گزارش برگزاری نشست هم‌اندیشی توانمندسازی شبکه مدارس پیوسته به یونسکو در ایران در

گزارش برگزاری نشست هم‌اندیشی توانمندسازی شبکه مدارس پیوسته به یونسکو در ایران در خدمت اهداف توسعه پایدار جهانی

نشست هم‌اندیشی توانمندسازی شبکه مدارس پیوسته به یونسکو در ایران در خدمت اهداف توسعه پایدار جهانی، با همکاری کمیسیون ملی یونسکو- ایران و مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش در تاریخ ٧ دی ١٣٩٣ در دبستان تطبیقی پسران تهران برگزار شد.

هدف از برگزاری این نشست که با حضور جمعی از مدیران و مسئولان مدارس پیوسته به یونسکو در ایران، مدارس دولتی و خصوصی و نیز مسئولان کمیسیون ملی یونسکو و وزارت آموزش و پرورش برگزار شد، فراهم‌ساختن زمینه بحث و تبادل‌نظر درخصوص ارزیابی عملکرد مدارس عضو شبکه مدارس پیوسته به یونسکو (ASP net) در ایران، شناخت چالش‌ها و بهترین تجارب مدارس فوق، ظرفیت‌سازی مدارس عضو شبکه ASP net در ایران و همچنین تقویت مشارکت مدارس در طرح‌های ابتکاری بین‌المللی مطابق با اهداف توسعه پایدار جهانی بود.

در این مراسم خلیل‌الهن بابالو، قائم‌مقام وزیر در امور بین‌الملل و رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور، دکتر محمدرضا سعیدآبادی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو و دکتر محدثه محب‌حسینی، مدیر گروه آموزش کمیسیون ملی یونسکو سخنرانی کردند.

رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور ضمن خیرمقدم به شرکت‌کنندگان اظهار داشت: "فرهنگ ما بسیار غنی است و اساس آن مبتنی بر فرهنگ قرآن و اهل بیت است. اما متاسفانه از این فرهنگ در زندگی اجتماعی ما به‌خوبی بهره‌برداری نمی شود. ما دارای باورهای قوی مذهبی هستیم ولی زمانی این باورها می‌تواند جامعه‌ای سالم به وجود آورد که تبدیل به رفتار شود. برای ایجاد چنین جامعه‌ای باید به حقوق خود و دیگران واقف باشیم و آن را به طور عملی رعایت کنیم. سند "رساله الحقوق" امام سجاد نمونه ای از سند مذهبی است که در آن به حقوق فردی و اجتماعی به خوبی اشاره شده و لازم است از این اسناد مذهبی در تغییر رفتار خود بهره‌مند شویم. مهم‌ترین مسئله در رسیدن به توسعه پایدار که امروزه همه جوامع در پی آنند رعایت حقوق یکدیگر، و در مجموع توجه به اخلاق است."

وی اضافه کرد: "توسعه پایدار به معنی استفاده حداکثر از منافع امروز با در نظرگرفتن و حفظ منافع آیندگان است. با افزایش تکنولوژی، متاسفانه اخلاق در جوامع رنگ باخته است. افزایش گازهای گلخانه‌ای که به لایه اوزون آسیب می‌رساند و از بین‌بردن محیط زیست که جنبه‌ای از ابعاد توسعه پایدار است، گواه این مدعاست. بنابراین اصل توسعه پایدار بر رعایت حقوق و اخلاق استوار است. جامعه ما باید بیاموزد که باورها و اصول اخلاقی را به رفتار تبدیل کند و این یادگیری از سنین کودکی آغاز می‌شود. بر این اساس، مقطع ابتدایی دوران خاصی است که می‌تواند نسل جدیدی را برای تحقق توسعه پایدار تربیت کند. یونسکو با اهداف آموزشی‌ای که در نظر دارد و با برنامه‌های خوبی که در این زمینه انجام داده است و انجام می‌دهد، می‌تواند ظرفیت‌های مناسبی را برای بهبود روش‌های آموزشی فراهم آورد و مدارس ما می‌توانند با اتصال به شبکه یونسکو از این تجارب بهره‌‌مند شوند."

