نمایشگاه کتاب گوادالاخارا

Guadalajara International Book Fair
نمایشگاه کتاب گوادالاخارا
برگردان: 
سفائه محقق نیشابوری

نمایشگاه کتاب گوادالاخارا در مکزیک از سال ١٩٨٧ هر سال به مدت ۹ روز در ماه نوامبر برگزار می شود.

هر ساله در حدود ۶۰۰ هزار بازدیدکننده از آن دیدن می کنند. نمایشگاه کتاب گوادالاخارا بعد از نمایشگاه کتاب فرانکفورت بزرگترین نمایشگاه کتاب در جهان است. هر سال ۱۷ هزار ناشر، نویسنده، کتابدار و کتاب فروش از بیش از ۴۰ کشور جهان در این نمایشگاه شرکت می کنند.

این نمایشگاه بیش از ۳۰۰۰ برنامه مختلف برای ناشران و بازدیدکنندگان جوان و کتابدوست دارد. میزگردها، سمینارها و کنفرانس های مختلف برای ناشران و نویسندگان، جوایز ارزنده ادبی، ارایه برنامه های آکادمیک از سوی دانشگاه گوادالاخارا، جلسات کتابخوانی و برنامه های ویژه کودکان از جمله این موارد هستند.

تأکید این نمایشگاه روی فرهنگ و ادبیات اسپانیولی است و از همین رو هر ساله یکی از شهرهای جهان که حداقل بخشی از مردم آن به این زبان سخن می گویند به عنوان مهمان افتخاری انتخاب شده و مسئولان آن به معرفی ویژگی های فرهنگی و ادبی شهر خود می پردازند. موسیقی زنده، تئاتر و فیلم نیز بخشی از این نمایشگاه را تشکیل می دهد.

بخش کودکان نمایشگاه کتاب گوادالاخارا از سال ۱۹۷۸ به این سو به صورت نمایشگاهی در دل نمایشگاه کتاب برگزار می شود. در فضای نمایشگاهی ۴ هزارمتر مربعی که به کودکان اختصاص داده شده، آن ها می توانند در کارگاه های نقاشی و داستان نویسی شرکت کنند، اجراهای مختلفی را ببینند، در نشست های کتابخوانی حاضر شوند و یا به مطالعه بپردازند.

این نمایشگاه رشد روزافزونی داشته و تنها در سال ۲۰۰۸، ۱۴۱ هزار کودک از آن بازدید کردند.  

هدف بخش کودکان این نمایشگاه، گسترش رابطه کودکان با ادبیات و برانگیختن علاقه شان به کتاب و کتابخوانی است. این نمایشگاه هر سال موضوعی را با عنوان تم اصلی خود معرفی کرده و سایر برنامه ها را براساس آن طراحی و تنظیم می کند. برای مثال سال ٢٠٠٩ تم این نمایشگاه «احساسات» بود و تأکید آن روی کتاب هایی بود که کودکان را هیجان زده کرده یا آنها را با خود به دنیای رؤیاها می برند و کتاب های ترسناک، داستان های احساسی و یا مجموعه شعرهای خیال برانگیز ناشران به صورت ویژه عرضه  شد.

 

راهنما

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.