برگزاری نکوداشت نوش‌آفرین انصاری در هفته ملی کودک

برگزاری نکوداشت نوش‌آفرین انصاری در هفته ملی کودک

  مراسم گرامیداشت نوش آفرین انصاری، دبیر شواری کتاب کودک، همزمان با هفته کودک توسط موسسه خانه کتاب برگزار شد.

بزرگداشت نوش آفرین انصاری در نشست عصر کتاب شنبه ۱۸ مهرماه ۱۳۹۴ با حضور هوشنگ مرادی کرمانی، دکتر مهدی محقق، شهرام اقبال زاده، نویسنده و مترجم کودک، فریبا افکاری، سید هادی خامنه ای، حجت الاسلام محمود دعایی، مدیر انتشارات اطلاعات، سید کاظم حافظیان رضوی و گروهی از دوستداران نوش آفرین انصاری در سالن استاد شهناز پارک هنرمندان برگزار شد.

در آغاز، مجید غلامی جلیسه، مدیرعامل خانه کتاب ضمن خوش آمد گویی به مهمانان گفت: «توماس کارلایل» تاریخدان و اندیشمند اسکاتلندی معتقد بود خرد تاثیر زیادی در تاریخ داشته است. کارلایل در کتابی با عنوان «درباره قهرمانان، قهرمان پرستی و نقش قهرمانی در تاریخ» که اندیشه‌هایش را بیان کرده از قهرمانانی نام می‌برد که با توجه به وقایع پیرامونشان زمان را محو کرده‌اند و بر اساس اراده‌ای که داشته‌اند توانسته‌اند جایگاهشان را در تاریخ رقم بزنند و از آنان به عنوان قهرمانان بزرگ یاد کرده ‌است.

غلامی جلیسه بیان کرد: برخی نویسندگان ما مانند نوش‌آفرین انصاری مصداق واقعی تئوری مردان و زنان بزرگ به شمار می‌آیند و ما در این مراسم قرار است از بانو نوش آفرین انصاری که در حوزه کتاب وکتابداری و کتابخوانی و کتاب کودک زحمات فراوانی کشیدند و تاثیرات فراوانی گذاشتند و خواهند گذاشت تقدیر کنیم.

سپس دکتر مهدی محقق، همسر نوش آفرین انصاری سخنرانی کرد و گفت: از همه حضار که با قدم خویش مجلس را مزین ساختند تشکر می کنم و این نشان دهنده علاقه همه آنان به علم و دانش و فرهنگ و کتاب و قلم است. در ادامه درباره ی ویژگی های ایشان صحبت کردند.

مدیر انتشارات اطلاعات درباره ویژگی‌های نوش‌آفرین انصاری گفت: این بانو سال‌های درازی از عمر خود را صرف آموختن و آموزاندن به کودکان و نوجوانان و همچنین محققان و دانشجویان و پژوهشگران کرده است و چه در مقام کتابداری و چه در مقام نویسندگی حدود نیم قرن کوشیده است و با تلاش و کوشش در شورای کتاب کودک امروزه کتاب‌های مناسبی برای کودکان و نوجوانان تولید شده است. همچنین انصاری با ترویج زبان مناسب سن کودکان در گسترش زبان فارسی و گسترش فرهنگ ملی کارهای ارزشمندی انجام داده است.

در ادامه مراسم سید کاظم حافظیان رضوی، بیانیه انجمن کتابداری واطلاع رسانی ایران را به مناسبت مراسم نکوداشت نوش آفرین انصاری در عصر کتاب خانه کتاب، خواند.

منبع خبرگزاری کتاب ایران

سپس شهرام اقبال زاده، نویسنده و مترجم کتاب کودک صحبت کرد و از قول یحیی مافی گفت که شورای کتاب کودک دو ستون دارد، یکی نوش آفرین انصاری و دیگری توران میرهادی است و ادامه داد: کارهای مدنی من کارآموزی و شاگردی بزرگان شورا و در راس آن این دو بزرگوار بوده است.

 اقبال زاده گفت: در جوامع مدنی خرد جمعی حاکم است اما عده ای قلب تپنده سازمان هستند که به همه جا خون می رسانند و بی گمان یکی از کسانی که قلب شوراست، نوش آفرین انصاری است.

 وی افزوذ: ایشان یک چهره بین المللی است و در قلمرو ادبیات کودک در IBBY یک نام‌ آفرین برای ایران است.

 در ادامه برنامه، مستند صحبت های نسرین دخت عماد خراسانی، پوراندخت سلطانی و توران میرهادی درباره نوش آفرین انصاری پخش شد. همچنین فریبا افکاری در مورد مدیریت خوب و  فعالیت های نوش آفرین انصاری در دانشگاه تهران سخن گفت.

 هوشنگ مرادی کرمانی، نویسنده کودک و نوجوان شناخته شدن کتاب‌هایش را در سطح جهانی مدیون شورای کتاب کودک و تلاش‌های انصاری دانست. 

 مرادی کرمانی در ادامه داستانی را که در قالب فیلم‌نامه در ۸ آیتم درباره کفش‌های نوش‌آفرین انصاری نوشته بود، برای حضار خواند.

 آخرین سخنران مراسم نوش آفرین انصاری بود. وی در مورد کتابی که قرار بود از آن رونمایی شود صحبت کرد و گفت: نخستین مجموعه ای که از مقالاتم چاپ شد در سال ۱۳۵۴ توسط انتشارات طوس بود و کتاب امروز دومین تجمیع مقالات من است که ۴۰ مقاله در آن است و این مقاله ها در گستره زمانی ۵۲ سال در مجله های مختلف چاپ شده بود و از خانه کتاب برای تجدید چاپ مجدد آن ها سپاسگزارم.

 وی در ادامه گفت: از همه سخنرانان تشکر می کنم و از نسریندخت عمادخراسانی، پوری سلطانی و توران میرهادی هم تشکر می کنم که با من سخن گفتند و امیدوارم همه شما سلامت و موفق باشید و کتاب دوستان و کتاب خوانان را هر طور که می توانید تشویق کنید.

 در ادامه مراسم از کتاب "کتاب، کتابداری و کتاب پژوهی در نوشته های نوش آفرین انصاری" رونمایی شد و در پایان نیز با اهدای لوح تقدیر و هدایا از سوی افراد، نهادها و سازمان های گوناگون از وی تقدیر شد.

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۴-۰۷-۲۰ ۱۱:۴۱
متن سفارشی:

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.