تاثیر قصه در رشد اخلاقی و عاطفی کودک

تاثیر قصه در رشد اخلاقی و عاطفی کودک

 

هجدهمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی

به گزارش اداره‌ کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، لیلی همتی مربی فرهنگی مرکز شماره چهار کانون کرج که تجربه ۱۰ ساله قصه‌گویی را در کارنامه خود ثبت کرده است،همچنین بر تاثیر قصه‌گویی در تحکیم نهاد خانواده تاکید کرد و افزود: بچه‌هایی که قصه گوش می‌کنند با اعضای خانواده‌هایشان مهربان‌تر هستند و احترام، هم‌دلی و دیگر فضایل اخلاقی مهم‌ترین آموزه‌هایی است که این بچّه‌ها در قصه‌گویی فرا می‌گیرند.

هر چه قصه‌گو بتواند بر محتوا و مفهوم قصه خود بیفزاید و آن را با شیوه خلاق و زیبا اجرا کند تأثیر بیشتری بر مخاطب می‌گذارد. قصه‌گویی یک واسطه تربیتی است و قصه‌گو می‌تواند با هنر و مهارت خود پیام‌های تربیتی مورد نظر را در قالب قصه‌گویی به مخاطب خود عرضه کند. قصه‌گویی سبب می‌شود که قصه‌گو به سراغ میراث گران‌بها و فاخر ادبی کشور - که سرشار از نکات اخلاقی، دینی و فرهنگی است - رفته و از این قالب جذاب و خلاق برای انتقال تعالیم عالیه دین و فرهنگ استفاده کند. در جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی هر قصه‌گو پیام‌آور و معرف فرهنگ یک منطقه است و شناخت فرهنگ‌های اقوام مختلف سبب رشد اجتماعی و افزایش همبستگی میان کودکان و نوجوانان می‌شود.

 تنوع در اجراهای قصه‌گویان داخلی و خارجی، روش‌های خلاقانه شروع و خروج از قصه‌ها و انواع ارتباط‌گیری‌های‌شان با مخاطب بسیار متفاوت و جذاب است و این مهم می‌تواند در رشد و خلاقیت قصه‌گویان ایرانی بسیار مؤثر باشد. تاثیر جشنواره‌ها در رشد قصه‌گویی بسیار زیاد است چراکه دیدن قصه‌گویی سایر مربیان که هرکدام با شیوه‌های جدید سعی در اجرایی متفاوت دارند، می‌تواند برای هر مربی جذاب و آموزنده باشد.

در داوری این دوره، قصه‌گویان به دو گروه رقابتی و غیررقابتی تقسیم شده‌اند و این در حالی است که ۱۰ قصه‌گوی بخش غیر رقابتی مورد داوری قرار نخواهند گرفت. تفاوت دیگر در بخش ارتباط با داوران است که در سال‌های قبل این امکان وجود نداشت اما در جشنواره هجدهم امکان ارتباط تلفنی با داور محترم این دوره از جشنواره فراهم شده که اشکال‌ها و سوال‌های قصه‌گویان را به صورت تلفنی پاسخ می‌دهند که این امر بسیار مفید و تأثیر گذار است.

جشنواره قصه‌گویی در صورتی می‌تواند به فراگیر شدن قصه‌گویی در جامعه کمک کند که سازمان‌ها و نهادهای اجتماعی مثل آموزش و پرورش و به ویژه صداوسیما در این زمینه با کانون مشارکت کرده و با پخش برنامه‌های قصه‌گویی در ترویج این فرهنگ به یاری کانون بیایند و اجرای قصه‌گویی در مکان‌های فرهنگی و عمومی شهر توسط قصه‌گویان در دوره‌های مختلف جشنواره‌های کشوری در فراگیر شدن قصه‌گویی و شناساندن اهمیت آن در جامعه بسیار تأثیرگذار است.

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۳:۴۸
منبع:
سایت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
نویسنده:
گروه خبر کتابک
متن سفارشی:

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.