جعبه نقاشی پرصدا (رنگها و صداهای هنر انتزاعی کاندینسکی)

جعبه نقاشی پرصدا (رنگها و صداهای هنر انتزاعی کاندینسکی)

ای کاش می شد همه کودکان دنیا، استعدادها و علاقه های شان را کشف می کردند و ای کاش راه تحقق آن ها، برای شان هموار بود.

کتاب «جعبه نقاشی پر صدا» داستان زندگی «واسیلی کاندینسکی» بنیانگذار هنر انتزاعی و یکی از شناخته شده ترین و اثرگذارترین نقاشان سده بیستم میلادی است، کسی که سرانجام به آرزوی خود رسید.

نویسنده کتاب، با ترکیبی از خیال و واقعیت، مخاطب را با زندگی «کاندینسکی» آشنا می کند. 

در این کتاب می خوانیم که «واسیلی» در کودکی یک جعبه مداد رنگی هدیه می گیرد و شیفته آن می شود، اما بنا به دلایلی از آن دور می ماند او بعدها در رشته حقوق درس می خواند و وکیل می شود اما وقتی در بزرگسالی دوباره به جعبه مداد رنگی اش می رسد این بار ...

 

ساختار غیر کلیشه ای داستان و نقاشی های بی همتای آن، بر جذابیت های کتاب افزوده اند. می توان گفت این اثر، تجربه ای نو در زندگینامه نویسی است، و مخاطب را به پژوهش و دست یابی به اطلاعات بیش تر، تشویق می کند.

ترجمه روان و انتخاب واژگان مناسب درک و دانش گروه سنی مخاطب، از دیگر ویژگیهای مثبت کتاب است.

  

کتاب «جعبه نقاشی پر صدا» به موفقیت‌های بسیار دست یافته است. از جمله آن ها می‌توان به دریافت مدال افتخار تصویرگری کالدکات (که هرسال به برجسته‌ترین تصویرگری کتاب کودک امریکا داده می شود) همچنین انتخاب به عنوان بهترین کتاب سال ۲۰۱۴ در آمازون و بویر، اشاره کرد.

«ماری گرانپره» زاده سال ۱۹۵۴ در ایالت داکوتای جنوبی امریکاست. او از کودکی به نقاشی علاقه ‌مند بود و با طرح‌هایی از «میکی ماوس» کار خود را آغاز کرد. «گرانپره» تصویرگر این کتاب، طراح رسمی عکس‌های نسخه امریکایی کتاب‌های «هری پاتر» و از اندک شمار کسانی است که این کتاب ها را پیش از انتشار خوانده ‌است. البته وی مدتی است که با نویسنده مجموعه هری پاتر، همکاری ندارد. او تلاش می‌کند طرح‌هایش با ویژگی های هر فصل کتاب ها هماهنگی داشته باشند، به گونه ای که نقطه ی اوج فصل را به روشنی مشخص نکنند.


بچه‌ها در همه زمان‌ها از توقعات و انتظارات بزرگسال‌ها ناراضی‌اند.این نارضایتی در گذشته به دلیل نوع تربیت سختگیرانه و غیرمنعطف بیشتر بوده. در کتاب «صدای رنگها» مخاطب طی تصاویری بسیار زیبا با نحوه زندگی اشرافی واسیلی کاندینسکی به عنوان یک کودک اشرافزاده روس آشنا می‌ شود. تا این که یک روز عمه او یک جعبه رنگ کوچک به او هدیه می‌دهد. صد البته انتظار دارد او درخت و آدم و چیزهای معمول دیگر بکشد.اما واسیا رنگ‌ها را با هم ترکیب می‌کند و به نحو اسرارآمیزی صدای رنگها را می‌شنود که به او هیس،هیس می‌گویند. صد البته که هیچکس حرف‌های پسرک را نمی‌پذیرد...

کتاب «صدای رنگها» درباره تلاش کاندینسکی برای انقلابی در دنیای هنر است که با تصاویر بسیار گویا، کامل شده است. زندگینامه هنرمند در بخش انتهای کتاب، از احتمال اختلال حس‌‍آمیزی در هنرمند خبر می‌دهد و تجربه خوبی برای بچه‌هاست که در کنار روایت داستانی با نوع طرح مقاله هم برخورد کنند و به تدریج با این گونه ادبی هم، کنار بیایند.

توضیح: کتاب «صدای رنگها» ترجمه دیگری از کتاب «جعبه نقاشی پر صدا» است. کتاب «صدای رنگها» شبنم حیدری پور ترجمه و انتشارات پرتقال منتشر کرده است.

 

گزیده‌هایی از کتاب

 من می توانستم صدای رنگ ها را وقتی با هم مخلوط می شدند بشنوم. من فارغ بال بودم و احساساتم را پنهان نمی کردم. خیلی به فکر کشیدن خانه و گل و گیاه نبودم. دوست داشتم با کاردک تخته رنگم، خط ها و شکل های رنگی روی بوم بکشم و به هر ترتیبی می توانستم با قدرت آن ها را به صدا در بیاورم.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
The noisy paint box : the colors and sounds of abstract art , [2014]‎
ناشر
نویسنده
Barb Rosenstock, بارب روزنستوک
برگردان
  • شهاب الدین عباسی
تصویرگر
  • Mary Grandpre
  • ماری گرانپره
فهرست کتاب های ماه
سال نشر
۱۳۹۵

ديدگاه شما