به دیدار آذریزدی برویم

به دیدار آذریزدی برویم

فردا یک شنبه ۲۷ اسفند ماه زادروز مهدی آذریزدی نویسنده ی "قصه های خوب برای بچه های خوب" است.

مهدی آذر یزدی هرگز به مدرسه نرفت و خواندن را از پدرش آموخت. او که خود در کودکی از داشتن کتاب بی بهره بود نویسنده ی کودکان شد و گنجینه ادبیات کهن مکتوب را به همراه افرادی مانند احسان یار شاطر، زهرا کیا، جمشید رحمانی، ذبیح الله بهروز و شمس الملوک مصاحب بر روی کودکان ایرانی گشود.

یک عمر قصه گفت و حکایت کرد

 تا کودکان به زمزمه برخیزند

تا بچه های خوب ثمر گیرند

 چون قصه های خوب بر انگیزند

اسدالله شکرانه، دبیر بنیاد آذریزدی، نوشته ای را به یاد او منتشر کرده است و چند فعالیت برای گرامی داشت او پیشنهاد کرده است.

در زیر این نوشته را می خوانید:

به دیدار آذریزدی برویم

اگر دلت به شکوفه ها باشد. اگر نگاهت گره بخورد به چشم های کودکانی که چشم انتظار نوروز هستند و اگر یادت باشد روزهایی که می آیند روزنه ای به  سال نو باز می کنند به یاد هم بیاور در روزهایی نزدیک به سال ۱۳۰۰ شمسی در کوچه باغ های خرمشاه یزد کودکی به دنیا آمد تا بعدها بشود مهدی آذر یزدی. بشود صاحب مجموعه « قصه های خوب برای بچه های خوب » و بشود راوی قند وعسل و.....

همیشه آن چنان که باید باشد نیست

 در شناسنامه ای که آذریزدی گرفت هشتم مرداد ۱۳۰۸ روز تولد او ثبت شده است اما زودتر از آن که ثبت شود به دنیا آمد تا فرصت داشته باشد بیشتر از روزهایی که بعدها فاصله تاریخ تولد و مرگ او را محاسبه می کنند زندگی کند. خودش که نام آن را زندگی نگذاشته است بیشتر دربدری و حسرت بوده است کتاب خریدن و کتاب فروختن، نسخه خوانی و مطابقت برای چاپ، نوشتن برای زنده ماندن، عکاسی کردن برای لقمه ای نان و بالاخره بازنویسی قصه ها از متون کهن ادب فارسی برای برآورده شدن آرزوهای دوران کودکی. اما دیگران می گویند خوب زندگی کرد. مجموعه قصه های خوبی به یادگار گذاشت و با تواضع و فروتنی پیر نیک اندیش ادبیات کودکان و نوجوانان شد .

بیست و هفتم اسفند که بیاید گفته ایم : برویم به دیدار آذر یزدی. پیرمرد اکنون چهار سالی است که از میان ما رفته است و در همان خرمشاه محل تولدش در خاک خفته است. به دیدارش برویم و بگوییم: ما که بی معرفت نیستیم. پیمانه‌گر شکست پیمان عاشقان را عشق است. نمی گذاریم از یادها بروی. چهارسال است رفته ای و هنوز در انتظارآن هستیم شاید آن ها که حرف ها زده اند. روزی برگفته هایشان مرور کنند و سامانی به این تکه خاک مزار او بدهند و آبروداری کنند. یادشان بیاید روزی که پیکر پیر مرد را با چه حرف و حدیث هایی به یزدآوردند قرار بود کارها بکنند که تا امروز نکرده اند با نقشه و طرح و ماکت که خاک سامان نمی یابد، درخت سبز نمی شود، بوستان و فرهنگسرا پا نمی گیرد. شما پیمان هایتان را به یاد بیاورید و کاری کنیدکه نگویند فرهنگ در این خاک رو به فراموشی است.

عاشقان اما کاری دیگر می کنند آن ها از کلمه یاد می سازند با کلمه بربال خیال ها می نشینند و تا دور دست های اندیشه راه  می گشایند پس با کلام عاشقانه به اهل فرهنگ و دوستداران پیرمرد می گوییم:

       چند کتاب کودک بخرید صفحه اول آن بنویسید: به یاد مهدی آذر یزدی تقدیم به شما. روز یکشنبه بیست و هفتم اسفندماه کتاب ها را بردارید به کوچه و خیابان بروید و به کودکان هدیه بدهید و یاد آذر یزدی را زنده نگه دارید .

  •        اگر کتابفروش کتاب های کودکان و نوجوانان هستید عکسی از آذریزدی را در روز بیست و هفتم اسفندماه در چشم انداز فروشگاه قرار دهید تا چشم ها ببینند.
  •        اگر خبرنگار و روزنامه نگار هستید یاد مهدی آذر یزدی را گرامی بدارید نوشتن و گفتن میراث ماندگار اهل قلم است. میرات داران باصفایی باشید.
  •        اگر قصه گو یا قصه خوان برای کودکان هستید با گفتن و خواندن قصه ای از قصه های خوب برای بچه خوب یادآور خوبی ها باشید.
  •        اگر توانستید به ناشرانی که سال ها آثار پیر مرد را چاپ کردند و هنوز هم چاپ می کنند بگویید: پیر مرد را به خاطر دارید به پاس خوبی ها و خاطره ها چند دوره از کتاب های پیرمرد را به کتابخانه های کودک و نوجوان اهدا کنید. فروش کتاب بخشی از کار فرهنگی است بخش های دیگر را از یاد نبریم.
  •        اگر روزگاری آذریزدی را دیده اید و از او یاد و خاطره ای دارید به دیگران بگویید.
  •         دوستداران مهدی آذریزدی برای دیدار با پیرمرد روز یکشنبه بیست و هفتم اسفندماه ساعت چهار بعد از ظهر با شاخه ای گل به مزار خرمشاه می روند شاخه گلی در دست همراهی کنید.
  •        و....... این که اگر چه مهدی آذر یزدی نسبت به یزد دارد اما او  نویسنده همه بچه هاست کتاب هایش را برای بچه های خوب نوشته است. ایرانیان به هر زبان و گویش و لهجه که صحبت کنند ایرانی هستند پس چه بهتر که همه بچه های ایران با پیر قصه گوی ایران آشنا شوند در جای جای این مرز پرگهر درروز بیست وهفتم اسفند نام اورا بگوییم تا یادآور خوبی ها باشیم.

 

با مهدی آذر یزدی بیشتر آشنا شویم

سروده غلامرضا محمدی (کویر) برای بزرگداشت مهدی آذریزدی را اینجا بخوانید

 

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۱-۱۲-۲۶ ۱۱:۱۰
کلیدواژه:
متن سفارشی:

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.