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در سخنرانی خود اظهار داشت: "یونسکو دو هدف را دنبال می‌کند که عبارت است از: ١- صلح و آرامش جهانی ٢- توسعه یا ایجاد زندگی بهتر برای کلیه جوامع. از دیدگاه یونسکو راه رسیدن به صلح، ایجاد تفکر صلح در ذهن بشر است. یونسکو معتقد است اگر جنگ از ذهن بشر شروع می‌شود، صلح نیز باید در ذهن او نهادینه شود. توسعه مدِ نظر یونسکو، توسعه پایدار است که دارای چهار بعد اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و زیست‌ محیطی است و برای رسیدن به توسعه پایدار باید به رشد تمامی این ابعاد توجه شود. به عبارت دیگر، رشد اقتصادی بدون در نظرگرفتن رشد فرهنگی، اجتماعی و زیست محیطی بی‌نتیجه است و پایدار نیست."

وی در ادامه افزود: "یونسکو برای دستیابی به اهداف مذکور از فعالیت در پنج حوزه بهره می‌برد که عبارت است از: ١- آموزش ٢- علوم طبیعی ٣- علوم اجتماعی ۴- فرهنگ ۵- ارتباطات و اطلاعات. آموزش هرچه بیشتر باشد درک صلح بیشتر اتفاق می‌افتد. آموزش برای تفاهم بین‌الملل، آموزش برای بازماندگان از تحصیل، یادگیری مادام‌العمر و.... راه رسیدن به صلح و توسعه پایدار است. آشنایی با مباحثی همچون اقیانوس، دریاها، مسائل زیست- محیطی، دانش بومی و منطقه‌ای و ..... نزاع و درگیری‌ها را به حداقل می‌رساند. از طریق تعاملات فرهنگی و آشنایی بیشتر با فرهنگ‌ها، توسعه صلح و توسعه پایدار افزایش می‌یابد. کاربرد علم و فناوری بدون در نظرگرفتن اخلاق، مسائل اجتماعی، زنان و.... به طور قطع در رسیدن به صلح و توسعه پایدار بی‌نتیجه است و آموزش در تمامی ابعاد علمی، فرهنگی، و اجتماعی بدون ایفای نقش ارتباطات و ICT عقیم خواهد ماند."

وی در ادامه اظهار داشت: "یونسکو برای رسیدن به صلح و توسعه پایدار از سه سازوکار بهره می‌برد که عبارت است از: ١- کرسی‌های دانشگاهی ٢- مراکز منطقه‌ای و بین‌المللی یونسکو ٣- رسانه‌ها. در ایران در حال حاضر ١٧ کرسی یونسکو در حوزه‌های مختلف آموزشی، علمی، فرهنگی، و علوم اجتماعی و ۶ مرکز منطقه‌ای در حال فعالیت‌اند. سفیران صلح و هنرمندان و شبکه‌هایی مانند مدارس پیوسته به یونسکو نیز ابزارهای اطلاعاتی و رسانه‌هایی برای تعاملات منطقه‌ای و جهانی به شمار می‌روند."

دکتر سعیدآبادی افزود: "صلح و توسعه پایدار، منوط به آموزش است و این آموزش باید از اوان کودکی آغاز شود. بنابراین اگر می‌خواهیم در کشور درک متقابل، احترام به ارزش‌ها، توجه به تنوع فرهنگی و... وجود داشته باشد و در مجموع به سمت صلح و توسعه پایدار گام برداریم، باید این امر مهم را از مدارس آغاز کنیم. مدارس پیوسته به شبکه یونسکو می‌توانند این مفاهیم را به خوبی گسترش دهند و تجربیات خود را در اختیار مدارس و در کل، نظام آموزشی قرار دهند. برای تحقق صلح و توسعه پایدار در مدارس، توجه به این نکات مهم است: ١- شعار "امروز برای فردا" سرلوحه کار قرار گیرد ٢- مفاهیم مرتبط با توسعه پایدار در محتوای آموزشی وارد شود ٣- محیط‌ها و روش‌های یادگیری به سمت یادگیری اکتشافی و عمل- محور سوق داده شود ۴- نتایج و دستاوردها مدِ نظر قرار گیرد، به این معنی که محتوا و محیط‌های آموزشی به گونه‌ای آماده شود که باعث ایجاد تفکر سیستمی و نیز تفکر نقادانه شود و مسئولیت‌پذیری اجتماعی را به‌وجود آورد و یادگیرنده را برای تغییر خود و جامعه مهیا سازد."

