بیانیه مدیرکل یونسکو پس از حمله به مدرسه‌ای در پاکستان

بیانیه مدیرکل یونسکو پس از حمله به مدرسه‌ای در پاکستان

ایرینا بوکوا مدیرکل یونسکو، از حمله به مدرسه‌ای در پیشاور پاکستان و کشته‌شدن حدود ١٠٠ کودک ابراز تالم و انزجار کرد.

مدیرکل یونسکو اظهار داشت: "کمتر از یک‌هفته پس از دریافت جایزه صلح نوبل توسط مالالا یوسف‌زای در اسلو، این حمله فجیع، جنایتی علیه آینده کودکان و ملت پاکستان است. این، جنایت علیه یادگیری و معصومیت است که در مدرسه، جایی که کودکان هر روز برای شکوفایی افکار خود به آنجا می‌آیند، اتفاق افتاد. ترور، صدای میلیون‌ها نفر در سراسر جهان را که خواهان تحقق آموزش به عنوان یک حق و مدارس به عنوان مکان‌های امن هستند را خاموش نمی‌کند. ما اجازه نخواهیم داد که وحشت و ترور حاکم شود."

" اینجانب از صمیم قلب، با خانواده‌ها و دوستانی که خویشاوندان نزدیک خود را در این مصیبت از دست داده‌اند، همدردی می‌کنم و تقاضا دارم که عاملان این جنایت به دست عدالت سپرده شوند."

"در این وضعیت، یونسکو در تضمین حق آموزش با کیفیت برای همه دختران و پسران، قاطعانه از دولت پاکستان حمایت می‌کند".

تعهد یونسکو مبنی بر حمایت از حق آموزش طی درگیری‌ها، اخیرا در چندین مناسبت مورد تاکید قرار گرفته است که از میان آنها می‌توان به یادداشت راهنمایی که اخیرا در ارتباط با اجرای قطعنامه ١٩٩٨ شورای امنیت (حملات به مدارس و بیمارستان‌ها) منتشر شده است، اشاره کرد. در این یادداشت راهنما از کشورهای عضو یونسکو در خواست شده است که از حمله به مدارس و بیمارستان‌‌ها و استفاده نظامی از این اماکن اجتناب کنند. یونسکو به عنوان عضو ائتلاف جهانی در حمایت از آموزش در برابر حملات، در سراسر جهان از مدارس و حق آموزش در کشورهای متاثر از نزاع و درگیری حمایت می‌کند.

 

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۳-۰۹-۲۹ ۱۱:۵۲
نویسنده:
گروه خبر کتابک
منبع:
کمیسیون ملی یونسکو- ایران
متن سفارشی:

ديدگاه شما