نمایشگاه کتاب لایپزیک

Leipzig Book Fair
نمایشگاه کتاب لایپزیک
برگردان: 
سفائه محقق نیشابوری

نمایشگاه کتاب لایپزیک آلمان یکی از رویدادهای مهم دنیای نشر در آلمان و دیگر کشورهای اروپایی است.

این نمایشگاه نخستین بار در سال ١٦٣٢ بر پا شد و تا سال  ۱۹۴۵ بزرگترین رویداد فرهنگی آلمان محسوب می شد. هدف اصلی این نمایشگاه تبلیغ کتاب است و کتاب های جدید اغلب برای نخستین بار در این نمایشگاه عرضه می شود.
در طول ۴ روز برگزاری این نمایشگاه بیش از ۱۸۰۰ برنامه فرهنگی در محل نمایشگاه و شهر لایپزیک اجرا می شود. نمایشگاه کتاب لایپزیک نخستین نمایشگاه کتابی بود که به بازار رو به رشد کتاب های صوتی توجه کرد و بخشی را به عرضه این نوع کتاب ها اختصاص داد.
برندگان «جایزه نمایشگاه کتاب لایپزیک» و «جایزه کتاب لایپزیک برای تفاهم در اروپا» در این نمایشگاه اعلام می شوند و نامزدهای دریافت «جایزه ادبیات نسل جوان آلمان» که در نمایشگاه فرانکفورت اهدا می شود، در طول این نمایشگاه معرفی می شوند.
این نمایشگاه توجه ویژه ای به گسترش کتابخوانی و آشنایی کودکان با کتاب دارد و افزون بر ارایه تازه ترین عنوان های کتاب کودک، برنامه های مختلفی نیز برای کودکان و والدین آن ها دارد. نمایشگاه کتاب لایپزیک تخفیف ویژه ای برای خانواده های شرکت کننده در نظر گرفته و در بخش کودکان نشست های کتاب خوانی، موسیقی و نقاشی برگزار می کند. یکی دیگر از بخش های مهم این نمایشگاه بخش آموزشی آن است که به ارائه ی جدیدترین کتاب ها و نرم افزارهای آموزشی کودکان می پردازد و به همین دلیل نیز هر ساله بیش از ١٤٥٠٠ آموزگار دبستان و پیش دبستانی از این نمایشگاه دیدن می کنند.
«جایزه کتاب کودک نمایشگاه لایپزیک» نیز به ناشر و یا کتابفروشی که بیشترین فعالیت را در زمینه کتاب کودک داشته است اهدا می شود.

 

راهنما

عضویت در کانال تلگرام