دانشمندان و آزمایش های حیرت انگیز

دانشمندان و آزمایش های حیرت انگیز

 آیا می دانستید بعضی از پژوهش ها و آزمایش های دانشمندان به آن ها آسیب رسانده، حتی در این بین دانشمندی هم هست که کشف او به مرگش انجامیده است؟ آیا می دانستید معروف ترین دانشمند زمان ما، در آزمون ورودی دانشگاه پذیرفته نشد؟ شاید این موضوع سبب بشود دفعه بعد که در امتحانی رد شدید، غصه نخورید. دوست دارید این دانشمندان را بشناسید؟

کتاب «دانشمندان و آزمایش های حیرت انگیز» با زبان طنز، شرح کوتاه زندگی و کشفیات ۹ دانشمند را روایت می کند که نظریات و دستاوردهای آن ها بر روند علم بسیار تاثیرگذار بوده است. روایتی جذاب، خلاق و همراه با نوآوری.

نویسنده این کتاب، با انتخاب دانشمندانی در دامنه ی زمانی گسترده، از ارسطو (۳۸۴ ق م) تا انیشتین (۱۸۷۹ م)، پیوند اجتناب ناپذیر و تاثیرگذار دستاوردهای علمی بشر را یادآور می شود و این که همه نظریه ها از فلسفی تا علوم تجربی، تکمیل کننده نظریه ها و اختراعات قبلی بوده اند.

نویسنده، همچنین به رفتارهای غیر اخلاقی در حوزه علم و ویژگی های شخصیتی دانشمندان، فارغ از هرگونه جانبداری اشاره می کند.

در این کتاب، علاوه بر خلاصه ی زندگی این نه دانشمند و پژوهش هایشان، از افراد مهمی که بر آن ها اثر گذار بوده اند نیز نام برده شده است. 

ترجمه و ویراستاری خوب کتاب، به درک مطلب و روان خوانی آن کمک کرده است.

داشتن نقشه و تصویرهای کاریکاتورگونه و همراه با متن، از ویژگی های مثبت و جذاب کتاب اند.

افزون بر این، جمع بندی پایان کتاب، دیدی تامل برانگیز و آینده نگر به مخاطب می دهد. 

گزیده‌هایی از کتاب

خیلی طول کشید تا کار علم به این جا رسید، چون دانشمندها برای موفق شدن باید هم باهوش می بودند، هم شجاع، هم وقت می داشتند، هم پول و هم تصمیم و اراده ی قوی و باید در زمان و مکان مناسب هم دنیا می آمدند. چرا؟ چون متاسفانه در طول تاریخ، اکثر زمان ها و محل ها – حتی خیلی از جاهای امروزی – پر بود از آدم هایی که اگر جرأت کنی و بگویی چیزهایی را که آن ها بهت دیکته می کنند، باور نداری، حاضرند گردنت را بزنند یا تو را زنده تو آتش بسوزانند...... و همه ی آن هایی را که می خواهند به راه خودشان بروند و برای خودشان فکر و عقیده ای داشته باشند، از روی زمین بردارند، از جمله آدم های اهل علم را.
آزادی فکر و این که بتوانی ایده هایت را به گوش مردم برسانی، چیزی است که معمولاً وجود ندارد، اما اگر آدم ها این آزادی را داشته باشند، ایده های نابی به سرشان می زند.
 

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Scientists and their mind-blowing experiments
ناشر
نویسنده
Mike Goldsmith, مایک گلداسمیت
تصویرگر
  • Clive Goddard
  • کلیو گدارد
برگردان (متن)
  • شهره نورصالحی
سال نشر
۱۳۹۴
راهنمای کتاب:
تحلیل کننده کتابشناسی:
سیمین ظریفیان

ديدگاه شما

پرسش و پاسخ