به حقِ آموزش به هیچ وجه نباید تجاوز شود

به حقِ آموزش به هیچ وجه نباید تجاوز شود

ایرینا بوکووا مدیرکل یونسکو ۲۳ جولای برابر با اول مرداد از طرف‌های درگیر درخواست کرد حق آموزش را محترم بدارند و از آن حمایت کنند.

این درخواست به دلیل گزارش‌هایی است که در زمینه تخریب مدارس و تجهیزات آموزشی در غزه و اسرائیل، در نتیجه گلوله‌باران و پرتاب موشک به گوش می‌رسد. به گزارش دفتر یونسکو از رام‌‌الهی، طبق اطلاعات به دست آمده از دفتر امور بشردوستانه سازمان ملل، تا تاریخ ٢٣ جولای، طی ۱۸ روز حدود ۱۱۶ مدرسه به علت حملات موشکی اسرائیل  تخریب شده است.

مدیرکل یونسکو در ادامه گفت: "من حمایت از مدارس را در تمامی شرایط و به‌ ویژه در درگیری و نزاع تقاضا می کنم. طرف‌های درگیر باید مدارس را به‌ عنوان مکان‌هایی امن برای یادگیری و یاددهی پاس بدارند. من از تخریب پی ‌در پی تجهیزات آموزشی در غزه در نتیجه آتشبار و گلوله‌باران و موشک‌باران اسرائیل که باعث انهدام مدارس می‌شود و تهدیدی برای نظام آموزشی به شمار می‌رود، شوکه شدم."

ایرینا بوکوا درخواست کرد که وجهه غیرنظامی‌ بودن مدارس و تجهیزات آموزشی را در نظر بگیرند و نیز حرمت مدارس را رعایت کنند.
او افزود: "من طبق قانون بین‌الملل، هرگونه استفاده از مدارس را توسط گروه‌های نظامی و نیروهای ارتشی محکوم می‌کنم. چنین استفاده‌هایی می‌تواند مدارس را هدف حمله‌های به ظاهر قانونی قرار دهد و امنیت غیرنظامیان را بیش از پیش تهدید کند".

ایرینا بوکووا گفت: "در تمامی نقاط دنیا، درگیری‌ها غیرمنطقی‌ترین مانع برای آموزش است. امروزه بیش از نیمی از کودکان بازمانده از مدرسه، در کشورهایی زندگی می‌کنند که متزلزل و یا متاثر از نزاع و درگیری‌اند که تعداد آنها به ٢٨ میلیون دختر و پسر می‌رسد".

او گفت: "هنگامی که تجهیزات آموزشی مورد حمله قرار می‌گیرد، امنیت دانش‌آموزان و معلمان به مخاطره می افتد. هنگامی که خدمات آموزشی به واسطه تجاوز منهدم می‌شود، آینده تمامی نسل‌ها به خطر می‌افتد. این قابل قبول نیست که دانش‌آموزان و معلمان واهمه داشته باشند که مدرسه‌شان مورد حمله قرار گیرد".

مدیرکل یونسکو در ادامه بیان کرد: "به حقِ آموزش به هیچوجه نباید تجاوز شود و همگی لازم است تحت هر شرایطی به ویژه در شرایط نزاع و درگیری، این حق را محترم دارند و از آن حمایت کنند".

ایرینا بوکووا با بیانیه‌ای که بانکی مون دبیرکل سازمان ملل، در دستورالعمل شورای امنیت در ٢٢ جولای در رام‌الله ارائه داد، همصدا شد. بانکی مون در حمایت از غیرنظامیان یک پیام سه‌قسمتی ارائه کرد که :"اول، جنگ را متوقف کنید. دوم، گفتگو را آغاز کنید. سوم، ریشه اختلافات را از بین ببرید."
او بر تعهد یونسکو و ایستادگی این سازمان در حمایت از حق آموزش در شرایط درگیری تاکید کرد و این حمایت را از طریق یادداشت راهنمایی که اخیرا در خصوص اجرای قطعنامه ١٩٩٨ شورای امنیت (حملات به مدارس و بیمارستان‌ها) منتشر شده است، مورد تاکید قرار داد. این یادداشت راهنما از کشورهای عضو درخواست می‌کند تا مانع حملات به مدارس و بیمارستان‌ها شوند و از استفاده نظامیان از این مکان‌ها جلوگیری کنند.

یونسکو به عنوان عضو ائتلاف جهانی برای حمایت از آموزش در مقابل حملات، در سراسر دنیا از مدارس و حق آموزش در کشورهایی که درگیر نزاع و کشمکش‌اند از جمله جنوب سودان و افغانستان، حمایت می‌کند.

یادآوری می‌شود که یونسکو یک طرح کلان را در ارتباط با بازسازی آموزشی و ارتقای کیفیت آموزش در غزه در دست اجرا دارد.
 

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۳-۰۵-۱۱ ۱۲:۵۹
متن سفارشی:

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.