مدیر گروه آموزش کمیسیون ملی یونسکو به عنوان آخرین سخنران مراسم افتتاحیه اظهار داشت: "شبکه مدارس پیوسته به یونسکو در سال ١٩۵٣ با ٣٣ مدرسه در ١۵ کشور آغاز به کار کرد و هم اکنون ٩٩٠٠ مدرسه از ١٨٧١ کشور به این شبکه پیوسته‌اند. هدف اصلی از ایجاد این شبکه، ایجاد صلح در اذهان و قلب‌های کودکان و نوجوانان است که از طریق ایجاد شهروندی جهانی و توسعه پایدار تحقق خواهد یافت."

وی افزود: " طبق راهبرد میان‌مدت ٢٠١۴ تا ٢٠٢١ یونسکو و برنامه و بودجه ٢٠١۴ تا ٢٠١٧ این سازمان، دومین هدف راهبردی یونسکو در حوزه آموزش، توانمندسازی فراگیران برای تبدیل به شهروندان جهانی خلاق و پاسخگو از طریق توسعه دانش، ارزش‌ها، و مهارت‌ها در حوزه صلح، حقوق بشر و توسعه پایدار است. بان‌کی‌مون (دبیرکل سازمان ملل) در طرح ابتکاری جهانی: آموزش در صدر اقدامات توسعه اظهار داشته است: "آموزش باید نقش محوری خود را در کمک به مردم برای ایجاد جوامع فراگیرتر، صلح آمیزتر و عادلانه‌تر ایفا کند. آموزش باید به مردم درک، مهارت‌ها و ارزش‌هایی ارائه دهد که در همکاری برای حل مشکلات و چالش‌های پیوسته قرن بیست‌ویکم به آن نیازمندند".

دکتر محب حسینی افزود: تمرکز طرح ابتکاری بر قراردادن هر کودک در مدرسه، بهبود کیفیت یادگیری و ترویج شهروندی جهانی استوار بود. بر این اساس دو برنامه اصلی یونسکو در زمینه آموزش برای توسعه پایدار و آموزش شهروندی جهانی به عنوان اقدام‌های اولویت‌دار شبکه مدارس پیوسته به یونسکو تعیین شد."

وی در ادامه گفت: "ارزیابی‌ای که از شبکه مدارس پیوسته به یونسکو در سال ٢٠١٢ تا ٢٠١٣ به عمل آمد، نشان‌‌دهنده مبادلات خوب این شبکه در سطح بین‌المللی است. در سپتامبر ٢٠١٣ مجمعی با عنوان "شبکه مدارس پیوسته به یونسکو برای شهروندی جهانی: آموزش صلح و توسعه پایدار برای دوره ٢٠١۴ تا ٢٠٢١" در کره تشکیل شد که "راهبرد عمل مدارس پیوسته به شبکه یونسکو" را برای سال‌های ٢٠١۴ تا ٢٠٢١ ترسیم کرد. بر اساس این سند راهبردی، هدف اصلی شبکه مدارس پیوسته در جهان، کمک به ارتقای َآموزش با کیفیت در تداوم صلح و توسعه پایدار است. شیوه‌های عمل این شبکه، براساس راهبرد عمل مذکور عبارت است از: ١- سازماندهی دوره‌های آموزشی و نشست‌های هم‌اندیشی برای مدیران، معلمان و دانش‌آموزان ٢- آماده‌سازی مدارس عضو شبکه مدارس پیوسته به یونسکو با مواد و محتوای آموزشی در زمینه آموزش شهروندی جهانی و آموزش برای توسعه پایدار ٣- انجام طرح‌های شاخص در مدارس منتخب عضو شبکه در زمینه طرح‌های ابتکاری در خصوص آموزش شهروندی جهانی و آموزش برای توسعه پایدار ۴- به‌روزکردن طرح‌های شاخص موجود ۵- تشکیل چارچوب‌های همکاری آنلاین برای یادگیری و مبادله اطلاعات در زمینه آموزش شهروندی جهانی و آموزش برای توسعه پایدار ۶- بهبود شبکه‌ای کردن مدیریت و ارتباطات از طریق ICT و مبادله فردی.

