توران میرهادی، استاد برجسته ادبیات کودکان نامزد دریافت جایزه آسترید لیندگرن شد

توران میرهادی، استاد برجسته ادبیات کودکان نامزد دریافت جایزه آسترید لیندگرن شد

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان توران میرهادی از بنیان گذاران شورای کتاب کودک، استاد و کارشناس برجسته ادبیات کودکان و آموزش و پرورش را به سبب تلاش های ارزنده اش در جهت رشد ادبیات کودکان ایران و بهتر شدن وضعیت آموزش و پرورش، نامزد دریافت جایزه جایزه آسترید لیندگرن کرد.

توران میرهادی یکی از شخصیت‌های برجسته ی فرهنگی است که بیش از شصت سال در گستره ی آموزش و پرورش، فرهنگ کودکی و ادبیات کودکان کوشیده و یکی از چهره‌های تاثیرگذار سده ی کنونی ایران است. او یکی از بنیان‌گذاران شورای کتاب کودک است؛ نهادی که در شکل گیری بسیاری از نهادهای فعال در زمینه ادبیات کودکان، آموزش و پرورش و حقوق کودکان در ایران نقش اساسی داشت. او همچنین از سال ۱۳۵۸ تا ۱۳۹۳ دبیر اجرایی فرهنگنامه کودکان و نوجوانان را برعهده داشت. از دیگر فعالیت های او تاسیس مجتمع آموزشی فرهاد به همراه همسرش محسن خمارلو بود که هدف‌ها و کارکردهای آموزش و پرورش مدرن در آن تجربه و ارزیابی می‌شد.

هوشنگ مرادی کرمانی، پژمان رحیمی‌زاده و مصطفی رحماندوست نامزدهای دیگر این جایزه از ایران در سال ۲۰۱۶ هستند که از سوی شورای کتاب کودک و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان معرفی شده اند.

جایزه نقدی آسترید لیندگرن بزرگترین جایزه ادبیات کودکان و نوجوانان است که دولت سوئد برای بزرگداشت نام و یاد این نویسنده ی بزرگ ادبیات کودک سوئد با هدف ترویج ادبیات ناب کودکان و نوجوانان جهان بنیان گزاری کرده است. این جایزه، هر سال به یک یا بیش از یک نویسنده، تصویرگر کتاب کودک، قصه گو، مروج و نهاد فعال در حوزه ادبیات کودکان و ترویج کتابخوانی اعطا می شود. آثار و فعالیت های برندگان این جایزه باید دارای کیفیت بالای هنری و ارزش های انسانی ای باشد که آسترید لیندگرن به آن ها باور داشت.

درباره جایزه آسترید لیندگرن بیشتر بدانید

توران میرهادی را بیشتر بشناسید

توران میرهادی، اخلاق و آرامش فرجامین

فرهنگنامه کودک و نوجوان را بیشتر بشناسیم

ديدگاه شما

عضویت در کانال تلگرام