سخنرانی زهره قایینی سرپرست مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در دومين همایش کتاب‌های تصویری؛ محتوا و مخاطب»

زهره قایینی، سرپرست «مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان» و برنامه «با من بخوان»، در «دومين همایش کتاب‌های تصویری؛ محتوا و مخاطب»، در دوازدهم آبان‌ سال 1398 كه به مناسبت «هفته تصويرگری» در «خانه هنرمندان» تهران برگزار  شد، با بهره‌گيری از تجربه‌های گروه ترویج‌گران با من بخوان در مناطق محروم و یا بحران‌زده، از «نقش کتا‌ب‌های تصویری در سامان‌بخشی روحی کودکان در بحران» سخن گفت.

زهره قايينی در سخنان خود، با تأكيد بر كتاب‌های باكيفيت ارائه شده در برنامه با من بخوان، یکی از معیارهای باکیفیت بودن کتاب را بهترین کیفیت در اجزای تصویرهاي كتاب، چه از نظر سبک و تکنیک و چه از نظر ارتباط آن با متن كتاب، دانست.

قايينی پس از معرفی کودکان در بحران - کودکان خانواده‌های کم درآمد در نقاط محروم، کودکان مهاجر، کودکان شیرخوارگاه‌ها و پرورشگاه‌ها، کودکانی که به بیماری‌هایی مانند سرطان دچار هستند، و کودکان آسیب‌دیده از رويدادهای طبیعی، همچون سیل و زلزله - و نشانه‌هاي رفتاری در این کودکان، مانند علایم افسردگی، آشفتگی‌های روحی، از دست دادن کنترل رفتاری و ... به سهیم شدن کتاب با کودکان در این شرایط و بهره‌گيری از كتاب‌درمانی با کتاب‌های تصویری باکیفیت را یکی از مهم‌ترین عملکردهای برنامه با من بخوان دانست.

سخنران سپس به توضیح چرایی اهمیّت کتاب‌های تصویری در کتاب‌درمانی كودكان پرداخت، و تنوع و گوناگونی زبان مادری در ميان كودكان ایران را یکی از دلایل فهم آسان‌تر و سريع‌تر چنين كتاب‌هايی از سوی كودكان دانست.

زهره قايينی درباره‌ی تجربه‌های به‌دست آمده از سهیم شدن کتاب‌های تصویریِ «اِلمر»، «پرنده قرمز»، «جزیره‌ی شادی»، «هفت اسب، هفت رنگ»، «فراتر از یک رؤیا» و «آنجا که وحشی‌ها هستند» با کودکان در شرایط بحران سخن گفت.

وي در پايان سخنان خود به این نکته اشاره کردكه:

امروزه در جهان و در جامعه‌ی ما، کودکان با خشونت، بی‌ثباتی و دیگر عوامل تنش‌زا رو‌به‌رو هستند و در برنامه با من بخوان، با کار میدانی گسترده‌ای که با کودکان انجام شده، تأثیر ادبیات، به‌ویژه کتاب‌های تصویری، بر زندگی کودکان دیده شده است. ترویج کتاب‌خوانی، سهیم شدن کتاب‌های تصویری با کودکان، راهكاری منحصر به‌فرد برای درمان زخم‌های کودکان است. کتاب تصویریِ باکیفیت، ابزاری ضروری برای کودکانی است که در «تروما» (آسيب روحی) و بحران به‌سر می‌برند و  امیدی پایدار و همیشگی به کودکان می‌توانند ببخشند.

برنامه با من بخوان برنامه ترویج کتاب‌خوانی است که تا کنون به بیش از 150 هزار کودک خدمات داده و در بيست‌ويک استان كشور فعالیت داشته و نزدیک به پنج‌هزار آموزگار، کتابدار و مروج را تربیت کرده است. از هدف‌هاي اصلی این برنامه، در دسترس گذاردن کتاب‌های باکیفیت به کودکانی است که در شرایط معمول زندگی خود به چنين کتاب‌هايی دسترسی ندارند؛ مانند کودکان مناطق محروم، کودکان کار، كودكان خیابان و ... .

نویسنده
شیدا رضایی
کلیدواژه:
Submitted by editor on