نامزدهای جایزه یادبود آسترید لیندگرن ۲۰۱۵ اعلام شدند

نامزدهای جایزه یادبود آسترید لیندگرن ۲۰۱۵ اعلام شدند

فهرست نامزدهای جایزه یادبود آسترید لیندگرن در نمایشگاه کتاب فرانکفورت اعلام شد. ۵۰ نامزد از این فهرست ۱۹۷ نفری برای نخستین بار برای دریافت این جایزه نامزد شده اند.

این نامزدها که شامل نویسنده، تصویرگر، قصه گو، افراد یا سازمان های مروج کتابخوانی هستند، از سوی بیش از ۱۰۰ سازمان از ۶۱ کشور در جهان معرفی شده اند.

سازمان های نامزدکننده که در زمینه ادبیات کودک و نوجوان به شکل تخصصی فعالیت می کنند می توانند افراد و سازمان هایی را از کشور خود یا دیگر کشورها برای دریافت این جایزه معرفی کنند. در ایران شورای کتاب کودک، موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان می توانند افراد یا سازمان ها را برای این جایزه نامزد کنند.

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان بار دیگر توران میرهادی را برای دریافت این جایزه معرفی کرده است. توران میرهادی استاد ادبیات کودکان، نویسنده و کارشناس آموزش و پرورش و یکی از شخصیت‌های برجسته ی فرهنگی است که بیش از شصت سال در گستره ی آموزش و پرورش، فرهنگ کودکی و ادبیات کودکان کوشیده و در این روند یکی از چهره‌های تاثیرگذار سده ی کنونی ایران است. در این راه او به همراه همسر و همراهش محسن خمارلو به مدت ۲۵ سال مجتمع آموزشی تجربی فرهاد یا مدرسه فرهاد را از از سال ۱۳۳۴ تا ۱۳۵۹ اداره کرد. این مجتمع یکی از آموزشگاه‌های تجربی و الگوواره ی ایران بود که هدف‌ها و کارکردهای آموزش و پرورش مدرن در آن تجربه و ارزیابی می‌شد. همچنین او یکی از بنیان‌گذاران شورای کتاب کودک است و از سال ۱۳۵۸ تاکنون سرپرستی تدوین و تالیف فرهنگنامه کودکان و نوجوانان را نیز برعهده داشته است.

احمدرضا احمدی، علی رضا گلدوزیان،‌ موسسه پژوهشی کودکان دنیا، فرشید مثقالی، محمدعلی بنی اسدی و مصطفی رحماندوست نیز از دیگر نامزدهای ایران هستند.

برنده ۲۰۱۵ جایزه یادبود آسترید لیندگرن ۳۱ مارس ۲۰۱۵ اعلام خواهد شد.

ديدگاه شما

عضویت در کانال تلگرام