روباه کوچک، برنده بهترین کتاب تصویری هلند در سال ۲۰۱۹ در ایران منتشر شد!

روباه کوچک، برنده بهترین کتاب تصویری هلند در سال ۲۰۱۹ در ایران منتشر شد!

بخش کودک انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان (کتاب‌های تاک) کتاب روباه کوچک، برنده بهترین کتاب تصویری هلند در سال ۲۰۱۹ را در ایران منتشر کرد.

اگر کنجکاو نباشیم چگونه زندگی را بشناسیم؟

همه والدین در سراسر دنیا همیشه با این پدیده رو به رو هستند که کودکان کنجکاوند و می‌خواهند دنیا را کشف کنند، دوستان تازه و تجربه‌های جدید کسب کنند. اما این کنجکاوی همیشه بی خطر نیست.

روباه کوچک می‌داند که پدرش به او چه گفته است: «کنجکاوی زیاد زندگی‌ات را به خطر می‌اندازد.» با این وجود روباه کوچک شیفته پروانه‌هاست، عاشق غذا و در جست و جوی دوست‌های تازه. تا این که یک روز که به دنبال دو پروانه‌ی بنفش می‌دوید، از جایی بلند، گرمپ به زمین می‌خورد و از هوش می‌رود و رویاهای‌اش آغاز می‌شود. رویاهای شیرین و رویاهای ترسناک.

ماریه تولمن تصویرگر هلندی با استفاده از تکنیکی خلاقانه، تصویرهای خیال برانگیز، رویاهای روباه کوچک را در طبیعتی شگفت‌انگیز آن چنان به تصویر می‌کشاند که بیننده را همچون روباه کوچک، عاشق آن طبیعت بکر و زیبا می‌کند. و بدون شک تصویرها این چنین تاثیری نمی‌توانستند بر مخاطب بگذارند، اگر که با متن زیبا، ساده و طنز آمیز ادوارد فان د فندل همراه نمی‌شدند. نویسنده‌ای که سال‌ها در دبستان‌های هلند آموزگار بوده است و کودکان را به خوبی می‌شناسد.

همکاری بی‌نظیر نویسنده و تصویرگر در این کتاب توانسته است سفری سرشار از تجربه‌های زیبا و به یاد ماندنی برای کودکان فراهم کند. دراین کتاب، نویسنده و تصویرگر برای بالا بردن اثر بخشی روایت با هم هماهنگ حرکت می‌کنند. در چندین صفحه پیاپی، تصویرگر به تنهایی روایت را به جلو می‌برد و متن خاموش است و آن گاه نوبت به متن می‌رسد که در زیر تک تک تصویرهای کوچک در دو صفحه‌ی رو به روی هم خاطرات روباه کوچک با مامان و بابا و خواهرها و بردارش را روایت کند یا از شکار موش صحرایی یا کیسه‌های زباله آدم‌های خطرناک سخن بگوید.

حرکت و جنبش روباه کوچک با رنگ قهوه‌ای روشن که شادمانه در علف‌ها می‌دود، با خواهرها و برادرش جست و خیز می‌کند، در مسیر وزش باد می‌ایستد تا باد موهای‌اش را به هم ریزد، حس شادی و سرزندگی و بیش از همه کنجکاوی به مخاطب می‌بخشد. به ویژه هنگامی که ممکن است با نگرانی از خود بپرسد، بر سر روباه کوچک با پرت شدن از بلندی چه آمده است؟ نویسنده به او اطمینان می‌دهد که همه چیز رو به راه است.

روباه کوچک، برنده بهترین کتاب تصویری هلند در سال ۲۰۱۹ در ایران منتشر شد!

«خرید کتاب روباه کوچک»

ناشر اصلی این کتاب کویریدو نام دارد. ناشری از کشور هلند که به سبب انتشار کتاب‌های باکیفیت کودکان از نویسندگان و تصویرگران جهان، کارشناسان ادبیات کودکان آن را ناشری متفاوت می‌دانند. کویریدو همان ناشری است که کتاب «هفت اسب هفت رنگ» نوشته محمدهادی محمدی و نوشین صفاخو را در هلند منتشر کرده است.

کویریدو به سبب شناخت و باورش به برنامه با من بخوان، کپی رایت روباه کوچک را به این برنامه اهدا کرده است تا کودکان ایرانی، به ویژه در مناطق محروم بتوانند از خواندن و دیدن این کتاب تصویری زیبا و پرمعنا لذت ببرند و بر تجربه‌های زندگی خویش غنا بخشند. متن این کتاب از زبان آلمانی از سوی توبا صابری و آرش برومند با دقت و به زیبایی و روانی به فارسی برگردانده شده است و جای سپاس دارد که این دو مترجم همچون همیشه حق ترجمه این کتاب را به برنامه با من بخوان اهدا کرده‌اند.

معرفی کتاب روباه کوچک

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹-۰۳-۱۱ ۱۲:۲۷
نویسنده:
گروه خبر کتابک
متن سفارشی:

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.