با من بخوان» با راه‌اندازی «کتابخانه امید» کار خود را در شهرستان بشاگرد استان هرمزگان آغاز کرد.

منطقه بشاگرد در فاصله ۳۰۰ کیلومتری از مرکز بندرعباس و در شرق استان هرمزگان واقع است و روستاهای متعددی در اطراف خود دارد. این منطقه به دلیل دوری از مرکز هرمزگان و نداشتن جاده آسفالت و امکانات اولیه زندگی، جزء محروم‌ترین مناطق بندرعباس به حساب می‌آید؛ منطقه‌ای که برای رسیدن به آن باید کیلومترها و ساعت‌ها از جاده‌های خاکی ناهموار، پر پیچ وخم و پر از گردنه‌های خطرناک عبور کرد تا محرومیت را از نزدیک دید.

خانه در آن‌جا یعنی کپر و فرش زیر پا حصیر است. سطح بهداشت و آموزش و پرورش بسیار ضعیف است و بسیاری از دانش‌آموزان به خصوص دختران به دلیل سختی و دوری راه تا کلاس ششم بیش‌تر امکان ادامه تحصیل ندارند.

بشاگرد

بشاگرد

با توجه به موقعیت جغرافیایی سردشت، مرکز شهرستان بشاگرد، این شهر مناسب‌ترین مکان برای راه‌اندازای کتابخانه «با من بخوان» بود. تمام دانش‌آموزان روستاهای منطقه بشاگرد پس از اتمام پایه ششم جهت ادامه تحصیل به این شهر می‌روند. «کتابخانه امید» نخستین کتابخانه در این شهر است و در دبیرستان شبانه‌روزی پسرانه شهید رجایی شهر سردشت راه‌اندازی شده است. در این دبیرستان بیش از ۲۰۰ دانش‌آموز ۱۳ تا ۱۶ سال مشغول تحصیل هستند که ۱۲۰ نفر از آن‌ها دانش‌آموز خوابگاهی و متعلق به روستاهای اطراف هستند.

در«کتابخانه امید» علاوه بر برگزاری نشست‌های بلندخوانی در فضای کتابخانه، برخی از دانش‌آموزان کتابخانه به عنوان کتابداران نوجوان با من بخوان کتاب‌های با کیفیت را همراه با کیسه‌های کتاب «با من بخوان» به روستاهای خود می‌برند و به کودکان امانت می‌دهند. این کتابداران نوجوان در کارگاهی یک روزه با شیوه‌های ترویج‌گری و کار با کیسه‌های کتاب «با من بخوان» آشنا شده‌اند.

 در فاز نخست این پروژه، بیش از ۵۰۰ جلد کتاب با کیفیت، با موضوعات داستانی، علمی، شعر و سرگرمی برای گروه‌های سنی مختلف در این کتابخانه قرار داده شده است.

«کتابخانه امید» با پشتیبانی سرکار خانم رمضانی به یاد پدر بزرگوارشان دکتر احمد رمضانی راه‌اندازی شده است.

 

کتابخانه شهرستان بشاگرد

کتابخانه شهرستان بشاگرد

کتابخانه شهرستان بشاگرد

کتابخانه شهرستان بشاگرد

کتابخانه شهرستان بشاگرد

کتابخانه شهرستان بشاگرد

کتابخانه شهرستان بشاگرد

 

 

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸-۰۴-۰۵ ۱۱:۲۳
نویسنده:
گروه خبر با من بخوان
متن سفارشی:

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.