فراخوان مسابقه جهانی تصویرگری فرفره طلایی ۲۰۲۰

«مسابقه فرفره طلایی تصویرگران جوان»۱، مسابقه‌ی جهانی تصویرگری است که سالانه به شکل رویدادی ویژه در «نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک شانگ‌های» در کشور چین برگزار می‌شود، و پشتیبان مالی آن ستاد اجرایی مطبوعات و نشر است.

این مسابقه از سال ۲۰۱۵ (۱۳۹۴ ش.) آغاز شده و مرکزی برای تصویرگران است تا استعدادشان را نشان دهند. هدف از این مسابقه ایجاد پلی میان تصویرگران بومی و ناشران کتاب‌های کودک جهانی است. این مسابقه به صنعت نشر کتاب کودکِ چین شادابی بخشیده است. مسابقه فرفره طلایی تنها یک رقابت تنها نیست و برنامه‌ای جامع به‌شمار می‌آید که نمایشگاه‌ها، کتاب سال تصویرگران، و انواع برنامه‌های ترویجی را نیز دربرمی‌گیرد. این مسابقه محیطی الهام‌بخش و پرورشی را فراهم می‌آورد که تصویرگران جوانِ کتاب کودک از سراسر جهان، برای شناخت دیدگاه‌های جدید زمینه‌ای می‌یابند.

فراخوان جهانی مسابقه فرفره طلایی تصویرگران جوان سال ۲۰۱۹، موجب شد ۱۹۹۹ تصویرگر از هفتادودو کشور در آن شرکت کنند و نزدیک به ده‌هزار اثر تصویرگری را به نمایش بگذارند.

مسابقه فرفره طلایی در کنار نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک چین رونق یافته و یکی از مهم‌ترین مسابقه‌های تصویرگری در آسیا اقیانوسیه شده‌است.

جوایز

در سال ۲۰۲۰، هیئت داوران فرفره طلایی شکل‌گرفته از پنج متخصص تصویرگری است که پیشینه‌ی حرفه‌ای دارند و در کشور چین و جهان شناخته شده‌اند. روند داوری در سه مرحله انجام می‌شود و پنجاه تصویرگر برای دورِ پایانی انتخاب خواهند شد و سرانجام از میان آن‌ها این جوایز به برندگان اهدا می‌شود:

  • جایزه ویژه فرفره طلایی (چین)
  • جایزه ویژه فرفره طلایی (جهانی)
  • دیپلم افتخار تصویرگری فرفره طلایی
  • جایزه انتخاب مردمی (رأی‌گیری به صورت برخط).

آن‌سوی جوایز؛ فرصت‌ها و بهره‌ها

آثار پنجاه تصویرگر که به دورِ پایانی رسیده‌اند، در نمایشگاه تصویرگران فرفره طلایی ۲۰۲۰ به نمایش گذاشته خواهد شد. این نمایشگاه از ۱۳ تا ۱۵ نوامبر (۲۳ تا ۲۵ آبان) برگزار خواهد شد و بازدیدگنندگان با آثار خلاق آشنا خواهند شد. افزون بر آن، آثار این تصویرگران در سال‌نامه تصویرگری فرفره طلایی ۲۰۲۰، چاپ خواهد شد. این سال‌نامه مرجعی برای ناشران و دیگر کسانی خواهد بود که در پی استعدادیابی هستند.

نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک چین در سال ۲۰۱۹ طرحی را به همراه تولیدکننده‌ی نوشت‌افزار، «جیوکوشان»۲ و انتشارات «کتاب‌های لایت اسپیس»۳ آغاز کرده و از میان پنجاه اثر راه‌یافته به دورِ پایانی مسابقه، کتابچه‌ای فراهم و چاپ کرده است. این کار در سال ۲۰۲۰ نیز ادامه خواهد یافت و تصویرگران برگزیده برای پیشنهادهای کاری معرفی خواهند شد. همچنین یکی از برندگان مسابقه، از سوی کمیته برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک چین برگزیده خواهد شد تا پوستر این نمایشگاه را برای سال ۲۰۲۱ تصویرگری کند. تصویرگری این پوستر هسته‌ی اصلی کارهای گرافیکی تمام این سال خواهد بود. این پوستر در وب‌سایت نمایشگاه، رسانه‌های اجتماعی یا کارت‌های هدیه و گروه‌های تبلیغاتی به‌کار خواهد رفت. برای آگاهی بیش‌تر در این‌باره به سایت زیر مراجعه کنید.

http://www.ccbookfair.com/en/index/news-center/news/detail!CCBF2020NewKVrelease

برنده بومی جایزه ویژه فرفره طلایی به نمایشگاه «کتاب بولونیا» ۲۰۲۱، و برنده ویژه جهانی این جایزه به نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک چین ۲۰۲۱ دعوت خواهند شد. دعوت‌نامه‌های این دو هنرمند، هزینه‌های بلیت رفت‌وبرگشت و اقامت آنان را دربرمی‌گیرد. هنرمندان دعوت‌شده به‌عنوان میهمان، در فعالیّت‌های در پیوند با تصویرگری که در نمایشگاه برگزار می‌شود، می‌توانند شرکت کنند.

زمان‌بندی مسابقه

مهلت ارسال و شرکت در مسابقه: تا ۳۰ ژوئن ۲۰۲۰ (۱۰ تیرماه ۱۳۹۹)
انتخاب فینالیست‌ها: ۶ جولای تا ۱۵ آگوست (۱۶ تیرماه تا ۲۵ مرداد)
اعلام فینالیست‌ها: ۹ سپتامبر (۱۹ شهریور)
اعلام برندگان مسابقه: ۱۳ نوامبر ۲۰۲۰ (۲۳ آبان‌ماه)، روز گشایش نمایشگاه بین‌اللملی کتاب کودک چین.

پرسش درباره‌ی چگونگی فرستادن تصویرها، نمایشگاه و جوایز این مسابقه را با رایانامه‌های زیر می‌توانید در میان بگذارید:

پی‌نوشت:

۱. Golden Pinwheel Young Illustrators Competition
۲. Jiukoushan
۳. Light Space‒Xinhua Books

برگردان:
بهاره اشراق
Submitted by admin on