استراتژی‌های سند راهبردی عبارت است از: ١- تامین و تضمین منابع مالی، انسانی و فنی برای همکاری موثر در همه سطوح ٢- تقویت همکاری‌های منطقه‌ای/ زیرمنطقه‌ای از طریق مشخص‌کردن واحدهای هماهنگ‌کننده و مرکزی منطقه‌ای و زیرمنطقه‌ای ٣- استفاده ازICT برای تسهیل مبادله اطلاعات و تجربه‌ها ۴- ترویج رویکرد کل‌نگرانه در مدارس برای توجه به یادگیری و تجربه، همراه با آموزش ۵- تقویت شبکه از طریق گسترش مشارکت با کرسی‌های یونسکو، مراکز منطقه‌ای درجه دو، رسانه‌ها و بخش خصوصی ۶- هماهنگی بین‌المللی موثر مدارس عضو شبکه برای تسهیل مبادله اطلاعات و دانش در مورد شبکه مدارس در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی ٧- بزرگداشت رویدادها (سال‌ها و روزهای جهانی ملل متحد) و برگزاری مسابقه‌ها، جمع‌آوری، تحلیل و ترویج بهترین تجارب در سراسر جهان و..."

وی در نهایت، فعالیت‌های اصلی برای سال‌های ٢٠١۴ تا ٢٠١٧ شبکه مدارس پیوسته به یونسکو را به شرح زیر برشمرد: "١- سازماندهی مجامع بین‌المللی دانش‌آموزی (نوامبر ٢٠١۴) و مجمع بین‌المللی معلمان مدارس پیوسته ( ٧ نوامبر٢٠١۴- ژاپن) در چارچوب کنفرانس جهانی آموزش برای توسعه پایدار ٢- تهیه منابع آموزشی باز در مورد آموزش شهروندی جهانی و آموزش برای توسعه پایدار و داده‌های آموزشی دیگر توسط بخش آموزش یونسکو ٣- اجرای طرح‌های شاخص جدید در مورد آموزش شهروندی جهانی و آموزش برای توسعه پایدار( شامل تنوع زیستی، تغییر اقلیم و تقلیل مخاطرات بلایا) ۴- تهیه یک کتاب راهنما برای دانش‌آموزان و معلمان در مورد شهروندی جهانی برای توسعه پایدار مسالمت‌آمیز ۵- تشکیل شبکه آنلاین زیر منطقه‌ای با همکای مراکز منطقه‌ای شبکه مدارس پیوسته به یونسکو."

بخش بعدی نشست به گزارش عملکرد مدارس پیوسته به یونسکو در ایران و اقدامات شاخص سایر مدارس در زمینه اهداف توسعه پایدار جهانی اختصاص داشت و نمایندگان مدارس دولتی و خصوصی شبکه گزارش های خود را ارائه کردند.

مهم‌ترین فعالیت‌های مجتمع سوده که توسط دانش‌آموزان این مجتمع ارائه شد عبارت است از: "١- طرح محیط‌یار برای حفاظت از حیوانات و طبیعت ٢- طرح درخت‌کاری ٣- طرح غذای سالم (تجربه استفاده از گیاهان غذایی در مدرسه و معرفی آن به همکلاسی‌ها) ۴- طرح پاکسازی طبیعت ۵- طرح جلوگیری از اسراف در مصرف مواد غذایی ۵- طرح حمایت از محیط‌بانان (در این برنامه، تصویر یوزپلنگ ایرانی در حال انقراض روی بوم کشیده شد و پس از فروش تابلو، درآمد حاصل از آن به محیط‌بانان تقدیم شد) ۶- استفاده از قمقمه به‌جای بطری آب (بطری آب در طبیعت به سختی تجزیه می‌شود و به محیط زیست آسیب می‌رساند) ٧- طرح تفکیک زباله‌های خشک ٨- طرح حمایت از حیوانات (از طریق ارائه پیشنهاد به شهرداری به منظور ساخت سرپناه برای حیوانات و استفاده از باقیمانده غذا برای آنان) ٩- جمع‌آوری و تحویل در بطری‌ها به بهزیستی و تحویل یک عدد ویلچر برای شیرخوارگاه آمنه ١٠- استفاده از بطری‌های آب به‌جای گلدان ١١- صرفه‌جویی در کاغذ و فروش کاغذهای باطله و اهدای درآمد حاصل از آن به نیروهای خدماتی مجتمع ١٢- ساماندهی پس‌ماند در برج بین‌‌المللی تهران ١٣- جمع‌آوری باطری و سی‌دی‌ها و تعویض آنها با باطری و سی‌دی‌های نو ١۴- استفاده از کیسه‌های پارچه‌ای به‌جای کیسه‌های نایلونی ١۵- طرح آشنایی با تنوع زیستی (همه موجودات حق زندگی دارند و اگر یکی از آنها نباشد چرخه زیستی دچار مشکل می‌شود).

