رود پر ستاره آسمان

رود پر ستاره آسمان

رندی پسر نوجوانی است که به سبب رفتار خشن پدرش پشت گاری یک فروشنده دوره گرد پنهان می شود و از خانه فرار می کند. وقتی که از گاری پیاده می شود برخلاف انتظارش با دهکده ای کم جمعیت و کوچک رو به رو می شودکه آسمان پاک نام دارد و ماه آسمانش گم شده است.

رندی در مهمانخانه ی کوچک آقای چاو مشغول به کار می شود و برای مدتی فرارش را عقب می اندازد. او که ناله های آسمان، خواب را برایش ناممکن کرده است، نمی داند برای پیدا کردن ماه گمشده باید چه کار کند. انگار که هیچ کس جز او صدای ناله های آسمان را نمی شنود. آیا واقعاً همین طور است؟ اگر این طور است چرا فقط او؟ چرا پی نمی شنود؟ بانو چانگ مرموز و زیبا به چه دلیل در مهمانخانه آسمان پاک ماندگار شده است و برای هر اتفاقی برایشان قصه ای تعریف می کند؟

داستان با تصمیم های کوچک رندی که گاه تاثیر عمیقی هم دارند، ادامه پیدا می کند. هر فصل از کتاب حاوی افسانه ای عجیب از باورهای مردم چین است که در داستان اصلی تنیده شده و بخش مهمی از مسئولیت پیشبرد داستان را بر عهده دارد. داستان رندی، داستان نوجوانی است شجاع که در دنیای بیرون به دنبال جایگاه خودش می گردد و می خواهد هویت مستقل خود را حفظ کند. اما این کار به تنهایی از او بر نمی آید. با گذشت زمان کسانی را پیدا می کند که به راستی او را دوست دارند و رندی را به سوی پیدا کردن پاسخ سوال هایش هدایت می کنند و آرامش از دست رفته را به او آرام آرام باز می گردانند. سفر رندی که با سردرگمی و شک و تردید آغاز می شود با حیرت ادامه می یابد و با قدرت و خودشناسی به پایان می رسد.

 

این کتاب برای نوجوانانی که به معما، غافلگیری و حکایت های چین باستان علاقه دارند بسیار جذاب خواهد بود و اثر دیگر این نویسنده با نام «جایی که کوه بوسه می زند بر ماه» که برنده مدال نیوبری است نیز به فارسی ترجمه شده است.

 

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Starry River of the Sky‬‬
ناشر
نویسنده
Grace Lin, گریس لین
برگردان
  • نوشین ابراهیمی
سال نشر
۱۳۹۳
راهنمای کتاب:
دسته بندی های کتاب
تحلیل کننده کتابشناسی:
نیکی پهلوان

ديدگاه شما