روز درگذشت مهدی آذر یزدی روز رسمی ادبیات کودک و نوجوان ایران شد

روز درگذشت مهدی آذر یزدی روز رسمی ادبیات کودک و نوجوان ایران شد

شورای عالی انقلاب فرهنگی، ۱۸ تیر را به عنوان روز رسمی ادبیات کودک و نوجوان اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، شورای انقلاب فرهنگی، این روز را بنا بر پیشنهاد شورای فرهنگ عمومی به عنوان روز ادبیات کودک و نوجوان تایید کرد تا از سال آينده در تقویم رسمی کشور ثبت شود.

۱۸ تیر، روز درگذشت مهدی آذریزدی، نویسنده پیشکسوت ادبیات کودک و نوجوان ایران است. گفته می شود که پیشنهاد اولیه ثبت ۱۸ تیر به عنوان روز ادبیات کودک و نوجوان از سوی بنیاد مهدی آذریزدی بوده است.

خبر احتمال در نظر گرفتن روز درگذشت آذریزدی به عنوان روز ادبیات کودک و نوجوان، در نخستین روزهای تابستان امسال منتشر شد. نویسندگان و دست اندرکاران ادبیات کودک و نوجوان نیز نسبت به این خبر واکنش هایی نشان دادند. بسیاری از نویسندگان از این که با آن ها درباره برگزیدن این روز مشورتی انجام نشده بود ناخوشنود بودند و بسیاری نیز بر این باور بودند که می توان روز مناسب تری را به عنوان روز ادبیات کودک و نوجوان در نظر گرفت.

با این وجود و بنابر تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی،  هجدهم تیر از سال آینده در تقویم رسمی کشور به عنوان روز ادبیات کودک و نوجوان ثبت خواهد شد. مهدی آذر یزدی، نویسنده مجموعه کتاب های قصه های خوب برای بچه های خوب است. کتابی که چند نسل از کودکان ایرانی از خواندن آن خاطره های لذتبخشی دارند. با این وجود، آذریزدی، زندگی دشواری را سپری کرد و در ۱۸ تیر سال ۱۳۸۸ در تهران درگذشت.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه ها

با سلام
وقتی این خبر را خواندم بسیار خوشحال شدم چون مرحوم آذریزدی را بسیار دوست داشتم و دارم.روز ۱۸ تیرماه سال ۸۸ در مراسم تدفین آن مرحوم حضور داشتم. از اصفهان رفته بودم. زمانی که داشتند آن مرحوم را به خاک میسپردند غم غریبی داشتم .تا آن زمان به خاک سپردن کسی را ندیده بودم .با یکی از دوستان که در یزد با هم آشنا شده بودیم،قرار گذاشتیم که در شب اول قبر،آن مرحوم را تنها نگذاریم با جمعی از دوستداران آن مرحوم بر سر مزارشان رفتیم.برای آرامش همیشگی او در جهان باقی ،دعا کردیم و قرآن و نماز خواندیم.خوشحال بودم چون حس غریبی به من میگفت روح او در آرامش ابدی خواهد بود.برای من سعادت بزرگی بود.ناراحت بودم از اینکه چرا در جایی به خاک سپرده میشود که از سبزی و آبادانی خبری نیست.از آن سال دیگر سفری به یزد نداشته ام و نمیدانم اوضاع آن مکان چگونه است .به عنوان یکی از دوستداران پدر قصه های خوب ،آرزو میکنم همان گونه که او به زندگی کودکان این سرزمین سبزی و آبادانی را برای همیشه به یادگار گذاست،در زنده نگه داشتن یاد او وافکار پاک کودکانه اش همت کنیم. با تشکر از همه ی کسانی که تلاش کردند تا این روز (روز پدر قصه ها) به عنوان روز ادبیات کودک ونوجوان به ثبت برسد.


ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.