خانم ساداتی، مسئول امور بین‌الملل مجتمع آموزش مهدوی فعالیت‌های این مجتمع را به شرح زیر عنوان کرد: ١- احداث ساختمان پیش‌دبستان مجتمع با سیستم گرمایش خورشیدی (کودکان با مشاهده این سیستم، به طور عملی اهمیت حفاظت از محیط زیست را در می‌یابند) ٢- طرح درخت‌کاری ٣- اجرای طرح IB (طرح پژوهشی دانش‌آموز محور است) ۴- برگزاری نمایشگاه سالانه دستاوردهای دانش‌آموزان ۵- عضویت و همکاری با سازمان‌های بین‌المللی فعال در حوزه محیط زیست ۶- بزرگداشت روزهای ملی و جهانی (به‌عنوان مثال درخت‌کاری برای صلح در روز جهانی صلح ملل متحد، جشن روز هوای پاک و... ) ٧- برگزاری برنامه‌های بین‌المللی از جمله کارگاه‌های آموزشی، مسابقه‌های فرهنگی و محیط زیستی ٨- سفرهای بین‌المللی در زمینه موضوع‌های علمی، فرهنگی و هنری به‌عنوان سفیران فرهنگی ایران ٩- اهدای کتاب به مدارس استان‌های محروم ١٠- برگزاری بازارچه خیریه از طریق فروشگاه‌های هنری دانش‌آموزان.

مهم‌ترین فعالیت‌های مجتمع دکتر محمود افشار توسط آقای طاهری به شرح زیر عنوان شد: ١- توجه به ابعاد مختلف انسانی نظیر مسائل اخلاقی، اعتقادی، فرهنگی، زیست محیطی و تلفیق این جنبه‌ها در زندگی روزمره دانش‌آموزان، از طریق گنجانیدن این مفاهیم در رفتار سازمانی دانش‌آموزان از جمله نظافت محیط مدرسه، تغذیه، تقویت شوراهای دانش‌آموزی و... ٢- انجام پژوهش‌های مختلف در مرکز تحقیقات محمود افشار در زمینه‌های مختلف از جمله مسائل محیط زیست (برخی از طرح‌ها موفق به دریافت گواهینامه استاندارد از یونسکو شدند) ٣- ارتقای فعالیت‌های پژوهشی دانش‌آموزان و تبدیل آنان به فردی با دیدگاه نقادانه و پرسشگر و مسئولیت‌پذیر از طریق ایجاد فضای آموزشی و پژوهشی دانش آموز- محور و افزایش روحیه همکاری میان آنان و...

مهم‌ترین فعالیت‌های دبیرستان هاجر طبق گزارش خانم عربی عبارت است از: "١- برگزاری کارگاه‌های آموزشی در زمینه ارتقای تفاهم و کار گروهی ٢- برگزاری کارگاه‌های کنترل خشم برای اولیا و دانش‌آموزان ٣- برگزاری فعالیت‌های محیط زیستی از جمله: ١- کاشت نهال در روز جهانی صلح ٢- آموزش جمع‌‌آوری زباله در محیط زیست ٣- آموزش سبزی‌کاری ۴- طرح‌های تشویق استفاده از ظروف گیاهی ۵- برگزاری جشنواره‌های مختلف از جمله جشنواره گل ۶- انتشار مفاهیم زیست- محیطی در مدرسه از طریق کتابخوانی ٧- برگزاری جلسات محیط زیست ٨- آموزش مدیریت پس‌ماند ٩- طرح کاشت درخت در باغچه مدارس محیط زیستی پارک پردیسان ١٠- فرهنگ‌سازی کودکان در محیط زیست و....

مهمترین فعالیت دبیرستان ایرج رستمی، طرح آموزش رفتارهای پرخطر نظیر ایدز و چگونگی ابتلا به آن بود که توسط نماینده این دبیرستان در نشست تشریح شد. برای این طرح، گروهی از دانش‌آموزان به عنوان گروه هدف در نظر گرفته شدند و در مورد رفتارهای پرخطر از جمله ایدز مورد آموزش قرار گرفتند. برای این کار، پرسشنامه‌هایی در مورد ایدز، موارد ابتلا و پیشگیری تهیه شد. گروه هدف، رفتارهای پرخطر را مشخص می‌کردند و براساس آن، محتوای آموزش شکل گرفت. علاوه بر این برنامه، در روز جهانی ایدز در هر سال، مراسم سخنرانی با حضور صاحب‌نظران، دانش‌آموزان و اولیای آنان برگزار می‌شود.

