دیدار نویسندگان از محمد بهمن بیگی

دیدار نویسندگان از محمد بهمن بیگی

  تعدادی از نویسندگان شیراز در روزهای پایانی دی ماه، به دیدار محمد بهمن‌بیگی - نویسنده و مدیرکل پیشین آموزش عشایر کشور- رفتند. 

 این دیدار به منظور قدردانی از یک عمر تلاش و پشتکار او در راه توسعه فرهنگ و آموزش، در محل زندگی بهمن‌بیگی و با حضوررضا پرهیزگار، ابوتراب خسروی، کیوان نریمانی، محمد کشاورز، احمد آریان، بیژن فرهنگ دره شوری، احمد اکبرپور، بابک طیبی و شجاع رضا انوری انجام شد.

بهمن‌بیگی در سخنان خود به کشف استعداد نویسندگی‌اش توسط مهدی حمیدی در دوران دبیرستان اشاره کرد و به بازگویی خاطراتی از کودکی و تحصیل در تبعید پرداخت.او با ابراز خوشحالی از چنین دیدارهایی، ارتباط بیش‌تر و پویاتر بین اهالی قلم را به منظور پربارتر شدن فرهنگ و ادبیات، توصیه کرد.حاضران نیز برای بهمن‌بیگی که این روزها از درد استخوان پا در رنج است، سلامتی کامل آرزو کردند.محمد بهمن بیگی در سال ۱۲۹۹ به دنیا آمد و در رشته حقوقق به تحصیل پرداخت و بنیان گذار آموزش و پرورش عشایری در ایران است. او در سال ۱۳۳۶ دانشسرای عشایری را در شیراز راه اندازی کرد.

دیدار نویسندگان از محمد بهمن بیگی

بهمن بیگی دریافته بود كه تنها راه نجات عشایر در بالا بردن سطح سواد آن هاست. از این رو با اراده و پشتکار دست به كار شگرفی زد و با تشكیل كلاس‌های عشایری و تربیت آموزشگران آگاه و متعهد برای تدریس و ایجاد كتابخانه‌های سیارقدم بزرگی در راه آموزش و پرورش کودکان عشایری برداشت.او در سال ۱۹۷۳ موفق به دریافت جایزه بین‌المللی یونسكو شد و آثارش مورد توجه زنده‌یاد زرین‌كوب و دیگراستادان برجسته‌ قرار گرفت.بهمن بیگی بیست و شش سال از عمر خود را صرف آموزش وپرورش کودکان عشایری نمود. اواکنون هشتاد و پنجمین سال زندگی خود را سپری می‌كند. برای اطلاعات بیشتر به ایرانک بانک مراجعه کنید. 

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۸۷-۱۱-۰۵ ۱۵:۰۵
متن سفارشی:

ديدگاه شما

عضویت در کانال تلگرام