چرا آواز می‌خوانی زنجره؟

کتاب «چرا آواز می‌خوانی زنجره؟» به شباهت‌هایی می‌پردازد که هرکدام از ما ممکن است با وجود تفاوت‌های متعدد در ظاهر یا سبک زندگی‌مان با هم داشته باشیم و کافی است تا با یکدیگر گفتگو کنیم تا به هم‌دلی و دوستی برسیم.

در کتاب چرا آواز می‌خوانی زنجره؟ مرد نوازنده در باغ تنها نشسته است و منتظر است زنجره آواز بخواند. مرد از زنجره می‌پرسد چرا آواز می‌خوانی؟ زنجره وقتی گرسنه است، شاد است، غمگین است، عصبانی است، عاشق است، با دوستانش است یا تنهاست آواز می‌خواند. مرد هم همین‌طور. مرد نوازنده و زنجره دوستان خوبی هستند.

در متن کتاب حرف‌های مرد نوازنده و زنجره با تفاوت رنگ از یکدیگر مجزا شده‌اند. تصویرگری کتاب به سبک آشنا و خاص «نگین احتسابیان» انجام شده است و متن را به خوبی تکمیل می‌کند.

چرا آواز می خوانی زنجره؟

درباره نویسنده و تصویرگر چرا آواز می‌خوانی زنجره؟

نویسنده کتاب «چرا آواز می‌خوانی زنجره؟» «بابک صابری» متولد ۱۳۴۴ است. او که بیشتر به عنوان یک جراح ارتوپد شناخته شده است، علاقه زیادی به نوشتن داستان برای کودکان دارد و چندین کتاب برای کودکان منتشر کرده است که به زبان های انگلیسی، فرانسوی، چینی، ایتالیایی و ... ترجمه شده است.

کتاب «دوست بزرگ» او که با تصویرگری مهدی زائری، ترجمه و در سوییس منتشر شده است، در سال ۲۰۱۵ جایزه‌ی کوله‌پشتی برای بهترین تصویرگری کتاب کودک در آلمان را دریافت کرده است.

از دیگر کتاب های او می‌توان به «کلاغ سیاه به سفر می رود»، «آبی گفت...»، «دختر بی‌بی گلاب» و «دوست من عنکبوت» اشاره کرد.

«نگین احتسابیان» تصویرگر کتاب، یکی از تصویرگران جوان و پر سابقه است که علاوه بر تصویرگری کتاب‌های کودکان در زمینه کار مطبوعاتی و ساخت انیمیشن نیز تجربه دارد.

کتاب «چرا آواز می‌خوانی زنجره؟» یکی از ۱۵ اثر منتخب راه یافته به مسابقه تصویرگری براتیسلاوا ۲۰۱۷ از سوی ایران است.

پس از خواندن کتاب درباره مفهوم دوستی و معیارها و شباهت‌هایی که باعث دوستی ما با دیگری می‌شود با کودکان گفتگو کنید.


ما آدم‌ها خیلی وقت‌ها دلمان می‌خواهد آواز بخوانیم یا به آواز دیگری گوش بدهیم. وقتی دلمان گرفته، وقت پیروزی یا از سر شور و شوق؛ اما پرنده‌ها و حیوان‌ها چطور؟ آن‌ها چرا آواز می‌خوانند؟! حیف که نمی‌توانیم از خودشان بپرسیم!

اگر می‌توانستیم با آن‌ها حرف بزنیم، فکر می‌کنید چقدر شبیه‌شان هستیم؟ پرنده‌ها و حیوان‌ها چه وقت‌هایی دلشان می‌خواهد آوازی بخوانند یا بشنوند؟

کتاب «چرا آواز می‌خوانی زنجره؟» به کودکان کمک می‌کند احساسات مشترک خود و دیگران را بشناسند، درباره‌شان گفت‌وگو کنند.

صحبت کردن درباره‌ احساسات‌ می‌تواند تجربه‌ لذت‌بخشی باشد، چرا که می‌فهمیم تنها نیستیم و کسانی هستند که ما را می‌فهمند و با ما همدلی می‌کنند.

یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این کتاب ترغیب خواننده‌ به فکر کردن درباره‌ی حیوانات و پرندگانی است که می‌توانند برای ما انسان‌ها آرامش‌بخش باشند.

داستان «چرا آواز می‌خوانی زنجره؟» از مخاطب خردسال خود دعوت می‌کند که آوای آرامبخش خود را در دامان طبیعت پیدا کند.

تصویر اضافی
تصویرگر
نگین احتسابیان
تهیه کننده
بخش نخست:صفورا زواران حسینی, بخش دوم: مارال کریمی
سال نشر
۱۳۹۵
ناشر
نویسنده
بابک صابری
ویراستار
مژگان کلهر
گروه سنی
معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۳ - ۶ سال فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۷ - ۹ سال فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان و نوجوانان معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۳ - ۶ سال فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۷ - ۹ سال فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان و نوجوانان معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۳ - ۶ سال فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۷ - ۹ سال فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان و نوجوانان معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۳ - ۶ سال فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۷ - ۹ سال فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان و نوجوانان
Submitted by editor3 on