فعالیت پیشنهادی برای کتاب سنجاب کجا رفته بود؟

«سنجاب کجا رفته بود؟» داستان سنجابی است که در یک بطری گرفتار می‌شود. بطری‌ای که دوست‌اش، پسری کوچک، آن را دور انداخته است.

1- گفت‌وگو کنید.

پس از بلندخوانی کتاب با پرسش‌هایی مانند نمونه‌های زیر با کودکان گفت‌وگو کنید:

  • پسرک هر روز با بطری‌های شیرش چه کار می‌کرد؟ شما هم تا به‌حال تمرین پرتاب کرده‌اید؟ مثلا پرتاب سنگ؟ سنگ را چه‌قدر دورتر می‌توانید بیندازید؟
  • پسرک با چه جانوری دوست بود؟ سنجاب جانور خانگی پسرک بود یا در طبیعت زندگی می‌کرد؟ پس چه‌طور با هم دوست بودند؟ شما هم تابه‌حال با جانوری آزاد دوست بوده‌اید؟
  • تابه‌حال سنجاب از نزدیک دیده‎اید؟ کجا؟ چه ویژگی‌ای از آن به یاد دارید؟
  • دوست پسرک برای بازی به کجا می‌خواست برود؟ دوست پسرک پیشنهاد چه نوع بازی‌ای را به او داد؟ شما تا به‌حال دزددریایی بازی کرده‌اید؟
  • بعد از این‌که سنجاب در بطری گیرد به ترتیب چه اتفاقاتی برای او افتاد؟ پسرک فکر می‎کرد در همان زمان چه اتفاقاتی برای او افتاده؟ تا به‌حال شده شما هم فکرهای مشابهی در مورد دوست‌تان بکنید اما واقعیت چیز دیگری باشد؟
  • چه کسی سنجاب را نجات داد؟ آیا شما هم تابه‌حال جانور مصدوم یا گیرافتاده‌ای را نجات داده‎اید؟
  • پسرک و دوستش در انتهای داستان چه کردند؟ آیا شما تا به‌حال زباله در طبیعت دیده‌اید؟ به‌نظر شما این زباله‌ها چه مشکلاتی می‌توانند ایجاد کنند؟ به‌نظر شما چه کاری برای این زباله‌ها می‌شود کرد؟
  • ما چگونه می‌توانیم به حفظ محیط‌زیست و حیات‌وحش کمک کنیم؟

2- پژوهش کنید.

همراه کودکان درباره این موضوعات پژوهش کنید. می‌توانید از یافته‌هایتان پوستر بسازید.

  • در ایران سنجاب‌های مختلفی زندگی می‌کنند. درباره انواع آن‌ها، محل زندگی‌شان، غذایشان و دشمنانشان پژوهش کنید و در آخر شباهت‌ها و تفاوت‌هایشان را بررسی کنید.
  • چه زباله‌هایی بازیافت می‌شوند؟ بازیافت شیشه به چه شکل است؟

3- به بازدید بروید.

اگر در نزدیکی خود یک کارگاه شیشه‌گری وجود دارد، همراه کودکان به بازدید بروید.

4- جانور خانگی یا جانور حیات‌وحش؟

سنجاب به هیچ‌وجه جانور خانگی نیست. اما متاسفانه در کشور ما سنجاب‌ها در کودکی، با آتش زدن درختان بلوط از لانه‌هایشان بیرون کشیده و اسیر می‌شوند تا به شکل غیرقانونی به عنوان جانور خانگی فروخته شوند. سنجاب هیچ‌گاه به‌طور کامل با انسان اخت نمی‌گیرد و جانوری است که در طبیعت در معرض خطر انقراض است، در نتیجه جانور خانگی نیست. همراه کودکان درباره انواع جانوران خانگی پژوهش کنید. با کودکان درباره جانورانی که می‌توانند خانگی باشند و آن‌هایی که باید در طبیعت زندگی کنند گفتوگو کنید.

5- نمایش بازی کنید.

سرنوشت سنجاب‌های ایرانی و درخت‌های بلوط زاگرس به هم وابسته است. سنجاب‌ها هر پاییز میوه‌های بلوط را در خاک جنگل پنهان می‌کنند و جای بسیاری از آن‌ها را فراموش می‌کنند. در نتیجه دانه‌های بلوط فرصت رویش می‌یابند. در مقابل درختان بلوط محل زندگی و سرپناه سنجاب‌هاست و غذای آن‌ها را تامین می‌کند. این موضوع را برای کودکان توضیح دهید و سپس از آن‌ها بخواهید داستانی از دوستی یک سنجاب و یک درخت بلوط بسازند و آن را تبدیل به نمایش کنند و اجرا کنند. می‌توانید همراه کودکان ماسک سنجاب و درخت بلوط را نیز بسازید.

دسته‌ها:
پدیدآورندگان:
Submitted by skyfa on