سنجاب‌های آتش پاره!

عنوان لاتین
Those darn squirrels!

آقای «فوک‌فایر» پیرمرد تنهایی است که در یک کلبه‌ی چوبی قدیمی در خارج از شهر و در کنار جنگل زندگی می‌کند. او غرغرو و بداخلاق است و از کیک میوه‌ای و توله سگ‌ها بدش می‌آید. تنها چیزی که دوست دارد پرندگان هستند. او نقاشی کشیدن از پرندگان را هم دوست دارد.

با فرا رسیدن فصل سرما پرندگان به سمت جنوب مهاجرت خواهند کرد. آقای فوک فایر برای تشویق پرندگان به ماندن در حیاط خانه‌اش برای آن‌ها غذا می‌گذارد. اما سنجاب‌ها غذای پرندگان را می‌خورند و آن‌قدر زبل و باهوش هستند که همه نقشه‌های آقای فوک‌فایر برای فراری دادنشان را خنثی کنند. در آخر با فرا رسیدن زمستان پرندگان می‌روند و آقای فوک‌فایر تنها و غمگین برجا می‌ماند. سنجاب‌ها تصمیم می‌گیرند به جبران غذاهایی که خورده‌اند آقای فوک‌فایر را خوشحال کنند.

برای او هدیه می‌برند و حتی خودشان را به شکل پرنده‌هایی که آقای فوک فایر دوست دارد در می‌آورند. در آخر آقای فوک‌فایر سر سنجاب‌ها که خانه‌اش را روی سرشان گذاشته‌اند، مثل همیشه فریاد می‌زند: «سنجاب‌های آتش پاره!»، اما این بار لبخند می‌زند. به نظر می‌رسد آقای فوک فایر با سنجاب‌ها دوست شده است.

کتاب «سنجاب‌های آتش‌پاره» نخستین جلد از مجموعه‌ی سه جلدی «سنجاب‌های آتش‌پاره» است. جلدهای دیگر این مجموعه به ترتیب کتاب‌های «سنجاب‌های آتش‌پاره و گربه‌ی همسایه» و «سنجاب‌های آتش‌پاره به جنوب می‌روند» هستند.

«آدام رابین» نویسنده‌ی مجموعه‌ی «سنجاب‌های آتش‌پاره» پیش از کار تمام‌وقت به عنوان نویسنده‌ی کتاب‌های کودکان، کارگردان خلاقی در صنعت تبلیغات بوده است. این مجموعه نخستین تجربه‌ی رابین بود و از سوی مخاطبان بسیار مورد استقبال قرار گرفت. او در نوشتن کتاب‌های خود تلاش می‌کند کلماتی ساده که کودکان به راحتی آن‌ها را بفهمند به کار ببرد. به‌کارگیری زبان طنزآلود و شیطنت‌آمیز از دیگر ویژگی‌های کتاب‌های اوست. به گفته رابین، او قصه‌ی این مجموعه کتاب را از سنجاب‌هایی که در حیاط خانه‌ی پدرش غذاهای پرندگان را می‌خورده‌اند الهام گرفته است.

در نگاه نخست تصویرگری کتاب به ویژه تصویر آقای فوک‌فایر روی جلد کتاب ممکن است نامانوس و حتی زشت به نظر برسد و چندان جذاب نباشد، اما با خواندن کتاب متوجه می‌شوید تصویرگری و متن کتاب به‌خوبی با هم هماهنگ هستند. تصاویر به خوبی متن را کامل کرده‌اند و گاهی اطلاعاتی بیش از متن در اختیار خواننده می‌گذارند.

جزییات تصاویر خواننده را برای مرور چند باره‌ی آن‌ها و کشف جزییات تشویق می‌کند. «دانیل سلمیری»، تصویرگر کتاب، در جایی گفته است تصویر سنجاب‌های کتاب را از روی سنجاب‌هایی که به حیاط خانه‌اش رفت و آمد می‌کنند کشیده است. مجموعه‌ی «سنجاب‌های آتش‌پاره» نخستین همکاری سلمیری و رابین بوده است. آن‌ها پس از تجربه‌ی موفق این مجموعه، کتاب‌های دیگری را نیز به همراه هم منتشر کرده‌اند.

برگردان
محبوبه نجف خانی
تصویرگر
Daniel Salmieri, دانیل سلمیری
تهیه کننده
صفورا زواران حسینی
سال نشر
چاپ دوم ۱۳۹۳
ناشران
نویسنده
Adam Rubin, آدام رابین
Submitted by editor3 on