کر قهرمان

عنوان لاتین
2014،El Deafo

کتاب «کر قهرمان» داستان دختر کوچولویی است که در چهار سالگی به دلیل بیماری مننژیت شنوایی‌اش را از دست می‌دهد و ناچار می‌شود از سمعک استفاده کند. سمعک به سی سی کمک می‌کند که مثل بقیه بشنود اما از سوی دیگر هم باعث می‌شود که همه به ناشنوایی او پی ببرند و در پیدا کردن دوست به دردسر بیفتد.

در پشت جلد کتاب «کر قهرمان»، کتابی تیربین و شوخ طبع که هم از ناشنوا بودن می‌گوید و هم داستانی است فراموش‌نشدنی از بزرگ‌شدن و تمام لحظات دشوار و آزاردهنده این دوران توصیف شده است.

کتاب «کر قهرمان» در واقع زندگینامه‌ی سی سی بل نویسنده خود کتاب است. او این کتاب را براساس تجربه‌های کودکی خودش و اسمی که روی خودش گذاشته بود نوشته است. او در مصاحبه‌ای که با مجله هورن‌ بوک انجام داده است توضیح می‌دهد که دلیل استفاده از شخصیت خرگوش به جای دختربچه داشتن گوش‌های بزرگ خرگوش است که نماد قدرت شنوایی بالاست.

او در زندگینامه‌ای که در قالب رمان گرافیکی نوشته است داستان ناشنوا شدنش را روایت می‌کند و این که چگونه با شرایط جدیدش کنار می‌آید. او در یادداشت انتهای کتاب می‌نویسد: «زمانی که داشتم این کتاب را می‌نوشتم و تصویرهایش را می‌کشیدم می‌خواستم بیشتر به جزئیات احساساتم به عنوان کودکی که شنوایی‌اش را از دست داده بپردازم تا این که صددرصد جرئیات وقایع را شرح دهم.»

همه‌ی کودکان کم و بیش به دلایل مختلف در میان همسالانشان پذیرفته نشوند. خواندن زندگینامه‌ی نویسنده و تصویرگر موفقی که ناشنواست می‌تواند به همه‌ی آن‌ها به ویژه کودکان توانجو در بالا بردن اعتماد به نفس کمک کند.

 کتاب «کر قهرمان» مدال نقره جایزه نیوبری را دریافت کرده است. این کتاب همچنین در فهرست ۲۰۱۷ کتاب‌های برگزیده برای کودکان با نیازهای ویژه دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان معرفی شده است.

درباره نویسنده کتاب کر قهرمان

سی سی بل تا کنون نزدیک به پانزده عنوان کتاب برای کودکان نوشته و تصویرگری کرده است از جمله کتاب خرگوش و ربات: شب خانه هم می خوابند.

برگردان
شیدا رنجبر
تصویرگر
David lasky, دیوید لسکی
تهیه کننده
شبنم عیوضی
سال نشر
‏‫۱۳۹۶
نویسنده
Cece Bell, سی‌سی‌ بل
Submitted by editor3 on