خانم خطیب شاد، اهم فعالیت‌های دبیرستان نیکان را بدین شرح برشمرد: ١- آموزش کیفی به معلمان و دانش‌آموزان ٢- اجرای برنامه‌های آموزشی برای اولیای دانش‌آموزان براساس نیازهای دانش‌آموزان، ٣- اجرای طرح‌های فوق‌برنامه نظیر برگزاری مسابقات هنری و...

مهم‌ترین فعالیت‌های دبیرستان منظومه خرد، توسط خانم محسنی به شرح زیر عنوان شد:

١-كاهش مصرف، بازيافت و مصرف دوباره و ترغیب دانش‌آموزان به فعالیت در این زمینه، نظیر جداسازی کاغذ و زباله‌های خشک و تر و سیستم اتوماسیون برای کاهش مصرف کاغذ ٢-ايجاد ارتباط با انجمن‌های علمي و تحقيقاتي دیگر در خصوص تبادل اطلاعات علمي و همکاری در این زمینه ٣-آبیاری فضای سبز و شستشوی حیاط مدرسه با آب چاه ۴-اجرای پروژه مونوکسید تهران ۵-تهیه کیسه‌های پارچه‌ای با پیام زیست- محیطی و حذف استفاده از کیسه‌های پلاستیکی و جایگزینی آن با ظروف ۶- انجام پروژه‌های کلاسی مانند تهیه کود کرمی ٧- ساخت مجسمه‌های کاغذی از کاغذها و روزنامه باطله ٨- ساخت دستگاه‌های حفاظت از محیط زیست مانند ساخت دستگاه تصفیه آب، آبگرم‌کن خورشیدی، لاک غلط‌گیر محیط زیستی و.... ٩- بررسی میزان هدر رفت آب در مدرسه و کاهش آن ١٠-ساختن لانه‌ پرنده (Bird Feeder ) ١١- خوردن یک وعده غذای گیاهی برای کمک به کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای و گرمایش جهانی ١٢-ک اشت گیاه در بطری برای افزایش فضای سبز در مدرسه ١٣-کاشت نهال هم‌زمان با روز درخت‌کاری ١۴- اجرای برنامه‌ها و کلاس‌های درسی حفاظت از زمین (Life-Link) ١۵- شرکت در کنفرانس‌های داخلی و بین‌المللی ١۶- انتخاب گروهی از دانش‌آموزان در مقاطع مختلف به عنوان دیدبان‌های محیط زیست ١٧- برگزاری اردوهای دانش‌آموزی با رویکرد محیط زیستی ١٨- تنظیم برنامه‌های هنری و نمایشگاه‌های محیط زیستی ١٩- اجرای طرح تهیه کود کرمی (ورمی کمپوست) در سطح مدرسه ٢٠- انتخاب گروهی از دانش‌آموزان در مقاطع مختلف به عنوان دیده‌بان‌های محیط زیست.

مهم‌ترین فعالیت‌های دبیرستان آینده‌سازان شوشتر، طبق گزارش آقای فرجیان پور عبارت است از: ١- آموزش حفظ میراث فرهنگی ملموس و معنوی از طریق برگزاری کارگاه‌های آموزشی ٢- برگزاری طرح‌های مربوط به بهداشت فردی و روانی دانش‌آموزان ٣- فراهم‌کردن محیط‌ها و بستر‌‌های ورزشی ۴- برگزاری کارگاه‌های آموزشی در مورد آثار فرهنگی و انتشار بروشورهای اطلاع رسانی ۵- گرامیداشت مناسبت‌های مذهبی، ملی و بین‌المللی نظیر حماسه عاشورا، شب یلدا، مراسم ویزه از جمله روز جهانی کودک و ..... ۶- ارائه سرفصل برای انجام فعالیت‌های پژوهشی، تبادل اطلاعات برای حفظ آثار ٧- تشکیل کلاس‌های آموزشی در مکان‌های تاریخی ٨- فراهم‌کردن دوره‌های گردشگری ٩- برگزاری نمایشگاه آثار تاریخی استان.

