من ترسویم (مجموعه کتاب احساس‌های تو)

عنوان لاتین
Your Emotions, I feel frightened

کودکان خردسال در سال‌های اولیه زندگی خود، احساسات گیج‌کننده بسیاری را تجربه می‌کنند. در کتاب «من ترسویم» از مجموعه کتاب «احساس‌های تو» به شناخت احساس ترس و وحشت – همان‌طور که توسط کودک تجربه می‌شود- و راهکارهای کنار آمدن با آن از نگاهی اطمینان‌بخش می‌پردازد؛ با رویکردی طنزآمیز علت ترسیدن آدم‌ها را بررسی می‌کند و بهترین راه رودررویی با آن موقعیت را از طریق محتوایی مناسب سن، بدون بزرگنمایی یا ترساندن کودک، نشان می‌دهد. 

مجموعه کتاب‌های «احساس‌های تو» بعضی از مهم‌ترین احساس‌ها، هیجان‌ها و رفتارهای دوره کودکی را به گونه‌ای تصویری و با استفاده از بیانی روان و جذاب بررسی می‌کند. این کتاب‌ها بر اساس نظرات و دیدگاه‌های روان‌شناسان و متخصصان تعلیم و تربیت تدوین و تصویرسازی شده‌اند. این مجموعه به کودکان کمک می‌کند تا با احساسات و عواطفی که در زندگی روزمره تجربه می‌کنند، آگاهانه روبرو شوند و در هر مورد راهکارهایی خلاقانه و طنزآلود برای این رویارویی در اختیار کودک قرار می‌دهد. از نکات جالب و متفاوت این مجموعه، این است که هر کدام از این احساسات را از دید بزرگترها هم شرح می‌دهد. مثلا این‌که کودک بداند حتی «بابا از قطار برقی می‌ترسد» و از بیان آن ابایی ندارد و «وقتی مامان به یک مهمانی می‌رود که ... هیچ‌کس را نمی‌شناسد، خجالت می‌کشد.» باعث می‌شود از تجربه و بیان احساس خود شرمگین نباشد و حضور آن احساس را در موقعیت‌هایی در زندگی بدون حقیر شمردن خود، بپذیرد. مهارتی که اگر در سال‌های نخست زندگی کودک درست پرورانده شود، به حفظ پایداری روانی در دوران بلوغ که نوجوان با فوران احساسات روبروست، کمک می‌کند.

مجموعه کتاب «احساس‌های تو» شامل 12 عنوان متفاوت است. هر یك از این كتاب‌ها به‌ احساس یا موقعیت خاصی مانند ترس، نگرانی، حسادت، شادی، خشم، قلدری و حتی معلولیت می‌پردازد. متن كتاب‌ها از زبان كودك نوشته شده و سادگی و كوتاهی جمله‌های آن‌ها باعث تأثیرگذاری بیشتر کتاب‌ها شده است. این مجموعه هم به ‌صورت 3 مجلد 4 جلدی و هم به ‌صورت تك‌جلدی، با جلد سخت منتشر شده است. عناوین کتاب‌های موجود در این مجموعه به شرح زیر است:

جلد1. من ترسویم

جلد2. من عصبانی‌ام

جلد3. من غمگینم

جلد4. من حسودم

جلد5. من خوش‌حالم

جلد6. من خجالتی‌ام

جلد7. من بی‌حوصله‌ام

جلد8. من تنهایم

جلد9. من نگرانم

جلد10. من به حق خود نمی‌رسم

جلد11. من تو سری خورم

جلد12. من معلولم

در بلندخوانی و کار با این مجموعه بهتر است دو نکته مدنظر قرار بگیرد. عناوین برخی جلدها در ترجمه دستخوش تغییر شده که در مواردی باعث تضعیف کتاب شده است. برای مثال عنوان کتاب 12 این مجموعه برای بیان مسئله معلولیت جسمی در کودکان، I’m special است. واژه special به معنی «خاص» یا «استثنایی» و با بار معنایی مثبت است؛ که متاسفانه در فارسی «من معلولم» ترجمه شده است. دیگر این‌که مانند بسیاری از کتاب‌های ارزشمند، این کتاب بری از نکات منفی نیست. در برخی قسمت‌های این مجموعه کلیشه‌های جنسیتی به چشم می‌خورد. مانند «وقتی می‌ترسم... مثل دختر کوچولویی می‌شوم که یک عنکبوت جلو چشمش سبز شده است.» هر چند که شاید بهتر بود پای «دختر کوچولو» به این شکل به ماجرا باز نمی‌شد، اما می‌توان در بلندخوانی با کودک این‌گونه جملات را دستاویزی برای شروع گفتگو درباره کلیشه‌های رایج نمود. آیا ترسیدن از عنکبوت فقط مختص دختر کوچولوهاست؟ آیا هر دختر کوچولویی از عنکبوت می‌ترسد؟ پیش از هر چیز توصیه می‌شود، حتی در خواندن بهترین و توصیه‌شده‌ترین کتاب‌ها هم به این نکات ظریف توجه شود و از مجال پیش آمده به بهترین شکل استفاده شود.

بیشتر کتاب‌های این مجموعه توسط نویسنده و شاعر انگلیسی برایان موزس نوشته شده است. او که از ابتدا معلم بوده است، از 1988 تا کنون با بیش از 200 جلد کتاب، به شکل حرفه‌ای به عنوان نویسنده و شاعر کودکان فعالیت می‌کند. وی برنده جوایز بسیار، از جمله جایزه CLPE در 2005 شده است. بیش از بیست کتاب از برایان موزس (موزز) تاکنون به فارسی ترجمه شده است. کارن برایانت مول و جن گرین از دیگر نویسندگان این مجموعه هستند.

از ویژگی‌های برجسته این مجموعه تصویر‌گری خنده‌دار و مبتکرانه «مایک گوردن» است که مملو از وقایع و جزئیات است، بسیار بیشتر از چیزی که از متن کتاب خوانده می‌شود. مایک گوردن، تصویرگر انگلیسی، برنده جوایز متعدد حوزه تصویرگری، تاکنون کتاب‌های بسیاری برای کودکان نوشته و تصویرگری کرده است. بیش از 40 کتاب با تصویرگری مایک گوردن در ایران به چاپ رسیده است.

گزیده‌هایی از کتاب

وقتی می‌ترسم...

مثل ژله‌ای می‌شوم که توی بشقاب می‌لرزد.

مثل موشی می‌شوم که یک گربه چاق و گنده به طرفش می‌‌آید.

مثل...

برگردان
قاسم کریمی
تصویرگر
تصویرگر
Mike Gordon, مایک گوردن
سال نشر
چاپ نهم، 1398
نویسنده
Brian Moses, برایان موزس
نگارنده معرفی کتاب
ویراستار
شهرام رجب‌زاده
Submitted by skyfa on