پس از ارائه گزارش عملکرد مدارس، پانل بحث و تبادل‌نظر در مورد توانمندسازی شبکه مدارس پیوسته به یونسکو با مدیریت دکتر محب‌حسینی مدیر گروه آموزش کمیسیون برگزار شد و حاضران در جلسه، نظرات خود را در زمینه چالش‌ها و فعالیت‌های مدارس پیوسته به یونسکو عنوان کردند و همچنین راهکارهای مربوط به پیوستن اعضای جدید به شبکه مطرح شد.

در پایان دکتر محب حسینی جمع‌بندی مباحث جلسه را به شرح زیر مطرح کرد:

١- با توجه به ثبت ١٨ مدرسه ایرانی در شبکه مدارس پیوسته به یونسکو، تقویت این شبکه در کشور به‌منظور ارتقای حضور بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران در جامعه جهانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و موجب ارتقای اعتبار بین‌المللی نظام آموزشی کشورمان خواهد شد.

٢- با توجه به چالش‌های مالی و بودجه‌ای مدارس پیوسته به یونسکو برای اجرای طرح‌های بین‌المللی، لازم است حمایت‌های ویژه نهادی، فنی و مالی از این مدارس توسط وزارت آموزش و پرورش و سایر نهادهای ذی‌ربط صورت گیرد.

٣-شبکه مدارس پیوسته به یونسکو در ایران، نیازمند یک برنامه مدون جهت انجام فعالیت‌های مربوط در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی است. لازم است برنامه کوتاه‌مدت، میان‌مدت و درازمدت این مدارس با مشارکت وزارت آموزش و پروش کمیسیون ملی یونسکو و مدارس عضو تدوین شود.

۴-لازم است کلیه مدارس پیوسته به یونسکو در ایران، یکی از همکاران خود را به عنوان رابط و هماهنگ‌کننده برنامه (Coordinator) به کمیسیون ملی یونسکو و مرکز امور بین‌الملل معرفی کنند. پس از آن خانم سهرابی به‌عنوان رابط و هماهنگ‌کننده برنامه در مرکز امور بین‌الملل وزارت آموزش و پرورش و خانم پورهادی از کمیسیون ملی یونسکو به عنوان رابط برنامه در کمیسیون ملی یونسکو تعیین شدند. طبق قواعد روش کمیسیون‌های ملی یونسکو، مدیر بخش آموزش کمیسیون ملی یونسکو نیز به عنوان رابط و هماهنگ‌کننده بین‌المللی برنامه با یونسکو تعیین ‌شد.

۵- با توجه به نیاز معلمان و مسئولان مدارس پیوسته به یونسکو برای آشنایی با اهداف و شرح وظایف مدارس پیوسته و نیز برنامه‌‌های بین‌المللی جهانی یونسکو، ضرورت دارد کارگاه‌ها و برنامه‌های آموزشی با همکاری مرکز امور بین‌الملل، کمیسیون ملی یونسکو و مدارس عضو شبکه در کشور تشکیل شود.

۶- طبق قواعد روش یونسکو در زمینه مدارس پیوسته به شبکه، کلیه مدارس عضو موظفند در پایان هر سال تحصیلی، گزارش عملکرد خود را در فرم مخصوص عملکرد شبکه مدارس عضو درج و به کمیسیون ملی یونسکو ارسال کنند. پس از معرفی رابطان برنامه از سوی مدارس، فرم مربوط از سوی بخش آموزش کمیسیون ملی یونسکو به مدارس عضو ارسال خواهد شد.

٧- مدارس جدیدی که مایلند به شبکه اعضای مدارس پیوسته به یونسکو بپیوندند، لازم است تقاضای خود را به صورت کتبی به مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش، همراه با گزارش جامع در زمینه فعالیت مدارس خود در چهار حوزه: آموزش برای توسعه پایدار، صلح و حقوق بشر، یادگیری بین فرهنگی، موضوع‌های اولویت‌دار جهانی و نقش نظام ملل متحد ارائه کنند. پس از ارزیابی لازم در مورد گزارش فوق، در مورد معرفی آنها به یونسکو تصمیم‌گیری خواهد شد.

تهیه و تنظیم: پیمانه پورهادی

ناظر علمی: دکتر محدثه محب‌حسینی

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۳-۱۰-۱۷ ۰۹:۳۴
منبع:
کمیسیون ملی یونسکو- ایران
نویسنده:
گروه خبر کتابک
متن سفارشی:

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.